kishmili

  • 20
  • 0
  • 0
  • 0
  • 9 yıl önce

hwal

şu ana kadar izlediğim en iyi kim ki duk filmi. filmi benim için çok iyi yapan en önemli özellik, kim ki duk ustanın birinci ve ikinci yarılarda izleyicinin tamamen iki farklı psikolijik cephede yer almasını sağlamasıdır.

--- spoiler ---
ilk yarıda yaşlı adama, kızın turşusunu kurma yönünde bencilce hayallere sahip olduğu, esas kız ve esas oğlan arasında alevlenen aşkı sürekli ve sinir bozucu bir şekilde engellediği için kızar, ekşi suratını gördükçe ondan nefret eder, bir an önce kadrajdan çıkıp hikayenin mutlu sonla bitmesini isterseniz.

ama usta ikinci yarıda, yaşlı adam ve kızın ilişkisine tarzı olduğu gereği oldukça metaforik bolca sembolik bir şekilde inceden yaklaşarak, aslında ilk bölümde ne kadar da sığ düşündüğünüzü, bu adamın senelerdir bu anı beklediğini, ve kıza - az önce esas oğlan ve esas kız arasında alevlenen şeye aşk mı demiştim? hımm.. şeklinde düşündüren cinsten, oğlanınkiyle karşılaştırılamayacak bir aşk ile bağlı olduğunu keşfedersiniz. ilk yarının tersine ona üzülür, acır, bu adamın bu kızı yeni yetme delikanlıdan çok daha fazla hakettiğini düşünürsünüz..
--- spoiler ---

ve birbirine tezat bu iki durumu yaşayan izleyici daha iyisi sağlanamaz cinsten, muhteşem bir finalle karşı karşıya kalır...

devamını okuyayım »
06.12.2007 16:46