şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
 • teknik terimlerden uzak bir durum değerlendirmesi yapalım:

  bu uçak boeing 737ng'nin daha az yakıt tüketeni. daha az tüketsin diye leap 1b motoru takılmış ve tasarımı modifiye edilerek ayrodinamik iyileştirmeler yapılmış.

  bu iyileştirmeler sonucunda motorlar 737ng'a göre daha ileride olduğu için(yeni motor kanat altına sığmıyor çünkü çapı daha geniş, öne çekip yükseltiyorlar) uçağın burnunun uçuşta yukarı kalkmasına sebep oluyor, bunu önlemek için de boeing uçağın hızasını ölçen sensörden aldığı veri ile kuyruktaki kanatçıkları aşağı-yukarı hareket ettirerek hizayı düzelten bir sistem entegre etmiş.

  bu sistem sensörden hatalı bilgi gelince uçağın burnu kalkmış olmasa bile kuyruktaki kanatçıkları hareket ettirerek uçağın dalışa geçmesine sebep oluyor.

  boeing de diyor ki, madem uçak kendiliğinden dalışa geçti pilot o kanatçıkların elektrik motorlarını kapatsın ve manüel kontrol tekerleğini çevirerek uçağın dalışını durdursun.

  boeing sorun olduğunu kabul ediyor ve bunu önleyecek yazılım güncellemesini en geç ocak ayında yayınlamış olması gerekiyordu ama yayınlamadı. öte yandan diyorlar ki uçak düşünce benim hatam yok, sensörün çalıştığından emin olsalarmış ve pilotlar da dalış durdurma prosedürünü uygulasaymış. yani uçaktaki bilinen problem için doğru önlemi almadıklarından dolayı ya pilot yada teknik ekip sorumlu.

  yalnız ilk düşen boeing 737 max'ın bu tür bir sisteme sahip olduğu havayolu şirketlerine ve pilotlara bildirilmemiş, beoing kaza sonrasında bildiri yolladı.

  dahası normalde her uçak için ayrı lisans alması gereken pilotların 737ng'den 737 max'e geçişlerinde yeni lisans alma zorunluluğunu faa'da lobicilik yaparak kaldırdı ve bu sayede havayollarına daha kolay satış gerçekleştirdi.

  yani özetle, boeing 737 max'te tasarım değişikliği sebebiyle entegre edilen yeni sistem hatalı çalışıyor ve hatalı çalışınca pilotların uygulaması gereken bir işlem var. bu işlemi uygulamayınca uçak dalışa geçip çakılıyor. beoing bu sistemi pilotlara ilk kaza öncesinde doğru düzgün tanıtmamış, bu sistemin sorunlarını gidermesi gereken yazılım güncellemesini ise geciktirmiş durumda.

  neredeyse her 100 boeing 737 max'ten 1 tanesi kalkıştan kısa süre sonra düşmüş olsa da boeing bunun pilot hatası olduğunu iddia ediyor çünkü "evet uçak sapıtıyor ama sapıtmanın düzeltilmesi için prosedür belli, düzeltemezsen sen suçlusun".
 • 29 ekim 2018'de lion air'in kalkıştan 11 dakika sonra 189 ölümle, 10 mart 2019'da ethiopian airlines'ın kalkıştan 6 dakika sonra 157 ölümle sonuçlanan uçak kazalarına sebep olan uçak tipi.

  5 ay içinde iki büyük uçak kazası... 346 ölü... havacılık sektöründe çok kısa zamanda büyük bir kayıp demek.

  haftada en az 2 kez bu uçak tipinde görev yapan biri olarak açıkçası ister istemez tedirgin olmaya başladım.

