• ev işi yapmanın insanı dinlendirdiği ve sükunete davet ettiği yalanını bilimadamlarının söylediğinden beridir titiz ev hanımlarının daha da titizlenmesine ve pırıl pırıl gezmesine yol açan durum*.
  • tencere tava ovmak, stres atmak icin birebirdir. tavsiye eden doktor bile duydum ve hayir doktor erkek degildi...
  • fayans ovmak da ise yarar. fayanslar beyazlastikca insanin ici de acılır. anliyor musun?
  • insanın eli hiçbirşeye değmek istemediği halde, zor güç bela yerinden kalkıp yaptığı işlerin efendim, sebze çorbası, zeytinyağlı pırasa, tavuklu pilav, kaymaklı kayısı tatlısı, şehriye çorbası, cacık, patates kızartması gibi çeşitli yemeklerle kendisine geri dönmesidir. hala hırsımı alamadım, elimde bıçak var. anlıyor musun?
  • en guzeli badana ve evde boya yapmaktir bir odadan sonra sikinti filan kalmamaktadir tavsiye edilir
  • bir terapi yontemi olarak yapilacak ev islerinden biri yemek yapmak haliyle. ama her yemegi terapi gucu acisindan bir tutmak yanlistir. eger kisi bir sosyal kabullenme ihtiyaci icindeyse konu komsu biraraya gelip manti kapatmak onerilir. eger ihtiyac duyulan biraz yalniz kalip dunyanin stresinden uzak kalmaksa sarma sarilir. cok pis sarma sarma modundayim, gidin basimdan!
  • deneme yamulma yontemiyle sonuclari soyledir:

“bugun deşarj olmak istiyorum ama ise yarar bir sey de yapmak istiyorum denilerek girisilir ev islerine. hap almadan insan sara goldfarb gibi hiper-aktif olup, delirebilir, dikkat edilmesi gerekiyor. yerler, duvarlar, camlar, halilar, tul, perde, sandalyeler hersey yikanir silinir, ortalik toplanir ama hic sonu gelmez. zaten bir ariza aninda terapi olsun diye baslandigi icin daha bir arizalanir insan. tam ‘ondan sonra bunu da yapayim artik bitmis olur’ denmisken kullanilmayan esyalarin oldugu koliler batar goze veya kullanilmayan mutfak esyalarini da yikamak gerektigini dusunursunuz, aksama kullanilamaz hale gelen bir cift kol ve agriyan bir sirtla bas basa kalirken.”
  • sıkıntılarından uzaklaşmak için meşguliyet arayan, delirmek üzere olan bireyin yapacağı eylemlerden biri.

bazen zaman gelir kişi o kadar bunalır, o kadar sıkılır ki bu negatif enerjiyi boşaltacağı bir aktivite arar. bu spor olur, yürüyüş olur, sevişmek olur... ama bunları yapma isteği ya da fırsatı olmayınca şöle bir etrafına bakar...

gazeteler, dergiler dağılmış, içilen neskafelerin çayların bardakları ortalığa dağılmıştır, masanın altından bira şişeleri, şarap kadehleri çıkmaktadır. yatak odası desen kıyafetler çıkartılmış bir kenara bırakılmış, yeni yıkanmış giysiler sepette beklemektedir, gömlekler pantalonlar, etekler -ütüle beni demekten sesleri kısılmış- bir köşede dururlar, mutfakta bulaşıklar dağ olmuştur....

artık o sıkıntıya ne sebeb olduysa o kadar dağıtmıştır ki kişi, f5 düğmesi arar insan kendinde.. bulamayınca da annesinin sesi kulaklarında çınlar. "evin, işyerinde masan düzenli olsun ki hayatında düzenli olmak adına bir adım atmış ol..."

işte vakit işe koyulma vaktidir. temizlik durumuna göre perdeler makinaya atılır, pencereler silinir, ortalık toparlanır, elektrik süpürgesi açılır, banyo bi güzel ciflenir, toz alınır, yerler silinir, bulaşıklar yıkanır, ütü yapılır, yatak, dolap toplanır.. vakitlice işlerini bitirirsen yemek bile yapabilirsin kendine...

ama genelde çok yorulursun yapmazsın, tek başına yemek yemenin ne keyfi vardır ki ayrıca, o kadar özenip yapacaksın tek başına yiyeceksin boşver geçiştirirsin bişeylerle...

işin en güzel kısmı tüm ev pürü pak olduktan sonra bir duş alıp, güzel bir müzik koyup, bornozunla kaloriferin kenarına mindere ilişip bir türk kahvesi ve sigara içtiğin andır. şöle bi salona bakarsın, kendinle gurur duyarsın.

eh bi de nevresimlerini de değiştirmişsen mışıl mışıl uyursun.
    yorulursun ama fiziken... çünkü hiçbir yorgunluk, kalp yorgunluğundan kötü olamaz... enerjini boşaltmışsındır. bi süre idare eder bu terapi niyetine temizlik, hem evini hem de seni...
hesabın var mı? giriş yap