• minyon tipli insanlarin kolay kolay yaslanmadiklarini ifade eden bir atasozudur.
  • avunma cumlesi olarak da kullanilir
  • (bkz: yonca evcimik)
  • kısa boyluların ileri yaşlarda uzun boylulara nazaran daha genç gösterdiklerini belirten atasözümsü. olur olmadık insana söylenilmemesi gerekir. kendimden biliyorum: bi kız arkadaşıma iltifat/teselli olsun diye söylediğimde beni tefe koymuştu. doğru bir genelleme ama tam mantığını bulamamaktayım. yerçekimi etkisinin yerden yükseldikçe etkisini artırmasındandır belki. belki de kısa olduklarından kan akışı hızlanıyordur.*
  • minyontipler yaşlılıklarında da diri olurlar genç kalırlar anlamında pek bir özlü söz*..
    uzun olanlar sevinmektedir oh boylu posluyum afedersin diyerekten ama onlar ihtiyarlıkta çöküm çöküm çökerken minyon olanlar güzel kalmakta dipdiri olmaktadır..bunlara istinaden söylenmiştim inanırım doğrudur,ne kadınlar sevdim zaten bodurdular ama taptazeydiler...
    (bkz: kylie minogue)
  • bodur kismini kabulleneli cok oluyor da yas ilerlemeye baslayinca "her dem pilic di mi? evet evet her dem pilic! e bodurum ki, evet o zaman kesin pilic" seklinde avuntularima sebep olmus atasözümüz.
  • boyum kısa olduğu halde hiç kullanamadığım atasözüdür. evet daha uzun olsa bence de daha iyi olurdu ama bu kadar oldu. bazen var olanla yetinmek gerek.
  • ananemin versiyonu,

(bkz: alçak eşek her dem sıpa)
  • dün gece bu deyimi henüz yeni evlenen ge balayına türkiyeye tatile gelen isvicreli pek şirin bir çifte kafa göz yara yara çevirdim ya başka bir şey demem. kız o kadar güzel ve minyondu ki hep genç kalacaksın hatta türkçede bunu deriz dedim. şimdi ceviri şeklini açılıyorum, dalga geçen olursa fena olur ve "petitte chicken always chicken".
  • boyu kısa domestik türk kızlarının sığındığı atasözü.

bunu söyleyenlerdeki "napalım boyumuz kısa" hayıflanması, yerini "seni donumda sallarım oğlum" paçozluğuna birakir. kendiyle dalga geçebilmek iyidir ama bu laftaki gibi dezavantajlarımdan avantaj yaratiyim tandanslı kurnazlık iticidir.

kullanmayınız.
hesabın var mı? giriş yap