• ölene kadar bu şiddete maruz kalanların akıllarından çıkmayacak olay.

ali halit diker, ortaokuldan arkadaşımdır, ayrıca grubumuzun ilk demosunun kapak çizimini de kendisi gerçekleştirmiştir. ali'ye ve arkadaşlarına buradan başlarına gelen bu elim olay nedeniyle büyük geçmiş olsun diyorum.

bu olay üzerine ben de başımdan geçen bir hikayeyi sizlerle paylaşmak isterim. yıllardan 2004, bir yaz gecesi, yer edremit/akçay. iki arkadaşımı birkaç günlüğüne yazlığımızda ağırlamıştım. gece akçayda biraz demlendikten sonra saat 02:00 gibi eve doğru yürüyorduk. köşe başında pinekleyen 8-9 genç, kendilerini 15-20 metre geçtikten sonra, arkamızdan "metallicacılar, nirvanacılar, satanistler, sizin saçınızı sikeyim" gibi övgü dolu naralar atmaya başladılar. oralı olmadık, aradaki mesafeyi açmıştık ki motorsikletlerle gelip önümüzü kestiler. ne olduğunu anlamadan bir arkadaşımıza patır kütür dalmaya başladılar. arkadaş kaçıp sırasını savdığında diğer arkadaşımla bana girişmeye başladılar. hepimiz çil yavrusu gibi ayrı yerlere dağıldık, onlar da bölünüp üçer kişilik gruplar halinde bizi kovaladılar. neyse, bir şekilde izimizi kaybettirdik. çok fazla hasar da almamıştık çok şükür. karakola gittik, şikayetçi olduk, devriye arabasıyla sokakları turladık, saldırganları aradık, bulamadık. tatilimiz zehir oldu tabi. ve bu üç arkadaş, ne zaman bir araya gelsek bu olayı konuşuruz hala.

dediğim gibi bu tarz olaylar insanın aklından asla çıkmıyor. ve malesef özgür olarak yaşamayı becerememiş insanlar, başkalarının özgürlüğünü kısatlamaya çalışıyorlar.
  • olayla ilgili görgü tanıklarına ulaşıldı. yapanların kimliğinin tespiti konusunda önemli bir gelişme ve bilgi var. bunlar teyit edilince kamuyla paylaşılacaktır.
  • gayet gerçek görünen üzücü olay. coca-cola'nın tersten yazılışında muhammed yok, mekke yok yazısı görebilen kafaların, bismillah no yu duyunca, 5 saniyede algıda seçicilik ten algıda sıçıcılık a ulaştıklarını tahmin edebiliyorum. dünyaya hep yanlış bakıp, yanlış algılamak ve yanlış davranmakla, aslında zarar verdiklerinin; islam olduğunun farkına varırlar mı bir gün acaba? inşallah yakalanıp, hak ettikleri cezayı alırlar.
  • bana göre dünyada freddie mercury'den bir başkasının terennüm etmesinin dahi günah olduğu bir şarkıyı detone biçimde anırarak söylerseniz ben de bu dayak eylemine katılırım. velhasıl saldıranların art niyetli ve salak oldukları bariz olmasına rağmen yapılan eyleme karşıyım elbette.
  • %100 doğru olan olaydır.

dayak yiyenlerden ikisi üniversiteden arkadaşım, diğerini tanımıyorum. tanıdığım iki arkadaş gerçekten kendi halinde olan, gayet akıllı, yaratıcı işler yapan ve çevrelerine saygılı insanlar.

fotoğraf da paylaşmış adamlar bakın durumumuz bu diye (ki facebook ve twitter hesaplarında daha fazla dayak fotoğrafı var) hala nasıl yalancı bunlar diyebiliyorsunuz? var olm böyle manyak insanlar bu ülkede. saçını beğenmediği için laf atan, duruşunu sevmediği için kafa atan adam çok. belki gün içerisinde bir şey yapamıyorlar ama gece karanlık oldu mu ve sizi boş buldular mı "bir bahane bulsak da saldırsak" diye pusu kuruyorlar.

ha sizin başınıza böyle bir şey gelmemiş olabilir ki gelmesin de zaten. ancak yalan yeaaa demeden önce azıcık ülke gerçeklerini bilin. böyle ruh hastalarının aramızda yaşıyor...
  • yok böyle hikaye olmaz,
    inandırıcı değil,
    telsiz pek uymadı,
    mantıklı değil vs. gibi yorumlara hayret ettim.
    olay sanki zurich'de, vancouver'da yaşanmış da onun şaşkınlığı yaşanıyor.
    bilmem farkında mısınız burası akp'nin yıllardır iktidarda olduğu,
    eli palalı hanzoların savunmasız genç kızlara saldırdığı ve serbest bırakıldığı bir ülke,
    polislerin özürlü insanları dövdüğü bir ülke.
    hanginiz ağzı yüzü dağılmış fotoğraf çektirip internete koyar ve
    böyle bir hikaye uydurabilir, onu burada yayınlayabilir.
    hangi türk genci gururunu kırarak bize sopa attılar der?
    inanmakta zorluk çektiğiniz ne?
    bir anlayabilsem?
    konuya inanma zorluğu çekenlerin hemen hepsinin de 'camide içki içtiler'
    yalanlarına kayıtsız şartsız inanmaları da olayın bir başka boyutu.
    ne olduğunuzu, kim olduğunuzu, neye inandığınızı bilmiyorum ama
    bildiğim bir şey var ki içinizde benim içimde olan vicdan yok,
    utanma duygusu yok, dürüstlük yok, insan sevgisi, hayvan sevgisi yok.
    hatta sizde allah korkusu da yok.
    siz kula kulluk etmek için doğmuşsunuz.
    yazık.
  • 2013 türkiye'sinin geldiği noktada hala bazılarının "yok canım, olur mu öyle şey, kesin kurgudur" diyebildiği olay. bu vahşeti önemsizleştirmeye, üstünü örtmeye ve/veya münferitleştirmeye çalışanların bu olayın faillerinden zerre farkı yoktur gözümde. çok fazla geriye gitmeye gerek yok. mesela şunlar da mı kurguydu:

(bkz: içki içtikleri için gözaltına alınan amcalar)
    (bkz: sigara içtiği için tartaklanan gençler)

darp edilenlerden biri çocukluk arkadaşımdır ve değil dine küfür etmek, herhangi bir insanın kalbini kırmaktan dahi imtina ettiğini gözlemlemdiğim dünya tatlısı bir insandır. fotoğrafını gördüğüm zaman düşündüğüm ilk şey bir insanın başka bir insana bunu yapabilmesi için ne tür bir nefretle ve kinle dolmuş olduğuydu. bu kişilerin örnek aldıkları, idol olarak benimsedikleri, "usta" olarak gördükleri kişilerdeki kin ve nefret düzeyi ile sürekli "alkolik vs. dinci" şeklindeki iki aşırı ucun bulunduğu, belirli bir amaç uğruna inşa edilmiş skalada art niyetli ve kasıtlı olarak kutuplaştırılmaya günbegün devam eden bir toplumda yaşadığımız düşünüldüğünde bu tür olaylara şaşırmak bir yana, bunların beklenilir olduğunu söylemek mümkün ne yazık ki.
  • töbe bismillah diyerek karşıladığım olay.
hesabın var mı? giriş yap