kendincebirmujgan

  • 278
  • 12
  • 3
  • 0
  • dün

powerpuff girls

introsunu seneler sonra bile ezbere söyleyebildiğim, kendisi için ayılıp bayıldığım, zamanının ötesinde değer yargılarına sahip çocuklara izlettirilesi çizgi dizi. fakat birgün gazetesinin haberiyle üçlünün arasına zenci bir kız kardeş ekleneceğini öğrendim ve yıkıldım.
yahu superman gay'di, ninja kaplumbağalara kadın ekleyelim, pavırpafgörlse zenci kız ekleyelim'le hangi fikri hayata geçirmiş oluyorsunuz? üzgünüm ama post-modernizmi. bu "merhaba, siz o kadar salaksınız ki, sizi piyasaya yem ettiğimiz çizgifilmlere "marjinal", "ezilen" figürleri sokuşturarak kandırabiliyoruz. o kadar aptalsınız ki, gerçek hayatta daha fazla zenci öldürüyoruz ve siz bir çizgifilmde yaptığımız değişiklik için alkışlıyorsunuz, dünya daha iyi bir yer oluyor diyorsunuz." demektir. elbette televizyonda, filmlerde, kitaplarda, şarkılarda, yaşamın her yerinde bazı politiklerin farkında işler yapmalı, şikayet etmek yerine yapabildiğimiz yerden dünyanın politik kırıklarını onarmaya çalışmalıyız. ama bu böyle çiğ yapılmaz.
bu insanları resmen kandırmaktır. tıpkı bazı feminik ablalarımızın paylaştığı güya "feminik" h&mreklamları gibi. üçüncü dünya ülkelerinde beş euroluk tişörtleri onarmak için saatlerce, iğrenç koşullarda çalışan kadın işçiler tarafından yapıldıklarını bilmeden, bilip de bilmemezlikten gelerek," aa negzel duyarlı reklam yapmışlar, hemen koşayım feminist yazılı tişört alayım" diyen avanak ve alt okuma nedir bilmeyen cahiller gibi. bunlara bekledikleri ilgiyi göstermemek, hatta belki kale de almamak en iyi tavır olabilir.
protest, muhalif, queer ya da her neyse politik kültürel ürünler olmasın demiyorum, hatta artsın ve çoğalsın. sadece bunun kaliteli ve bu bokluğa düşmeden yapılması gerekiyor. en azından şeker baharat ve iyi olan her şey için.

devamını okuyayım »
20.09.2017 00:44