• (bkz: kizlarsoruyor.com)

edit: burada "böceklerden neden korkarız" başlığı altında forum tadında bir entry vardı. başlık taşınmış, ilk entry uçmuş, böyle biline.
  • tahminime göre birçok böcek/örümcek zehirli olduğu için veya sokarak/ısırarak acı verdiği için evrimsel bir mekanizma olarak bir korku içgüdüsü gelişmiştir.
  • evrimle falan alakası olmayan bir durum, küçükken ebeveynlerin sizin bilincinize yerleştirdiği bir mekanizma. her şeyi evrime bağlamayın
  • günümüzde yaşayan insanlar, böcekten korkan insanların soyundan geldiği için böceklerden korkarız. korkmayanların soyu kurumuş..
  • örümcek fobisi olan insanlarda bu evrimsel bir fobi olarak gelişmiştir yani muhtemelen ataları bir saldırıya uğradı böcekler konusunda da bu böyledir.
  • öğrenilmiş bir duygudur. henüz öğrenmeyen küçük çocuklar herhangi bir böceği eline çok rahat alabilir hatta yiyebilir bile :)

benim de hamam böceği fobim var mesela. bir gece evde hamam böceği görüp gözden kaybedişimden sonra evin hangi koordinatında hüküm sürdüğünü kestiremediğim için o gece arabada uyumuşluğum var. öbür gün odamın altını üstüne getirip maktulün cesedini bulana kadar her şeyi yerinden etmiş, bulduktan sonra rahat bi nefes almıştım. böylesine manyak bir fobim neden var bilemiyorum ama sonradan edinildiği kesin.

edit : küçükken bi film izlemiştim. sekreterdi sanırım kadın. masasında cam bir kavanozun içinde hamam böcekleri vardı ve şekerleme niyetine yiyordu. acaba o ara mı gitti benim psikoloji :/
    *
  • alerjim var ve bütün vücudum kabarıyor. bence yeterli bir sebep
  • kendi adima ben bocekleri ve surungenleri tahmin edilemez buldugum icin korktugumuzu dusunurum. yuzune bakip bi sonraki hareketini tahmin edebileceginiz canlillar degil bunlar, bir saniye sonra ne tarafa dogru fitifiti gideceklerini tahmin edemedigimizden ve belirsizligi ve nasil karsilik verebilecegimizi kestirememeyi sevmedigimizden kaynaklanir bence.
  • bilimsel bir cevabım yok fakat çocukluktan beri şahsen beni en çok korkutan özellikleri kendimi en rahat ve güvende hissettiğim ev ortamının koltuk, yatak ve duş gibi yerlerinde hızlı hızlı dolanmaları olmuştur şahsen. dışarıda gördüğüm böceklerden ne kadar büyük olurlarsa olsunlar genelde korkmam, açık ve rahatça hareket edebildiğim bir alanda olduğum sürece.
  • aslında korkular öğrenilmiştir. yani böceklerden değil onlardan korkmayı öğreniriz. mesela küçük bir bebek böcekten korkmaz. böceği alıp ağzına sokabilir, zamanla bir takım yollarla böceğe bazi anlamlar yükleriz, iğrenç, pis, korkunç gibi bu da böcekten kaçınmaya yol açar.
hesabın var mı? giriş yap