johanna

  • 1166
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

onat kutlar

onat kutlar'ı öldüren bomba ile hayatını kaybeden yasemin cebenoyan'ın kardeşi cüneyt cebenoyan'ın bombalama olayının ardındaki bilinmeyenler ile ilgili birgün'deki yazısı ülke hakkında düşünen konuşan ve hatta sadece sandıkta oy kullanan herkes tarafından okunmalı.

"
...

hemen hemen herkes ya bombayı koyanların yakalanmadığını, dolayısıyla olayın faili meçhul olarak kaldığını düşünüyor ya da cinayeti islamcı bir örgütün işlediğini sanıyor. bilinmeyen ise şu: pkk bu eylemi yapan örgüt olarak belirlendi ve deniz demir adlı pkk militanı bu cinayeti üstlendi. yargıtay’ın da onamasıyla demir’in cezası 2007’de kesinleşti. iki kişinin ölümüne, birçok kişinin yaralanmasına neden olan demir’in topu topu 11 yıl yatması gerekiyordu. ama yargıtay kararı açıklandığında, demir serbestti; 9,5 yıl yattıktan sonra serbest bırakılmıştı. devlet 2.5 yıllık alacağını demir’den aldı mı, almadı mı bilmiyorum. pek de umursamıyorum doğrusu. pişmanlık yasasından yararlandığı için cezası indirilen ve davası sonuçlanmadan tahliye edilen demir’le devletin arasındaki sıcak ilişki beni ilgilendirmiyor. bu ilişkiden beni rahatlatacak bir sonuç çıkmaz.
peki, ne biraz içime su serperdi? bu gelişmeleri herkesin bilmesi ve takip etmesini isterdim. onat kutlar’ı öldüren bombayı koymaktan dolayı pkk’nin mahkûm edilmiş olduğunu herkesin bilmesini isterdim. pkk’yle arasına mesafe koymayan siyaset ve kültür insanlarının bu cinayetlerin ağırlığını taşımasını isterdim.
... "

http://birgun.net/…513874&day=26&month=01&year=2010

devamını okuyayım »