  havayolu şirketleri, filolarında bulunan 737 max sayıları ve uçakların hala kullanımda olup olmadığı:
  boeing 737 max
 • `https://www.insurancejournal.com/…/11/07/506914.htm`

  endonezya’daki kazadan sonra boeing aciklama yapmis, ucakta bir sikinti var, sensor arizalari ucagin kafaustu cakilmasina sebep olabilir demis, bugun olan kaza da ayni sekilde kalkistan bir kac dakika sonra gerceklesmis ve bazi yazar arkadaslar “şehene bi uçek yeeeea” falan diye saydiriyolar. lan boeing’in kendisi sikintili durum var diyo, bu neyin kraldan cok kralciligi?
 • dünyanın tüm hava yolu şirketleri bu uçakları bir süre uçurmama kararı alsa, thy net olarak umursamadan uçurmaya devam eder. hatta inadına daha fazla uçurur. çünkü öyle adamlar yönetiyor şu anda. zehirli suyu, bakın zehirsiz, ben bile içiyorum diyen adamlardan farkları yok.

  edit: uçakların uçuşları thy'ce durdurulmuş. her seferinde g.t olsak da memleket yoluna girse. buna razıyım. olayın eleştirel kısmının altında yatan mantığı kavrayıp entarimi beğenen yazar arkadaşlara teşekkür ederim.

  ilgili başlığın altında yazmak daha doğru olurdu ama bunu buraya yazıp özelden söven ak-ergenlere söylemek istediklerim var. bir haftadır tüm uzmanlar açılışı planlanan gebze - halkalı tren hattıyla ilgili yazıp çiziyorlar . ama bir şeyleri seçim yatırımı olarak görüp insan hayatını hiçe sayan yöneticiler sebebiyle işler olması gerektiği gibi gitmiyor. burada da bahsetmeye çalıştığım bu aslında. fakat cehalet nefis bir şey. ifşa etmek istemediğim bazı saygısız arkadaşlar umarım olayı keserler. muhtemelen onların yaşı kadar hükumet gördüm, bırakın da istediğim konuyu istediğim biçimde eleştireyim. faşist yaklaşımlarla kendisi gibi düşünmek zorunda bırakmaya çalışan arkadaşları da ayrıca öpmek istiyorum.
 • denk gelirseniz binmeyin bu amk uçağına, düşmüş kalkmış thy nin sikinde bile olmaz.
  öldüğünüz ile kalırsınız.
  ekleme : ingiltere bizde bulunan uçaklara sen inme ulan ayı diyince bizimkiler de uçuşları durdurmuş.
 • sigortadan ölüm parası ödemek uçağı değiştirmekten daha ucuza mal oluyorsa eğer hiç merak etmeyin kapitalizmin umrunda olmazsınız.

  güzel güzel düşüp ölün zaten hayat boş değil mi?
 • thy bu uçakları dün ground etmeliydi. avrupa hava sahasını kapatıp uçakların geri gelirken sike sike ground etmek senin düşünceliğin olmuyor. neyse hayırlısı oldu
 • otopilot sisteminin yeni guncellemesinde bir sorun olmus, ucagin burnu otomatik yere yatiyormus tirmanista, yetkililer de yok efenim yeni yama ile sistemi guncellestireceklermis. muptezel pezevenkler iki ucak kazasinda toplamda 350 kisi öldü, bilgisayar oyunu yamasi mi bu?
 • uçuşunu durduranların arasına brezilya merkezli gol airlines da katılmıştır.

  https://www.washingtonpost.com/…_term=.9f1cdf72bcce

  tek umudum boeing'in bu işten çok çok büyük zarar görmesi. böylece rekabet, takvimi tutturma gibi gerekçelerle güvenliği 2. plana atamaz, "kaza durumunda tazminat vermek, uçakları geç teslim etmekten daha ucuza gelir" gibi bir strateji ile çalışmaya devam edemez.

  hakikaten para hırsının yaptırmayacağı şey yok.
 • direksiyon başındaki şoföre olur olmadık durumlarda direksiyonu tutup çevirerek müdahale eden bir sağ koltuk yolcusu düşünün. öyle bir yolcu ki bazen ileride keskin bir viraj var zannedip düz yolda 90 kmh ile giderken tutup direksiyonu çeviriyor. aynı yolcunun bir uçak kokpitinde olduğunu düşünün (mcas) al sana max.