• erasmus sebebiyle buradaysanız ve facebookta burasıyla ilgili bir yazı veya fotoğraf paylaşırsanız türkiye'deki arkadaşlarınızın klasikleşmiş bokum esprisine maruz kalırsınız.
    buradan bir fotoğraf paylaşırsın.
    yorum : bochum'a benziyor burası *

yorum yazarsın :
    cevap: bochum'u yesin onlar *
  • güzel sehir mi yoksa degil mi diye karar veremedigim cogu alman sehri gibidir.almanya hakkinda genel bir kaniya varabilirsem bu konu hakkinda da karar vericegim muhakkaktir. büyük bir üniversitesi olmasi sayesinde güzel cafe&barlar bulunmaktadir. yamulmuyorsam temmuz ayinda bochum total adinda güzel bir festival gerceklesmektedir her yil. onun haricinde ise carsisi tipik galeria kaufhof karstad h&m ve simit sarayi misali sehrin her tarafina yayilmis kamps unlu mamülleri tükanlari ile doludur. bir kardesler unlu mamülleri ya da simit sarayi ne ise kamps ta germen irki icin tam olarak o´dur.

yaklasik 30 bin kisilik güzel bir stadi vardir. kücüktür ama hostur. ama taraftari cok dandiktir , ekseri penner diye adlandirilan culsuz takimidir. takim gecen sene bundesliga´ya cikacakken play-off ta mönchengladbach´a yenilmistir. bu sene durumlari cok parlak degildir.

gurbetci amcalarin vatansahit diyeadlandirdigi wattenscheid adinda ilcesimi diyeyim büyük bir semti mi diyeyim öyle bir yeri var iste.hamit ile halil altintop bu semtin takimindan yetismislerdir. (bkz: sg wattenscheid 09)
  • pazar günleri ve ausländer büro'su hariç her bir şeyi burnumda tüten sevimli alman şehri.

bermuda3eck'te beyoğlu döner vardır, rewe'nin yanında. sağ olsunlar, sahipleri muhteşem insanlardır. dönerinizden sonra çayınızı, muhabbetlerini eksik etmezler. ben istanbullu halimle oradaki gibi döner tatmadım. sonra brendscheder strasse'sinde çok güzel bir italyan dondurmacısı vardır, likörlü ve tiramisulu dondurmasını deneyiniz yolunuz düşerse.

önümüzdeki ay kendisine kavuşacak olmam yaşama sevincimi üç katına çıkarıyor. sanırım ilk yapacağım iş okulumu ve eski dostları ziyaret ettikten sonra soluğu riff'te almak olacak.

(bkz: ruhr universitaet bochum)

edit: birkaç saate kavuşuyorum, mutluluk tavan!
  • türkçe söylenişi sebebiyle bol dalga konusu olan ama türk öğrencilerin cazibesi olan almanya kenti.
  • nrw'deki en güzel şehirdir.sadece 1 yıl olmasına rağmen fazlasıyla alıştıran,sevdiren güzel düzenli şehir..
  • bogazda balgamla telaffuz edilmesi en zevkli sehirdir.

*bochum!*
  • evet estetik açıdan adının hakkını verir bu şehir, bir münster gibi masalımsı değildir. fakat bi kere alman yaşam tarzına alıştıktan sonra, bochum da alıp bağra basılasıdır. daha ilk türkiye tatilimde,uçakta 'ben nasıl ayrılacam lan burdan' die düşündürmüştür. tek kötü tarafıysa
    (bkz: ruhr universitat bochum)-->(bkz: gote giren semsiye)
    algoritmasıdır
  • inanilmaz bir turk populasyonuna sahip sehirdir. bir insan almanca bilmeden tum islerini halledebilir. bermuda3eck'te bulunan burger mann antepli bir ustanindir hamburgerleri guzel fiyatlari fena degildir. westpark'ın oralar ise göçmen gettosu gibidir. türk, bulgar, romen, arap gocmenler genelde burada yasar. super lig izlemek icin yer bulamazsaniz hani imkansiz ama neyse orada ki kiraathanelerde izleyebilirsiniz ayrica burkowski center'in karsisinda bulunan bet buro'da iyi bir alternatiftir. sehirde ucretsiz wi-fi'i en kolay starbuckslarda bulursunuz. hauptbahnhof'un yaninda bulunan mcdonalds'i yemek icin pek tercih etmeyin genelde penaların takildigi bir yerdir aklinizda bulunsun. guzel bir yemek icin meydanda bulunan vapiano'yu tercih edebilirsiniz.
    sehrin ulasim sistemi mukemmel olarak nitelendirilebilir. gitmek istediginiz her yere rahatca gidebilirsiniz.
    kucuk bir sehir oldugu icin cok fazla etkinlik sansiniz yoktur ama bochumer musiksommer' a denk gelirseniz saglam eglenebilirsiniz. sehrin insanlari suratsiz olmalarina ragmen yardimseverdir. ingilizcenize veya almancaniza guvenmeseniz bile gozunuze turk gibi gorunen insanlardan yardim isteyebilirsiniz yardim edeceklerine eminim. cuma cumartesi bermuda3eck hareketli olur eglenilebilecek yerler genelde oradadir. pazar gunleri her yer kapali oldugu icin yapacak pek bir etkinlik yoktur ama westparkta uzun bir yuruyus veya kemnader see kenarinda bira keyfi yapabilirsiniz. dusseldorf'a 40 dakika uzaklikta oldugu icin oraya gitmeyi de tercih edebilirsiniz tabi ki.
  • dedemin vefatı ardından nenemin dul aylığı için haşır neşir olduğumuz alman sosyal güvenlik kurumu olan knappschaft bahn see'nin yer aldığı şehirdir. şimdi de yana döne o şehirde bir tanıdık arıyoruz. bir evrak sordurmak için. almanya acı memleket.
hesabın var mı? giriş yap