• olması gerekeni yapar. kadın erkek ayırmaksızın "bitti" diyen kişiye "bitmesin" denmez. salt romantik ilişkiler için değil bu. işten ayrılmak isteyen çalışana da denmez, evden çıkmak isteyen ev arkadaşına da denmez, görüşmek istemeyen arkadaşa da denmez. "benim bi maruzatım var, sıkıntım var, sorun var; çözme gayretim, niyetim ve iradem var" diyenle konuşulur "bitmesin" temalı konular. zira yetişkin bir insanın "bitti" demek için tüm olasılıkları değerlendirmiş ve bir sonuca varmış olması gerekir. yahut bu ön kabulle hareket etmek gerekir ki bilmiyorsa da öğrenmiş olsun.
  • üniversitede bir arkadaşımın 3 senelik bir ilişkisi vardı. hani ilişkisi hakkında çok konuşmayan insanlar olur ya, onlardan biriydi. iyi ya da kötü, birşey sorulana kadar anlatmazdı. genelde cevabı 'iyi herşey' tarzı kısa cevaplar olurdu.

birgün beni aradı, dolanalım mı biraz dedi, tamam dedim. hafif durgun olduğunu gördüm, ben baya bir zorlayınca, 'bir aydır çok konuşmuyoruz, bişeyler var ama bakalım' dedi. 'hatta birazdan görüşücez yakında bi yerde, sıkıntı olmaz değil mi sen bi kafede beklesen' dedi. iyi dedim, telefonu çaldı gitti kızın yanına. gelmesi 5 dakika sürdü sürmedi. ne olduğunu sordum, 'ayrılmak istiyorum dedi, ben de peki nasıl istersen dedim' dedi, sonrasında da kızın gözleri dolmuş, arkasını dönüp gitmiş. yanıma geldiğinde bi sigara yaktı, konuşalım mı dedim biraz, konuşulacak bişey yok abi, önümüze bakıcaz dedi. adamın duruşuna hayran kalmıştım; birisi bitti, istemiyorum dedikten sonra o ilişkinin ömrü tamamlanmıştır, dönersen okeye dönersin anca demişti.

kız arkadaşı aradan 1 ay geçmeden mesaj attı buna. ayrılmak istediğimde nasıl bu kadar soğuk kanlı olabildin gibisinden. arkadaş da 'sakın o yola girme, girersen başka kızlardan hiçbir farkın kalmaz gözümde, birak iyi anılarımız kalsın, kafana esip de ayrılalım dediğini, ya da beni tehdit etme amaçlı bunu kullandığını düşünmek istemiyorum' dedi. başka bir mesaj gelmedi tabi, ama ortak arkadaşlarımız fazlaydı kızla, zor toparlamışlar, baya bir süre kendine gelememiş. hatta bana da konuşabilir misin, belki sen ikna edersin gibisinden haber uçurdular ama arkadaşımla aynı şeyi söyledim. bu işin şakası yok, bazı kelimeler çok çabuk söylenmez, geri dönüşü olmaz dedim.

kısacası verilmesi gereken cevaptır. ilişkilerde çok nadir kelimeler vardır ama geri dönüşü olmaz. arkadaşın dediği gibi anca okeye dönersiniz çünkü ilişki yalama olmaya başlar. ne yazık kı kadınlar bazen bu ayrılmak istiyorum cümlesini karşı tarafı tehdit etmek, kendisine getirmek gibi saçma nedenlerden dolayı kullanıyorlar. üzerine bir de 'nasıl bu kadar kolay kabul edebildin, demek ki hiç sevmemişsin' klişesini söylüyorlar. ama tehditkar cümleler kurabilirken kimse kendilerini 'sevgi' üzerinden yargılamıyor tabi. nedeni ne olursa olsun, ilişki/evlilik bitirilme tehditi içeren cümleler kurulmamalı. karşılaşırsanız kadın/erkek farketmeksizin, bitirin gitsin.
  • en son böyle biten bir ilişkimde,

her bitti denildiğinde toparlamak için uğraşıyordum.
    ok dedim,

kız tarafı tabi böyle bir hareket beklemiyordu benden,
    aylarca konuşmadım, o koştu bu sefer. ama bitmişti artık.
    o bitiremedi.
    seneler geçmişti yine de biteremedi.
    ama ben o gün bitirdim.

