• is basa dusunce uzun eziyetler sonucu uzmanlasip kendinize has bir stil bile edinebileceginiz aktivite. soyle ki, eger bisiklet tamirinin bisikletin kendisinden pahali oldugu bir ulkedeyseniz bu isi kendiniz yapmak icin kollari sivarsiniz.
    oncelikle basit patlak bir lastikle baslarsiniz. bu asamada en buyuk dostunuz suphesiz ki youtube olacaktir. "how to replace inner tube*" diyerekten hevesle olaya girisirsiniz. lastik icini takarsiniz ve videonun sonuna geldiginizde elinizde yeni lastik ici takilmis bir bisiklet tekeri ve bisikletin geri kalani vardir. simdi bisikleti tekrar birlestirmeniz gerekir. bunun icin "bisiklet nasil birlestirilir" icerikli videolari ararsiniz. ve fakat ne yazik ki sizin bisikletiniz ilk bisikletlerden oldugu icin videodaki yepisyeni bisikletler gibi kolayca birlestirilemez. yurttaki bolumden arkadasinizi da cagrilip 2 muhendislik ogrencisi bisiklete bakmaya baslarsiniz. en sonunda vites kutusunun yerine takilamayacagina hukum verip tamir icin bisikletciye gidersiniz.
    ertesi gun bisikletin kutusunu takmak icin bisikletciye gotu birakmis, yeni degistirdiginiz ic lastikle bir deneme surusune cikmissinizdir. fakat selenin israrla kapiyi calan bir komsu gibi sizi durtmesiyle ic tekerin tekrar patladigini anlarsiniz. olanlara anlam veremeyip* yeni ic lastik alip, bu sefer degistirme oncesi bisikletin vites kutusunun cesitli pozisyonlardan resimlerini cekerek lastik icini degistirirsiniz. elinizdeki eski pompayla lastige hava vermeye baslarsiniz - ki lastigin sismedigini gormeniz ayni ana denk gelir. "herhalde pompa bozuk*" diye dusunup ertesi gun tekeri sisirttirmek icin yarim saat uzakliktaki sehir merkezine elinizde bisikletle inersiniz. bisikletcide lastik yine sismez. "ben heralde sisirmesini beceremiyorum usta bi el atarmisin" denilir. usta bakar ve bisikletin ic lastiginin patlak oldugunu, istersem teker ici icin yama verebilecegini soyler. ama dis lastigin cok eskimis oldugunu, en iyisi onu degistirmemi soyler. yeni dis lastik fiyatini ogrenip elinizde yamayla ve patlak tekerli bisikletle bisikletciden cikarsiniz. yarim saatlik yolculugun ardindan 3. kez ayni hintli arkadastan kurbagacik odunc alip lastigi soker, yama yapar ve lastigi geri takarsiniz. tabi oncesinde dis lastikle dusa girip uzerindeki tum cam ve taslari temizlersiniz. bisiklete bu sefer bindiginizde lastik patlak degildir. kapiyi calan sele yoktur. adeta bir ceylan gibi suzulup bisikletinizle tur ustune tur atarsiniz.. mutlu son?.. hayir dostlarim bu kadar kolay kurtulacaginizi saniyorsaniz yaniliyorsunuz. henuz hamsiniz ve daha pismeniz gerekiyor. siz ceylan gibi suzuledururken, sele de ari gibi sokmaya baslar ve patlak lastik icinizle tekrar bas basa kalirsiniz.
    tum bu olayla uzerine metrolarda bedava satilan gazeteleri toplamaya baslarsiniz. okuyup kafayi dagitmak istiyor herhalde dediginizi duyar gibiyim. ama hayir dostlarim. lakin bulundugum ulkenin dilini bilmiyorum ve kolay pes eden bir insan degilim.. biriktirilen gazeteler odaya getirilir ve bisikletin tekeri tekrar sokulur. lastik ici, intikam alinmak istenircesine kesilerek cikarilir. tekerin ici gazete kagidiyla doldurulur. boylece patlamayan bir tekerleginiz olur.

