• şöyle bir rezillikle gönlümde çok enteresan bir yer edinmiş firma.

bu arkadaşlarda durum şu. siz sipariş veriyorsunuz. çin üretimli, almanya'ya ithal edilmiş malı tekrar türkiye'ye ihraç ediyor ve türkiye'de yeni bir ithalat sürecine sokuyor. dolayısıyla aracın yüklenmesi, gümrük işlemlerinin tamamlanması ve yurtiçi dağıtımı için kargoya verilmesi gibi süreçler söz konusu. alışveriş merkezlerinden nefret ettiğim için online satınalmaya her zaman varım şahsen.

ilk siparişimi bedenime uygun abiye elbise alabilmek için verdiğimde, tahmini 2 hafta teslimat süresini de göze alarak 3 hafta önce sipariş ettim. abimin düğününe giymek üzere sipariş ettiğimi de ayrıca belirteyim. 3. haftanın son günü teslim alabildim. kabul edilebilir bir durum olduğunu düşünerek, ne kadar nefret ediyorum alışverişten sen anla, tekrar büyük bir sipariş verdim. tam 8 hafta önce. hemen ertesi günü "aa şunu da alsaydım olurdu!" diyerek küçük çaplı bir sipariş daha verdim. o iki siparişi birleştirirler, tek seferde teslim ederler diye düşünüyorum çünkü.

her aradığımda o hafta teslim edileceğine dair bilgi aldım. her aradığımda da bir açıklama ve muhattap buldum ama. çağrı merkezi çalışanları son derece kibar. fakat verdikleri bilgiler doğru değil. bunu kendilerine söyleyince de "gelen en güncel bilgiyi aktarıyoruz hep. ve bu bilgi değişebiliyor." diyorlar. hüsrana uğrayan ve piç olan bu sipariş hala gelememişken sonraki siparişim ve geciktikleri için özür dileme baabında sağladıkları indirim kodunu kullanarak verdiğim küçük siparişim de geldi. ama o ilk, büyük sipariş gelemedi. sebebi de son 5 haftadır bu arkadaşların bilgisi dışında gelişen yeni bir ithalat kanunu! öyle şahane gümrükçüleri var ki bu konuda bilgileri yok. hazırlıksız yakalandılar. öyle de hızlı çalışıyorlar ki malın türkiye'ye varmasından sonraki 5 haftada çözemediler mevzuyu. dış ticaret alanında çalışmasam inanacağım. ama bu kadar çözülemeyen bir sorun için bundan daha fazlası olması gerekir arkadaşlar. o da zannedersem bu insanların "işi bilmiyor olmaları"na bağlanabilir. hala da "bu hafta da size teslim edilemez." bilgisini veriyorlar. yarın teslim edilirse şaşırmam.

bir daha alışveriş yapacağımı, tavsiye edebileceğimi ve güvenebileceğimi pek sanmıyorum. konsinye çalışmak olur, bir zahmet türkiye'de bir depo tutmak olur. gümrükçülerini kesinlikle ama kesinlikle değiştirmeleri olur. bilemiyorum, yöntemleri var. ama bu durumu düzeltmeleri gerekiyor. facebook sayfalarında yaptıkları tüm paylaşımların altında yana yakıla "6 hafta oldu. siparişim gelmedi!!!" yorumları yapan kadınlar var. üstüne benim yapacağım olumsuz reklamı da katarsak kayıpları büyük olacaktır. alışveriş düşkünü kadın piyasası bunu affetmez. - demek ki ben yine affedebilirim! ya of :( -

edit: hala teslim edemediler ya la.
  • 40 beden etiketi altında 36 bedenlik ürünü kaktırmaya çalışmayan harika bir platform.

türkiye'de insan gerçekten aşağılık kompleksine giriyor. iri yapılı, kilolu, uzun boylu vs. bir insansanız 40 ve üstü bedenlere mahkumsunuz. 40 beden alıyorsun türkiye'de ne kolun geçiyor ne bacağın. çünkü bizim ülkemizde etiketteki bedenin hep bir beden küçüğünü düşünmek zorundasın. kesimler dar, kumaşlar sert. esnemiyor, asla ama asla esnemiyor. 40 diye aldığın kıyafet en fazla 38, hatta bazen 36 çıkıyor.

bonprix'i keşfettiğimden bu yana özgüvenim yerine geldi. adamlar etikette yazan neyse sana o bedeni satıyor gerçekten de. hem şık, hem üstüne oturuyor, hem de rahat.

