anarsist devlet memuru

  • 9035
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

13 mayıs 2014 soma maden ocağı patlaması

bunun adı iş cinayeti falan değil bildiğin devlet terörüdür.

piyasa devletinin, taşeronlaşmanın, insalık dışı yaşam koşullarında açlık sınırının altında çalışmanın yarattığı terördür.

soma holdingin akp'li patronu tarafından bir kaç ay önce verilen röportajı okuyun.

bu madenleri devletin işletirken zarar ettiğini vurguluyor. madenler kendilerine devredildikten sonra muazzam karlar elde etmeye başladıklarını söylüyor.

hatta inanılmaz rakamlar veriyor. devlet zamanında kömürün tonunu 120 dolar civarına çıkarırken, kendilerinin 16 dolara çıkarmaya başladıklarını ve milyarlarca dolar kar etmeye başladıklarını belirtiyor.

sizce zarar eden bir maden, özel sektöre devrolunduktan kısa süre sonra nasıl oluyor da böylesine muazzam karlar elde etmeye başlıyor?!

çok fazla bir şey söylemeye lüzum yok esasında. aklını kullanabilen, gerçekleri görmek isteyen herkes bu katliamın sorumlularının kim olduğunu biliyor.

devlet-sermaye el ele, daha nice katliamlara...

......................................................................................

madenlere elektrik trafoları satışı ve montajı yapan yetkin bir firmanın uzmanı, radikal'e konuştu: "ya gerçek saklanıyor ya da ex-proof dediğimiz ampulünden kablosuna tamamıyla patlama ve yanmaya dayanıklı malzemeler yerine kalitesiz malzeme kullanılmıştır madende"

http://www.radikal.com.tr/…e_kullanilmistir-1192018

..........................................................................................

soma kömür işletmeleri’nin idari ve sosyal işler müdürü melike doğru ak parti’den belediye meclis üyesi seçildi.

..........................................................................................

soma’da madenci katili akp’nin yakını çıktı

kazanın yaşandığı madeni işleten soma holding akp’ye göbekten bağlı çıktı: akp’li soma belediyesi’nin holdinge peşkeş çektiği arazi, dağıtılan seçim yardımı kömür çuvalları…

http://www.sendika.org/…-katil-akpnin-yakini-cikti/
............................................................................................

başbakanlık müşaviri yusuf yerkel madenci yakınını tekmeledi

erdoğan'la beraber soma'ya giden başbakanlık müşaviri yusuf yerkel'in hayatını kaybeden madencilerin yakınlarını döverken çekilen görüntüleri sosyal medyada büyük tepki topladı.

http://www.radikal.com.tr/…kinini_tekmeledi-1192130
.........................................................................................

chp manisa milletvekili: 20 gün önce soma için önerge verdik, akp oyları ile reddedildi

http://t24.com.tr/…akp-oylari-ile-reddedildi,258311

chp'li özel 20 gün önce meclis'te feryat etmişti

chp manisa milletvekili özgür özel, soma'da facia bölgesinde incelemede bulundu ve korkunç rakamı açıkladı: felakette hayatı kaybeden işçi sayısı 350’ye yaklaştı...

..............................................................................................

faciaya götüren ibretlik gerçek! “soma’nın sorumlusu akp”

manisa’nın soma ilçesinde yaşanan facia yürekleri dağlarken, chp’nin soma’daki maden kazalarının önlenmesi için verdiği meclis araştırması önergesinin daha 15 gün önce akp’nin oyları ile reddedildiği ortaya çıktı.

http://www.gazetecileronline.com/…omanin-sorumlusu-

.................................................................................................

faciaya ilişkin çarpıcı ayrıntılar... emo: patlama kaza değil

soma’da elektrik trafosundaki patlama sonucu meydana gelen maden faciasında yeni ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. elektrik mühendisleri odası (emo), patlamanın trafodan değil, kömürün içten içe yanması sonucu meydana geldiğinin tahmin edildiğini, patlama nedeniyle madende göçük oluştuğunu bildirdi. emo, patlamanın başlarında içeriye temiz hava pompalanmasının yangını büyüttüğünü ve can kayıplarını artırdığını kaydederken, ilk saptamalara göre patlamanın kaza olmadığının anlaşıldığını açıkladı. emo, madeni özelleştirmeden ilk park holding'in aldığı, ancak çok yüksek risk olması nedeniyle işletmekten vazgeçtiğini bildirdi.

