sinpecado

  • 5176
  • 106
  • 33
  • 2
  • bugün

vefat eden arkadaşın son isteğini yerine getirmek

bu entrynin sahibi yazar arkadaşımız 8 mayıs 2018 günü aramızdan ayrıldı. lösemi onu çok uğraştırdı. ilik nakli tek çaresiydi. maalesef uygun verici bulunamadı. kendisine son çare olarak ağabeyinden yarı uyumlu nakil yapıldı. bu tedavinin komplikasyonları çok ağırdı. onların yanı sıra hastalığı tekrar geri geldi. ve dostumuzun vücudu maalesef bu zorlu süreci daha fazla kaldıramadı.
buğra, kendisinden çok, başka hastaları düşünen biriydi. sağlıklı insanların ilik bağışı yapmasını ve damarlarında başka insanların hayatlarını kurtarabilecek bir iksir taşıdıklarını bilmelerini çok isterdi.
sizden ricam en yakın kızılay merkezine gidip 3 tüp kan vererek gönüllü verici olmanız. böylece belki bir çocuğun, belki bir annenin ya da babanın, belki de buğra gibi gencecik bir arkadaşımızın hayatını kurtarabilirsiniz.
buğra'nın huzurlu uyuması için...
ilik nakli ile ilgili bilmeniz gereken bazı şeyler:
https://seyler.eksisozluk.com/…bazi-ilginc-noktalar

http://www.kanver.org/…zmetleri/kok-hucre-bagisi/53

bulunduğunuz ildeki kök hücre bağış noktaları:
http://www.kanver.org/…eri/kokhucrebagisinoktalari/
edit:
bazı yazarlardan bağışçı olduğuna ya da olacağına dair o kadar çok mesaj aldım ki. bu yazarlardan bazılarını aşağıda belirtmek istedim.
sizlere tüm hastalar adına çok teşekkür ederim.
vyxntz
evegecgeldim
kararsizmiyimbilemedim
annebenimucmamgerek
baydanisko
zekdeuce
kurteinstein
bal gibi olur dedik
lebram ceyms
el partisano
marcelidis
splendour
valla son param
murik43
well cooked
sut kokusu
galibavarim
lavishiri
icaz
organik keci sutu
gundelikyasaminhickiriklari
miklagard
gaydirugubbah
jessusse
yuci
fetch me some wine will ya
agirtahrikunsuru
atligocebe
herturluyazar
toplantidayim
life of pasha
tarzanbaba
ondur
exclama
sosis
senccc
matejakobe
miklagard
alex 0707
akmola
friksiyonel suclu
simyaci44
edepiliedepsiz
smyrnian eagle
kjswbdlkjfdlkj
aslindasorunumpsikolojik
wwilliam wallace
seriati celileyi ahmediye
priau
hfcwota
siber serist
eflatun gozlerin oldugunu bilmiyordum
edit: itiraf etmeliyim ki; bağışçı olacağını söyleyen bu kadar çok insan göreceğimi düşünmüyordum. ağlamamak için kendimi zor tutuyorum. bana değil buğra'ya teşekkür edin. ben sadece basit bir kalemim.
şunu belirtmeliyim ki: gönüllü verici olmak sadece 3 tüp kan vermek değildir. eğer ilik kardeşiniz bulunursa(ki bu ihtimal 10 yıl içinde sadece %3'tür.) kızılay tarafından bağış işlemi için çağırılacaksınız.
bagis islemi 2 sekilde yapilabilir:
a) 4 gun boyunca kizilay tarafindan verilen bir ilaci kullandiktan sonra iligin damar yolu ile verilmesi saglanir. işlem yaklaşık 2 saat sürer.
b) ilik, donöre narkoz verilerek 30 dakikalik bir islemle kalca kemiginden alinir.(losemi hastalarina bu islemin bir benzeri, narkoz verilmeden her ay uygulanir.)
bu bilgileri uyum yakalandıktan sonra vazgeçme durumuyla karşılaşıldığı için verme ihtiyacı hissettim. birkaç yıl önce lösemi olan başka bir dostumu donör olan kişi vazgeçtiği için kaybettim.
edit 2:
bağışçı olanlar bu site üzerinden sisteme kayıt olup olmadığını teyit edebilirler. kayıt süreci birkaç ayı bulabilir. aralıklarla bakmakta fayda var.

*önemli edit: buğra'nın sevgilisi sihirlisayilar'ın söyleyecekleri var:
hayat bizi 2009 yılında tanıştıktan birkaç ay sonra bir kere ayırmıştı. ikimiz de birbirimizden habersiz çok özlemiş çok üzülmüşüz birbirimiz için. bundan birkaç ay önce hasta olduğunu ortak bir arkadaşımızdan öğrenmem ile geçmiş olsun demek istemiştim. aradım ne olacağını bilmiyorum dedi. konuşurken, dertleşirken, bu geçen 8 yılda içimizde biriktirdiklerimiz ortaya çıktı. o beni, ben onu anladım. hasta "olmasam senin olmayacağın geliyor aklıma" derdi. "hep ol hep kal" derdi. son günleri imiş meğer. kısacık bir zamandı bizimki belki ama o kadar çok şey paylaştık ki. sanki hep birbirimizin hayatında imişiz gibi.. en çok donör bulunamadı diye aramızdan erken ayrılan kader arkadaşlarına üzülürdü. şimdi burada açılan bir başlıkla bu kadar kişinin toplandığını, donör olduğunu ya da olmak için söz verdiğini görse ne kadar mutlu olurdu anlatamam size. hayat bizi yıllar sonra on gün önce, ikinci defa öyle bir ayırdı ki. size içimde kopan fırtınayı tarif edemem. ben bu hastalıktan, uygun olan donör bulunamaması sebebiyle, sevdiğim adamı kaybettim. bir sürü hayal kurmuştuk birlikte, şimdi ben o hayallerin içinde onsuz kaldım. kalbimde çok derin bir ağrı var; artık ne zaman iyileşecek ya da iyileşebilecek bilmiyorum. bu başlık yüreğime biraz olsun su serpen bir başlık, burada olan herkese buğram ’ın sesini duyan ve duyuran herkese çok teşekkür ederim. bekleyen canlar için, geç olmadan, sadece 3 tüp kan. başka sevgililer üzülmesin, başka anneler evlat acısı yaşamasın, lütfen! (buğra ile anısı olan kişiler bana bir şekilde ulaşıp onu anlatırlarsa çok mutlu olurum.)

devamını okuyayım »
18.05.2018 12:24