esther

  • aklıselim (561)
  • 824
  • 2
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

gaziantep

2 günde gezilir diyerek yola çıktığımız ama müzelerindeki yığınla eser -gerçekten yığınla, zaman zaman teker teker değil de avuç avuç sergilemişler gibi hissettim-, el sanatları dükkanlarındaki bolluk ve çeşitlilik, baharatlar, yöresel tatlardaki bitmezlikle nereye bakacağımızı şaşırdığımız, turiste keyif veren şehir.

ve bir turistin izlenimleri:

zeugma müzesindeki mozaikler hayranlık verici. ne kadar çok hikaye, ne kadar büyük zenginlik. müze müdürü diye düşündüğümüz beyfendinin peşine takılarak dinlediğimiz hikayelere doyamadık, öyle keyifli anlatıyordu ki...daha sonra hepsinin hikayelerini bir de dijital rehberden dinledik, eser kaçakçılarına oldukça kinlenmişler, ama çok haklılar. kayıtlar, belki bunu dinlerler de vicdan azabı duyarlar, belki birileri eserleri geri getirir diye bir beklentiyle yapılmış gibiydi. keşke...
kendime not: yılbaşında müzenin kapalı olan bölümü de açılacakmış, o zaman tekrar gitmek gerekecek.

cam müzesi görülmeli. müzenin rehberleri eşliğindeki gezi, dar alanda çok sayıda eser, tarihi bir bina. sezon bittiğinden ve biz gezerken yağmur yağdığından kapalıydı ama müze içinde cam üfleme atölyesi de mevcutmuş.

arkeoloji müzesi; içeriği muhteşem, sergileme zayıf. nerdeyse karanlıkta gezdik, ama ne gezen ne de görevli başka kimse olmadığından her yer bizimdi, öyle rahat gezdik, hatta ilk gün doyamadık, bir bölümünü de ikinci gün gezdik.

restaurant seçme konusunda çok başarılı değildik, zaten her giden yemek anlattığından, yemek odaklı olmayacağız, şehrin sokaklarını, müzeleri gezeceğiz yeminiyle yola çıkmıştık. yine de simit kebabının, sebzeli kebabın, altı ezmeli kebabın, ali nazikin ve yuvalamanın tadına bakmayı başardım. ali nazik muhteşemdi, sanıyorum daha önceden bir tek onu bildiğimden karşılaştırma imkanı buldum ve beni bu yüzden bu kadar çok şaşırttı. ha bir de sabah yediğimiz menemen neydi öyle..koşa koşa yemeye gittiğimiz katmer ise tam bir hayalkırıklığı oldu, paketleyeyim isterseniz diyen garsondan nasıl kaçacağımı şaşırdım..

kalenin çevresi, bakırcılar çarşısı, küçük küçük hanlar, uzun uzun yürünesi sokaklar, iki günün keşfetmeye yetmediği kimbilir neler..

devamını okuyayım »
12.11.2012 11:20