dewres

  • 352
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

kürtlerin istanbul'u işgali

şöyle bir bakıldığında sanki amerika'nın ırak'ı işgali ile benzer birşeymiş gibi görünen, ama aslında bir hayal ürünü (daha doğrusu ırkçılığa temayülü olan birilerinin kabusunun ürünü) olduğu aşikar olan eylem.

sakin olunuz. beddualarınızı, birikmiş öfkenizi, bir anda yavuz sultan selim'e kadar uzanıveren o engin tarih ve edebiyat bilginizi hemencecik harcamayınız. böyle metal fırtına türü fantastik senaryoların adrenalin seviyenizi yükseltmesine bu kadar kolay müsaade etmeyiniz.

efendim kürtler istanbul'un hakimiyetini ellerine mi geçirmişler, ya da geçirmekteler? bunu da stratejik önemdeki mülki ve idari amirlikleri zor yoluyla devralarak mı yapmışlar? etrafınızda kürt polisi üniformasıyla dolaşan insanlar mı görüyorsunuz? kürdistan cumhuriyeti bilmemne belediyesi diye tabelelar mı çarpıyor gözünüze. çocuğunuzun okulunda her pazartesi ve cuma istiklal marşı yerine kürtçe birşeyler okunup, bir de üstüne üstlük kürt bayrağı mı dalgalandırılıyor. hatta bu gözü dönmüş kürtler sokaklarda ellerinde sopalarla dolaşıp kürt olmayanların evlerini, işyerlerini mi talan ediyorlar? yoksa, yoksa hergün televizyonunuzda radyonuzda sürekli anlamadığınız bir dilden yayınlar mı izleyip dinliyorsunuz?

ne? bunların hiçbiri yok mu? ha o zaman biraz rahatlatın bünyenizi. işgal falan da yok demektir. sadece bir kabus görmüşsünüz. ya da ırkçılığa biraz meyilli zihniniz size küçük bir oyun oynamış. bu da değilse siz işgal nedir bilmiyorsunuz kuzum.

ha, işgal hakkında daha iyi bir kurguya ihtiyacınız varsa buyrun birlikte bir deneme yapalım. ama kurgumuzun kahramanları kürtler değiller. kusura bakmayasınız.

hani o sahildeki eğlence mekanları var ya, (reina, laila vs.) oralardan duyduğunuz hatta eşliğinde dans ettiğiniz şarkılar kürtçe mi sanıyorsunuz? istiklal caddesi'ne çıktığınızda, ya da kadıköy'e, ya da bakırköy'e, ya da istanbul'un neresindenseniz; etrafınızda gördüğünüz envayi çeşit mağazanın, kafeteryanın o ecnebi lisanında yazılmış isimlerini kürtçe mi sanıyorsunuz? yoksa, yoksa siz taksim'in göbeğindeki kırk yıllık marmara oteli'nin de kürtçe bir ön ek müdahalesiyle the marmara yapıldığını mı düşünmektesiniz? incirlik'te türk askerini yaka paça gözaltına alan haddini bilmez askerler de kürt olsa gerek size göre. hatta incirlik denen mekan bir kürt askeri üssü olabilir, neden olmasın. menşeini ve çoğu kez manasını da bilmediğiniz pek çok sözcük gündelik hayatta dilinize yerleşivermiş demek. onlar hangi lisandan gelivermişler acep? dahası hangi yollarla? meclis'ten komşunuza saldırı için asker gönderme tezkeresini geçirmediğiniz için sizi diplomatik müeyyidelerle tehdit eden müttefikiniz kürdistan birleşik devletleri mi acaba?

değil mi? eğer bunların hiçbirisi doğru değilse doğru olan şunlardır: kürt kelimesini her duyduğunuzda adrenalin seviyenizin yükselmesinden memnun olanlar var. şehirleri ırksal olarak bu kadar safkan tahayyül etmemizden memnun olanlar var. (ara: kürtlerin işgali) kürtler istanbul'dan, antalya'dan ve türkiye'nin bütün batı kentlerinden def edilseler, türkler de tüm doğu illerini terk etseler elinde kına ile hazırda bekleyenler var. biz birbirimize beddua ettikçe, birbirimizi linç ettikçe, birbirimizi öldürdükçe, birileri ormanları yaktıkça, birileri yasaklara yasaklar ekledikçe, anneler oğulları ve kızları için ağıtlar yaktıkça mutlu olan leş kargaları var.

elimize geçen ilk taşı birbirimize atmayalım. şöyle biraz etrafımıza bakınalım, elimizde taşlarla bizi gördükçe keyiflenenler var.

devamını okuyayım »