türkiye'de dış görünüşe verilen önemin binde biri rahatlığa verilmiyor. ne kıyafet, ne ayakkabı. hepsi rahatsızlık abidesi. dostlar alışverişte görsün hesabı giyiniyoruz, rahatlık, konfor, sağlık hak getire. ülkeye gelen turisti konuşmasından değil, ayakkabısının rahat ve sportif görünüşünden tanıyorum, çünkü biliyorum ki türkiye'de hem rahat, hem de şık bir kıyafet, ayakkabı üretilmesi mümkün değil.
  • resimlerde, gösterdikleri ürün ile gönderdikleri ürünün birbiriyle uzaktan yakından ilgisi olmayan alışveriş sitesi..ürünlerine hayran hayran bakarken şeytan dürtmesi sonucu kışlık bir elbise aldım.elbise geldi gelmesine ama kışlık olmasını bırak,yazın bikini üzerine giyilmeyecek kadar şeffaf ve inceydi..

dost tavsiyesi:siteden uzak dur,sinirlerini boşa zıplatma..!!
  • şu yaşıma geldim, onlarca siteden sayısız defa alışveriş yaptım ama bu kadar kalitesiz bi site görmedim. türkiye'ye böyle gelmeyin arkadaşım. basit arayüzlerle gelin.

sipariş verdikten sonra hesaba giriş için müşteri no istiyorsun ama hiçbir yerde yok o numara. illa mail atmamız lazım numarayı almak için. bu kadar saçma bi sistem olur mu ?

ha bir de "14 günde siparişiniz elinize ulaşmazsa size 50 tl hediye çeki" veriyoruz gibi bi mottoları var. ulan diğer siteler 24 saatte kargo yapıyor sen 14 gün diyorsun. en geç yollayan bile 1 haftada yollarken sen 14 gün diyorsun.
  • ekonomi çok iyi, ekonomi çok iyi deyip duranlara sözüm. ekonomi çok iyi olsa dünya markaları neden türkiyeden ayrılsın. her sene ayrı bir marka türkiyeden çekiliyor, yerlilerse iflas ediyor zaten. insan para kazanabildiği yeri bırakıp gidermi. hatta çok iyi para kazanıyorsa rakipleri artar.

bonprix yerli alternatifi olmayan bir markaydı benim için. hemen hemen her ürünün neredeyse her bedenini satıyordu. yerli markalarda çeşit varsa hem kalite olmuyor hem beden olmuyor, kalite varsa hem çeşit olmuyor hem beden olmuyor. beden olan markalarda hem çeşitten hem zevten yoksun markalar. yahu ben aldığım ürünlerden birini özellikle bütün gücümle zorladım yırtmak için (bayağı ucuza gelmişti). bir tane dikişten bile çıt sesi gelmedi. o zorlamayla yerli ürünün bırakın dikişini, kumaşını bile ikiye ayırırdım eminim.

bazıları takmış yok onbeş günde geliyordu diye. ben memnundum. keşke hiç hızlı kargoya geçip stok yapmasalardı. belki bu zor zamanda biraz daha dayanabilirlerdi küçük bir ekip ile.

edit: yazarken değiştirdiğim iki yarım cümle birbirine karışmış. silmeyi unutmuşum.
  • sayesinde 40 beden diye 36/38 beden kaktıran skinniy fit modası sevdalılarından kurtulabiliyorduk. pantolonları hem rahat hem de şıktı. şimdi öyle pantolonu bir daha ara da bul. kapandığını buradan öğrendim, çok üzüldüm.
  • bi ürünü gönderene kadar canımı çıkardılar, elli kere müşteri hizmetlerini aradım hepsi farklı bilgi verdi. üstelik ürün son derece kalitesiz, internet sitelerinde sergilenen ürünle yakından uzaktan alakası yok. sakın ordaki resimlere kanıp alışveriş yapmayın. büyük hayal kırıklığı.
  • ürünlerinin brezilya, meksika pembe dizilerinde giyilen kıyafetler gibi olduğunu düşünüyorum. ayrıca bir kapşonluya 90 lira verilir mi arkadaş. üstüne 50 lira koyup gap'tan alırsın!!
  • keske siparis vermeden buradaki yorumlari okusaymisim dedigim site. hemen her websitesine deli gibi reklam veriyorlar ve bir elbiseye asik oldum. fiyati da inince siparis verdim. vermez olaydim, bir ayda elime gecti. urun resmen sumuk gibi, bir yikamada elimde kalacak kesin. bedava dagitsalar almam bunlardan birsey daha.
  • tüm ürünlerde %50 indirim ve ücretsiz kargo kampanyası başlamıştır. ciddi ciddi gidiciler herhalde. buna benzer bi kampanyaları olmamıştı hiç. son bir aydır yeni ürün getirmemelerinden şüphelenmiştim ama doların ani uçuşuna da bağlı olabilir demiştim. inşallah sadece sıcak para girişi için yaptıkları bir hamledir. çünkü türkiyede başka karşılığı olmayan bir firma bonprix.
hesabın var mı? giriş yap