polyethylene

  • 1128
  • 0
  • 0
  • 0
  • 9 yıl önce

la marche de l'empereur

baraka'dan sonra en beğendiğim, çekimleri ve müzikleri ile büyüleyen belgesel. kutbun soğukluğunu, yalnızlığını ve dayanılması neredeyse imkansız olan şartlarını daha güzel veren bir belgesel bulunur mu ondan emin değilim. emin olduğum tek bir şey var, o da; bu dünyaya ikinci bir kez gelme şansın olsa, "ne olmak istemezsin ?" diye sorulabilecek bir soruya kesinlikle "penguen" cevabını yapıştıracağımdır.

havada beceremedikleri uçuşlarını, suyun içerisinde ziyadesiyle becerebilen bu kuşların hayatları, gerçekten de çekilir çile değilmiş.

--- spoiler ---

* ruh eşimi bulacağım ve neslimi devam ettireceğim diye günlerce gecelerce yürü..
* ruh eşini bulmak için uğraş didin, sonra tam buldum dediğin anda başka biri gitsin göz koysun senin eşe, pata küte dövüş [ki bu noktada şunu belirtmem gerek; bu dövüşme yöntemi hayatımda gördüğüm en komik şeylerden biri. hani ufak çocuklar gözlerini kapatıp son derece seri ama gelişigüzel bir şekilde birbirlerine vururlar ya...aynı o hesap işte]
* ruh eşini yanına aldıktan sonra doğada var olabilecek en romantik ambiyanslardan birinde başrol oyna [bu penguen olmanın tek güzel yanı sanırım]
* kar-tipi altında bekle ki eş yumurta versin..
* dişi penguenimiz yumurtayı verdikten sonra, karnını doyurmak için okyanusun yolunu tutsun, erkek penguenimiz de, dişinin bıraktığı yumurtayı sıcak tutmak için onu iki ayağının üzerine koyup, tüylerinin arasına alsın ve aylar boyu bu şekilde beklesin.
* dişi penguen karnını doyurmaya çabalarken okyanus içinde fink atan foklardan birinin midesine iniversin, sağ kalan dişiler ise erkeklerinin ve yumurtadaki yavrularının yanına dönebilmek için yeniden amansız bir yürüyüşe başlasın.
* bu arada babaların sıcak tutmaya çabaladığı yumurtalardan bir çoğu buzun üzerine düşsün kırılsın, yumurtadan çıkmayı becerebilen yavruların bir kısmı yoğun tipi altında donsun, yavrusuz kalan babalar etrafa saçılmış başka penguen yavrularını çalmaya çalışsın, yeniden kavga dövüş olsun. [bu arada dikkatinizi çekmek isterim ki, bu baba penguenlerin tamamı aylardır aç...anneler zamanında geri dönmezlerse, ölecekler]
* anneler geri dönsün, babalar yavruları koruma görevini annelere bıraksın ve annelerin teptiği yolun aynısını gıda için bu sefer onlar yürüsün.
* yürüyebilir duruma gelen yavrular kendi aralarında bir kreş oluştursunlar. sayıca fazla, ebat olarak ufak olan bu yavruları gören acayip kuşlar, onca zahmetle büyütülen yavruları mideye indirmeye çalışsın.
* hava ısınsın ve sen tekrar başka yerlere göç etmek için yürüyüşe geç...

--- spoiler ---
yeminle, yazarken fenalık geldi...bundan sonra penguen dedikleri zaman: "öyle şirin bir hayvan işte" deyip geçmeyeceğim..her bir tanesi, ayrı bir eyüp sultan bunların.

devamını okuyayım »
01.03.2006 16:49