• iq'su en yüksek köpek türü..
  • (bkz: collie) soyundan olan,iskoç sınır köpeği
    frizbi yakalamak,koyun gütmek,filmlerde oynamak(bkz: babe) ve aileyle süper anlaşıp uyum sağlamak temel özellikleridir.50 cm boy ile orta boy köpek sınıfındadır.fırlama,zekii ve eylencelidir.siyah beyaz kırçıllı,uzun tüeleri vardır ve tek gözlerinin etrafı siyah tüylerle kaplıdır.
  • günde en az 8 saat kadar kosmasi ve ziplamasi gereken köpek türü. hiperaktif. kökeni itibariyle çoban köpegi, siyah beyaz, orta boyda, kisa veya uzun tüylü versiyonlari var ve soy itibariyle dünyanin en zeki 3 köpek türünden biri. evin içinde beslenmesi delilik olan köpek cinsi. evde yasamaya zorunluysa kola kutusu, cd, kitap, masa, koltuk, kapi, hali, kilim demeden evdeki tüm esyalari sikintidan kitir kitir yiyen varlik. yattigi yerde çift kisilik bir battaniye üretecek kadan tüy birakan köpek.
  • 200'e yakın bilimadamı tarafından yapılan bir araştırmada tüm köpek türleri içinden komutları en kolay algılayan köpek türü seçilmiştir. bir komutu 5 defadan daha az tekrarla öğrenen en zeki 10 köpek türü içinde doberman ve rottweiler da vardır.
  • asil cinsi, avustralya'ya giden ingilizler tarafindan avustralya'da gelistirilmistir. sonradan cok sevilmis ve avrupa'ya geri getirilmistir.
  • birkaç kez başbaşa kaldığımdan biliyorum, hayvanın bir makinayı açıp oyun oynamadığı kalıyor. bir nevi örümcek önsezisi var bunlarda. büyük beklentiler içinde size bakarlar, siz de "ayy canııım" diye eğilip sevecem derken tabağınızda ne varsa yenilip yutulur.

(bkz: your men are already dead)
  • bu köpekler için bir sürü de web sitesi yapılmıştır... en official olanı için tıklayın. :
    http://www.bordercollie.org/
  • bir handikapi border collie cinsi kopegin savunma ve koruma yapamamasidir..mesela eve hirsiz girdi, yapacagi ilk is ustune atlayip hirsizi oldurene kadar yalamaktir*dort tanesiyle bi sene yasadigim icin biliyorum, ne sus kopegi olur bunlardan ne is basa dustu de lazim oldugunda bir yardim cagirici/kurtarici/kollayici..ha,hobileriniz arasinda bi ciftlikte yasamak,kizak yarisinda kopekleri yaristirmak filan varsa tam size goredir, o ayri..ayni zamanda yorulmak gibi bi kavramlari yoktur bu enerji yumaklarinin..dogru egittiginiz takdirde cok iyi therapy dog ve pet olabilirler..
    eger kopegim hem gerektiginde beni korusun,hem insan canlisi olsun,hem zeki olsun,hem kolay yorulmasin,bikmasin diyorsaniz, size tek gectigim rottweiler'i oneririm * **
  • agility yarismalarinin en cok aranan elemanidir bu kuçular. hic bitmeyen bir enerjiye sahiptirler, deli danalar gibi koşturup dururlar ortalıkta.
  • pandaya benzediği için adını panda koyduğum,burnuyla bahçe kapısını açıp kaçabildiği için lakabını michael scofield ilan ettiğim,çiftlik hayvanlarının olduğu bir yerde serbest bırakırsanız at sürüsünü kovalayan,elinizde kemik olunca attığınız topun peşinden giden ama olmayınca 'hassiktir lan yrrak' diyerek oturan,kızdığınız zamanlar 'ya tamam mna koym uzatma' diye bakan köpeğimin cinsi...
hesabın var mı? giriş yap