http://www.gazetecileronline.com/…r-emo-patlama-kaz

................................................................................................
disk-kesk-tmmob ve ttb, tüm işçi sınıfını, emekçileri ve emek dostlarını, soma’daki işçiler için ortak eylem yapmaya çağırdı; '15 mayıs perşembe tüm halkımızı siyah giyinmeye çağırıyoruz' denildi. sabah saatlerinde soma holding önünde toplanan kalabalık ise plazanın boş olması dolayısıyla 19:00'da beyoğlu tünelde eylem yapmak için sözleşerek olay yerinden ayrıldı. çağdaş hukukçular derneği istanbul şubesi üyesi bir grup avukat da çağlayan'da bulunan istanbul adalet sarayı'nın 'c' kapısı önünde bir araya gelerek, "soma'da kaza değil, katliam, işçilerin katili devlettir" yazılı pankart açarak açıklama yaptı.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/26417055.asp

..................................................................................................

maden ocağının sahibi soma holding'in levent ofisi önünde toma ve polis eşliğinde protesto gerçekleştirildi. polis toma ve bariyerlerle sokağı kapattı, eylemciler sokağın girişine "plazalarınız kimlerin üzerinden yükseliyor" yazdı.

http://www.radikal.com.tr/…fisinde_protesto-1192074

.......................................................................................................

soma’da dün yaşanan ve en az 205 işçinin yaşamını yitirdiği, en az 200 işçinin hala madende mahsur durumda olduğu patlama sonrası büyük bir hata yapıldığı iddiası gündeme geldi. trafo patlamasını kuşkulu bulan elektrik mühendisleri odası (emo), temiz havanın yönünün değiştirilememesinin can kaybını artırdığı ve faciya yol açtığını ileri sürdü. emo, facia nedeniyle hükümete ve şirkete sert tepki gösterdi, başbakan tayyip erdoğan ve enerji tabii kaynaklar bakanı taner yıldız’ı istifaya çağırdı.

http://www.gazetecileronline.com/…n39a-istifa-cagri

............................................................................................................

soma’daki facia bağıra bağıra gelmiş

soma’daki facianın ilk anından itibaren bütün neredeyse gazeteler, televizyonlar patlamanın meydana geldiği ocakta daha önce hiç kazanın yaşanmadığı, en güvenli maden olduğu yönünde yayınlar yaptı. ancak ortaya çıkan rakamlar, ne o madende ne de kömür madenleriyle bilinen soma’da durumun hiç öyle olmadığını, facianın değil göz göre göre, aynı zamanda bağıra bağıra geldiğini gösteriyor. bu madende de ölümlü iş kazaları yaşandığı ortaya çıktı. ölümlü kazaların bu madenin özel sektöre geçmesinin ardından başladığı bildirilirken, soma’da sadece bir yıl içinde madenlerde 4 bin-4 bin 500 dolayında iş kazasının yaşandığı kaydedildi.

facianın meydana geldiği kömür madeni türkiye kömür işletmeleri’ne ait bir madendi. maden, 2005 yılında da özelleştirildi ve soma holding’e bağlı soma kömür işletmeleri a.ş.’ye devredildi.

http://www.gazetecileronline.com/…ira-bagira-gelmis

................................................................................................................

türkiye maden kazalarında avrupa'da birinci dünyada üçüncü sırada. maden kazalarının %98'i iyi mühendislik ve denetimle önlenebilir kazalar.

17 mayıs 2010 recep tayyip erdoğan: ölmek bu mesleğin kaderinde var.

29 mayıs 2010 akp'nin çalışma bakanı ömer dinçer: madenciler güzel öldüler.

aynı lafları soma'daki madencilerin ailelerine söyleyin gene! var mı cesaretiniz?

......................................................................................................................

iyi bakın bu fotoğrafa.

bugün soma'da meydana gelen iş cinayetinin belgesidir.

enerji bakanı taner yıldız soma holding yöneticileriyle beraber cinayetin meydana geldiği madeni açıyor.

aynı akp madendeki eksiklikleri araştırma önergesini reddediyor. aynı akp 58 eksik tespit edilen madeni kapatmıyor.

cinayetin faili bellidir ve adaleti yerine getirecek olanlarda bellidir. akp haziran'ın barikatlarıyla işçilerin yaşam savaşının direnişe dönüşerek birleşmesi sonucu devrilecektir.

https://www.facebook.com/…4/572523936195984/?type=1

.............................................................................................................................

soma holding kömür maliyetini nasıl düşürdü?

soma’da yüzlerce işçinin mahsur kaldığı patlamanın yaşandığı kömür ocağını işleten soma holding’in sahibi alp gürkan, türkiye kömür işletmeleri’nin (tki) 130-140 dolara mal ettiği kömürün tonunu 23.8 dolara çıkardıklarını anlatırken maliyeti ‘özel sektörün çalışma tarzı’yla düşürdüklerini söylemiş.

130-140 dolardan 23.8 dolara

http://www.diken.com.tr/…-maliyetini-nasil-dusurdu/

.................................................................................................................................

devamını okuyayım »
15.05.2014 00:00