vetra privili menya

  • 1023
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

evlilik öncesi kızlık zarı diktirmek

öncelikle bu olayın suçunu (o da suç ise tabi) tek bir cinse yıkmak, en hafif tabirle andavallıktır. sonuçta buna ihtiyaç duyan bir kitle varsa bu artık bireysel bir durum olmaktan çıkıp toplumsal bir vaka haline gelmiştir; toplum da iki cinsten oluşmuştur.

evet, kadın bu ameliyatı eşinden, eşinin ailesinden ve kendi ailesinden tepki görmemek, belki de rezil olmamak için yaptırma ihtiyacı duyuyor. ona bu olası utancı yaşatacak olan kimseler sadece erkekler değil, hemcinsleri de üzerine gelecekler. o da bunlardan çekinerek bu yolu seçiyor.

ama, bu olayın asıl sorumlusu bireydir, işlemi yaptıran kadındır. (suçlu değil sorumlu diyorum.) hayır, madem bekaret istiyordun sevişmeseydin demiyorum, istediğin kişiyle istediğini yaşayabilirsin. fakat kişisel tavsiyem yaşam tarzına uyan bir erkekle beraberlik kurman, seni nasılsan öyle kabul eden bir erkeği tercih etmen. uyuşmuyorsanız ayrılır ve bir başkasını bulursun, bulmaya çalışırsın. bulamıyorsan, bence bekar kalmak hayatını bir yalan üzerine kurmaktan daha iyi.

ben, feministim; ancak kadınlarda bu erkeği suçlama hezeyanını anlamıyorum. söz konusu olan kürtaj iken "benim bedenim, benim kararım" diyebildiniz, ki doğruydu da bu; şimdi neden aynı söylemi dile getiremiyorsunuz? uterusunuz bedeniniz de hymeniniz değil mi? neden hata olarak kabul ettiğiniz eylemlerinizin sorumluluğunu bir başkasına yüklüyorsunuz?

illa suçlu arayacaksanız, toplumu suçlayın. sorumlu arıyorsanız kadına bakın. ancak bundan sonra gelir erkeklerin bu olaydaki rolü.

olayın orospulukla ya da kadının sevişiyor olmasıyla alakası yok. kadının kendini seven ve kabul eden bir erkekle birlikte olma şansı varken bir başka erkeği kandırmayı tercih etmesiyle alakası var. seçeneğim yok diyenlere persepolis dolaylarından bir türkü armağan ediyorum: herkesin, her zaman bir seçeneği vardır.

devamını okuyayım »