şakaya gelmez bu işler, kızlar.
    sakız çiğner gibi yaşamayın aşkınızı.
  • 2 kez yaptığım eylem, her ikisinde de edindiğim tecrübe şu; bitti kelimesinin altında aslında “benim peşimden koş, biraz köpeğim ol sonrasına bakarız” düşüncesi olduğunu anladım. çünkü her iki olayda da birkaç gün içerisinde “bu kadar kolay vazgeçeceğini bilmiyordum” vb cevaplar aldım. hemcinslerim hataya düşmeyin, bitti dediyse bye deyin.
  • bitti der ve sen bilirsin dersin... çünkü bilirsin ki bir kadın kararını vermişse onu asla geri döndüremezsin. hele o kadın rakı kokuyorsa... ve rakı diye seni içmişse geceden... ve çay koyuyorsa ince belli bardağa... bitti dediyse o kadın, bilirsin, asıl biten sensindir...

size işi gücü sikimsonik edebiyatla kız düşürmek olan yeni nesil yavşak edebiyatçı taklidi yaptım nası?
  • olay bu karikatürde harikulade anlatılmış, fazla söze gerek yok buyrun asdd

örnek bir konuşma
  • sevgi testi değildir o, bilinçaltına biraz girerseniz ego tatminidir.

bir insan sizi test ediyorsa yalvartmaya çalışıyorsa siz de onun testine onun istediği gibi cevap veriyorsanız, inanın bunun sonu gelmez. bu işin kadını erkeği yok. ilk başta egosunu tatmin etmenin yolunu bulan insan bu kozu hep oynayacaktır. daha sonra bu iş isteklerini yaptırmak için bu durumu kullanmaya kadar gidecektir.

daha önceki ilişkilerimde eğer bir kez ayrılık meselesi açılmışsa,
    bu meselenin ciddi olduğunu hissetmişsem sen bilirsin dedim hep. çünkü kafasında bitiren bir kadını sadece kısa vadeli kandırabilirsin, o iş yine ayrılmak istemeye varır.

diğer türlü hissettiğimde yine ikiye ayrılır,
    eğer karşımdaki kişiye çok da değer vermiyorsam keyfin bilir dedim.
    değer veriyorsam da yalandan ayrılmak istediğini söylüyorsa bir daha ayrılık meselesi açılırsa bir daha kapanmaz dedim hep. bir daha açılmadı zaten ben bunu söyledikten sonra. benim sevgimi test edecek, egosunu okşayacak kişiyle ben mutlu olamam zaten.

evlenmeden önce de eşimle bu konuyu özellikle konuştum. boşanmak kelimesi bir kez kullanılırsa bir daha o konu kapanmaz dedim. şimdi çoğu insanın iyi boşanalım o zaman dediği çoğu şeyde çözüm odaklı yaklaşıyoruz.

karşınızdaki erkeğe de kadına da bu durumu kullandırmayın, suistimal ettirmeyin. bu şekilde mutluluğu yakalarsınız da çok sağlıksız bir ilişkiye doğru yelken açtınız demektir ve geri dönüşü yoktur, geçmiş olsun.
  • peki bitsin derim. bunu son kız arkadaşıma demiştim. günlerce ağlayıp zırladı. peşini bırakmayacam falan demişti. ne yaparsan yap, umrumda değil dedim.

uzunca bir süre telefonlar, görüşme istekleri durmadı. sonunda kabullendi.

blöf de olsa, bitti dediğinde hiç uzatmam. sonra toksik hale geliyor ilişki. ya kafasında bitirmiştir, ya da artık sizden emin değildir o kişi.

bir tanesi sürekli bitsin, bitti gibi sözler kullanıyordu. bitirdim. 7-8 ay kapıma dayandı. hala ara ara arayıp duruyor.

kadınların ilişkide bu tür anlamsız davranışları var. bittiyse bitti amk. başa dönmenin, denemenin, ya da hiçbir şey olmamış gibi davranmanın ne anlamı var.

hatta bitti dediği zaman tamam deyip kalkın terkedin orayı. muhatap bile olmayın.
  • olması gereken cevabı veren erkektir. aklı basında olan herkes karşı tarafı alır karşısına konusur nedenlerini söyler ilişki o sekilde biter. ortada doğru düzgün bir şey yokken gelip bitti diyorsa yapacak bir şey yok zaten. burada önemli olan nasıl bitirdigi, ne dedigi, cümlelerini ne şekilde kurdugu önemlidir, yoksa olayın erkegi kadını yok. gitmek isteyeni durduramazsın.
  • delikanlı adam ayrılırken belli olur, istenmediği yerde durmaz. zorlamaz. aşkından ölse de bu böyle olmalıdır. siz istenmediğiniz cafeye bile gitmezken, istenmediğiniz ilişkide mi kalacaksınız! yok böyle bir dünya.
hesabın var mı? giriş yap