depresif edit: patlamayan tekerlek sicti. bir sure sonra o gazete kagitlari ezildi ve teker her donusunde ziplamaya basladi. biraz daha gazete kagidi koymak icin tekeri tekrar soktum. fakat gazete kagidi koyduktan sonra teker yuvasina oturmadi. sonra tekerin kasik kullanarak yuvasina oturttugum kisimlarini yerinden cikarmaya calistim. fakat cok fazla gazete koydugumdan ne cikarabildim ne takabildim. sonra tekerin yuvasina oturmamis, acik kalan kismindan iceriye su doktum. gazete yumusayinca cimbizla hamur olan kagitlari cikardim. sonra tekeri yuvasindan cikardim. gazete kagitlarini temizledim. bisikletciye gidip bisikleti yaptirdim. baya bi para verdim. odaya yeni yaptirdigim calisan bisikletimle dondum. bi cay koydum. hayat cok guzel.

buyuk ihtimalle son edit: bisikleti sattim! ama satmadan 2 gun once tekeri* patladi. repair kit alip ic lastige yama yaptim. sonra bi guzel sattim.
  • mekanik olmasına ragmen zorlanılan bir icraat.
    akort ayarı,zart ayarı,zurt ayarı...
  • çocukluğumdur ..
    özgürce havalı havalı pisiklete binerken bir anda o zincir atardı ,üst baş -eller simsiyah yağ .

sonra neden iyi araba kullanıyorum neden arabayı sanayiye ben götürüyorum? içimdeki kamyon şoförüne saygılar..
  • (bkz: kaynak)
    lastiklere eskiden patlak yerlerine kaynak yaması yapardık mahalle arasında. kaynak mengenesi vardı bende, bir kibrit çakıp dumanı içime çekerdim. aynı kokuyu 15 yıl aradan sonra askerde top atışlarında solumuştum. lastiğin patlak yerini bulma konusunu anlatmıyorum, tabi ki böyle değildik.
  • işin derinine girmemek gereken uğraş. lakin ne kadar derinine girilirse aslında daha da derininin olduğu ortaya çıkar. sonuç olarak ya sıkılıp en yakın tamirciye gidilir, ya da profösyonel tamir ekipmanı alınarak tüm eşin dostun bisiklet bakımı yapılır (bkz: ben). aynı şey motosiklet içinde söylenebilir.
  • internetten alisverisin ve rekabetin artmasiyla bisiklet ve parca satislarindaki kar marjlari giderek dustugu icin dukkanlarin degirmeni dondurmek icin ellerinde kalan son silah. turiyedeki fiyatlar nasil bilmiyorum ama abd'nin buyuk sehirlerinde bildigin soygun yapiyorlar. kaset degisimi 30$, kirilmis jant teli degisimi 35$, yillik temizlik/bakim (tune up) 70-80$. olme essegim olme, bir yerden sonra youtube videolarini izleye izleye cogu seyin tamirini kendim yapmaya basladim. verdiginiz paralar cuzdani acitiyorsa tavisyem siz de yavastan ogrenmeye baslayin basit tamir islerini, patlak lastik degisimi, fren ayarlari, aktarici ayarlari, sele/gidon ayarlari, vs.
  • bisiklet vitessizse kolaydır, iş bilye olayını çözmekte.
  • iyi kötü öğrenilmesi gereken şeydir. bisikletle haşır neşir olanlar zaten belirli bir noktaya kadar önlemini alabilir, kendi başının çaresine bakabileceği senaryoları az çok biliyordur. büyük oranda başa gelebilecek sorun, zincir yahut lastik kaynaklıdır, bunların her an yaşanabileceğini göz önüne almak gerek, geri kalan şanssızlık. muhakkak bir bisiklet çantası ve o çantada mini pompa bulundurulmalı. lastik için yama aparatı ve zincir için basit ufak bir kit ne yer tutar ne de para. özellikle kampta kullanılacaksa, çerin çöpün ve büyük oranda daha önce geçilip gidilmemiş yollarda nelerin olabileceğini az çok tahmin etmek zor değil nitekim.
  • atan zinciri yerine takmak veya lastik degistirmeyi becerebilmekten cok daha fazlasidir.

abicim, sen akor yapabiliyor musun janta? vites ayari yapabiliyor musun, kopan telini takabiliyor musun, bant sarabiliyor musun?

bak temel seyleri saydim, fursun boslugunu almayi, disk frenin pad araligini, hidroligin yagini degistirmeyi falan saymadim daha.

eline bi tane lastik kiti, bi tane alyan takimi alan bisiklet tamir edebilirim diye geziniyor.

iyi ben de arabanin silecek suyunu koyup lastigi degistirebiliyorum, araba tamircisi diye dolanayim ortalikta.

edit: basit lastik degisimi haric zirnik anlamam. gider bir anlayana emanet ederim.
hesabın var mı? giriş yap