şükela:  tümü | bugün
 • 1900 yilinda fuat husnu kayacan ve resat danyal tarafindan kurulan ilk turk futbol takimi
 • kim 500 milyar ister? adli yarisma programinda besiktas jimnastik kulubu'in ilk resmi ismi nedir sorusuna verilen dogru cevap.
 • bjk'nin değil fenerbahçe spor kulübü'nün ilk ismidir.o dönemde kulüp kurmak vb. faaliyetler yasak olduğundan ingilizce isim seçilmiştir.tabi durum anlaşılınca kulüp dağıtılmıştır.
 • fenerbahçe'nin ilk adıdır diyebiliriz. kulüp 1899'da diğer semtlerde kurulan ingiliz takımlarına karşılık olarak kurulmuş ve daha sonra baskılar sonucu kapatılmıştır. 1902'de black stockings'in kurucuları bu sefer türk ismiyle kadıköy futbol kulübünü kurmuşlardır. bu kulübün de mazisi uzun olmamıştır. ve en sonunda 1907'de fenerbahçe kurulmuştur.

  internette biraz dolaşırsanız tuğrul yenidoğan'ın "hayır bikerem, ordaki adam daha sonra galatasaray'a transfer oldu. hatta black stockings o kadar kötü takımmış ki, iyi oynayamadıklarından bir maç yapıp futbolu bırakmışlar" gibi zırvalamalarını okuyabilirsiniz. tabi hangisine inanacağınız size kalmış.
 • fenerbahçe spor kulübü'nün resmi olarak kurulmadan önce tarihinde aldığı ilk isim. özetle o dönemin ingiliz hafiye ve jurnalcilerinden kaçınmak için bu isim kullanılmıştır.

  vamos bien'in haklıyız kazanacağız bestesinde geçen;

  kuşandık sarı laciyi
  saraçoğlu yokuşlarında
  siyah çoraplılardan doğan bu sevda
  büyüyor omuzlarımızda

  ..kısmındaki "siyah çoraplılar" buradan gelmektedir.

  alıntı
  "...ne var ki, sultan 2. abdülhamid’in padişahlığının sürdüğü o dönemde, mevcut monarşi rejiminin korunması amacıyla türk gençlerinin dernek kurmaları yasaktı. bu durum ise, yabancı ve azınlıkların top koşturdukları kendi topraklarında futbol oynamanın imkan ve zevkinden mahrum olan ve onların aralarına karışarak oynamak istedikleri bu cazip oyunu ancak gıpta ile seyretmekle yetinen kadıköylü müslüman türk gençleri arasında, sadece üzüntü değil aynı zamanda tabii ki öfke ve hırs da uyandırıyordu. işte her türlü tehlikeyi göze alan bu gençlerden, deniz öğrencisi fuat hüsnü (kayacan), eski hariciyecilerden reşat danyal ve mehmet ali ile, kuşdili’nde papazın çayırı adı verilen topraklarda meşin yuvarlağa vuruşlar yapan arkadaşları bu özlemin sona ermesini amaçlıyorlar, ve 1899 yılında da, devrin hafiye ve jurnalcilerinin dikkatlerinden kaçmak ve hışımlarından korunmak amacıyla bir ingiliz adı altında black stocking fc (siyah çoraplılar futbol kulübü) ‘nü kuruyorlardı. ancak siyah çorap ve kırmızı üst formaları ile türk gençlerinin oluşturduğu bu ilk türk spor ve futbol topluluğu daha ilk maçlarında hafiyelerin baskınına uğruyor ve hemen dağıtılıyordu."
  alıntı

  yazının tamamı için : http://www.fenerbahce.org/…saldetay.asp?contentid=3
 • gerçekleri tarih yazar tarihi de galatasaray sözü doğruymuş meğerse.. bilememişiz. tarih bilgisi derin galatasaraylı arkadaşların evvela ismin doğru yazılışının fuat hüsnü kayacan olduğunu bilmesi gerekir. takımı kuranın hangi üniversiteden, hangi bölümden vs.. olması çok önemli değilken "genelde" tabiri; o yıllarda herkesin tahmin edebileceği üzere profesyonel bir lig olmaması dolayısıyla hemen her futbol oynayan gencin birden çok takımda veya farklı farklı takılmarda oynadığından yapılan bir tanımlama olup tipik her hangi bir takımın taraftarının hezeyanlarına alet edilmesine gerek yoktur. bir spor kulübünün resmi sitesinde yazan kuruluş tarihi karşısında öznel veya yandaş bir kaç kişinin karşıt fikri doğrultusunda seçim yapmak komikliğine götürüp kendi kulübünü küçük düşürmekten başka da bir işe yaramamaktadır.

  edit: ne mutlu ki edit var, yoksa fuad hüsnü karacan nasıl fuad hüsnü kayacan'a dönüşebilirdi ki. edit böyle büyülü bir buton işte, bi basıyorsun bir önceki entry gitmiş yerine bambaşka bir şey gelmiş. yeri gelmişken wikipedia'da ronaldinho'nun fenere geldiği ve kayseri doğumlu olduğu da yazmıştır. gereksiz bir bilgi ama olsun.
 • yüzde 52'lerin yeniden canlandırdığı spor kulübü. ilk iş olarak şükrü saracoğlu stadı'nın ismini değiştirme gayretine girişmişler. kuruluşlarını internet sitelerinden şöyle müjdeliyorlar :

  "black stocking fc futbol kulübü kuruldu!

  üç işçi, üç işsiz, bir tercüman, bir avukat, bir de denizci olmak üzere ikisi kadın dokuz kişi tarafından kurulan kulübümüz faaliyete geçti. güzel oyun futbola, bu topraklarda doğduğu yerde yeniden hayat verecek adımlarımızı coşkuyla sıklaştırıyoruz. yoksulların balesi olan güzel oyun futbol için hayatlarımızın ve hayallerimizin birbirine karışacağı bir mücadeleye, 110 yıl sonra ikinci maçımıza çıkıyoruz. bu oyunu geri alacağız başka yolu yok!"
 • bir rum takımıyla papazın çayırında ilk ve son maçlarını yapıp 4-1 yenilen ilk türk takımı.