• herhangi bir tehlikesi olmayan, kişiyi sadece biraz zora sokan ifadeye veya mahkemeye 1-2 git gele sebep olan eylem.

kağıttaki imzanın; üzerinde yazanlardan daha önce atıldığı kriminal polis laboratuarlarında armut gibi belli olur. uyanık kişi isterse aynı kalemi kullansın, 10-15 dakika sonra yazılanlar bile fark edilir. çek ve senet işlerinde de benzer vakalar çoktur ancak kriminal laboratuarlar bunu asla yemezler. akabinde iyi bir avukatla karşı tarafı soğana bile çevirebilirsiniz. uyanıklar, üzerine bir de nitelikli dolandırıcılık suçundan hüküm yerler.
  • çok tehlikeli bir eylemdir.borç-kefalet-istifa-itiraf-suç üstlenme-suç atma...vs...vs...gibi sonuçlar doğurur.kimseye önerilmez.
  • (bkz: aciga imza)

borclar hukukunda sozlesmenin gecerli olmasi belli bir sekil sartina baglanmamistir. dolayisiyla beyaza veya aciga veya bos bir kagida imza atmaniz durumunda bunu eline geciren kotu niyetli kisi kagidin ust tarafini istedigi gibi doldurur. bunun noter vs onunde imzalanmamis olmasi hukuken hicbirsey ifade etmez ve siz de bu durumda sorumlu olursunuz.
  • yıllardır pek çok firmanın alenen istediği işe giriş evraklarından biridir. yeni mezun iken benden de istemişlerdi. "herkese attırıyoruz, standart bir prosedür. çok takılma. sonuçta sana eğitim verecez. işi öğretecez. çıkmak istersen firmayı korumamız lazım değil mi?" demişlerdi. ben de "firmaya mühendis mi arıyorsunuz. pavyona konsomatris mi?" demiştim.

sonradan araştırdığımda oraya işe girenlerin %80'inin boş kağıda imza vererek başladığını söylemişlerdi. bu firma pek çok sektörde faaliyet gösteren binlerce çalışanı olan bir firma.

üstelik bu bir suç da değil. sadece eğer boş kağıdı "kötüye kullanırsa" 1800 tl ile 7300 tl arasında adli para cezasına çarptırılıyormuş. tabi zaten takım elbise giyse azami tutar 3650 tl'ye iniyor.

yani 20 yıl kötüye kullanmadı. sonra 20 milyon tl borç senedi doldurdu o kağıda. sizin ve eşinizin bütün mal varlığına haciz geldi. eşiniz sizi boşadı. adli sicil kaydınızdan dolayı işsiz kaldınız. dava da en az 5 sene sürecek ve bu sürede vasıflı bir işe giremeyeceksiniz. siz bunları yaşarken karşı taraf en fazla -o da kötüye kullanımı ispatlarsanız- 2-3 bin tl ödeyecek.

iş bu yazı genç arkadaşlara uyarı amacıyla yazılmıştır. gerekirse garsonluk yapın, bu işlere girmeyin.
  • vakti zamanında ajdar anika imza attırmak niyeti ile yaptırmaya çalıştığımız eylem. ne mi oldu kolumuza attı imzayı. yutmadı zokayı
  • yaş küçükken şöyle fiyakalı karizmatik bi imzamız olsun isterken derslerde, telefonla konuştuğumuz esnada ya da birini dinler gibi yapıp dinlemezken yaptığımız çalışma
  • çok tehlikeli bir iştir. fakat üstünden yapılan bu dolandırıcılığı ortaya çıkarmak için kriminal labovatuarların bunu ayırabilecek bir tetkiki olduğunu tahmin ediyorum.
  • sıkıcı derslerde, uzun süren telefon konuşmalarında, ders çalışmak gelmezken içinden sınav yüzünden kitabın karşısındayken,... yani ne zaman sıkılınılırsa akla gelen eylem.

boş bir kağıdın üzerine atılan yüzlerce imza, kurulan hayaller, düşünülen insanlar, özlenen duygular...
  • (bkz: beyaza imza)
hesabın var mı? giriş yap