• insanların eskisi kadar korkak olmaması.
    eskiden boşanma azdı da herkes çok mutluydu, şimdi yozlaştık öyle mi?
    güldürmeyin beni.
    boşanma nimettir nimet. bunu da en iyi aile içi şiddet yaşamış evlat anlar.
    mutlu bir evliliğim, harika bir eşim var, bebek bekliyoruz, her şey çok güzel benim için. ve hayatımda başıma gelen en güzel şey nedir diye sorarsanız cevabım ne biliyor musunuz? annemle babamın boşanması. belki bu çocuk doğduktan sonra bile ben hala bu cevabı veriyor olacağım. çünkü o boşanma olmasaydı ben şu mutluluğu bulacak şansı asla elde edemezdim. hatta belki bugün burada bile olmazdım.
    cehennem gibi hayat yaşayıp buna katlanmak marifet değil. nineleriniz ne dayaklar yiyip susmuş, çok güzel olmuş değil mi? cefakar anadolu kadını payesi almış başına taç olarak. şanslı ise yaşlanınca durulan öküz dedeniz, 80'inden sonra dizleri tutmaz olup bir bardak su için ona muhtaç olunca kıymeti bilinecek. siz de bunları mutluluk timsali olarak görüp duygulanacaksınız. yok artık öyle.
  • twelfth ile bir başka, "açık konuşalım lan"'a hoşgeldiniz.

boşanmaların artmasının altında iki adet karaktersizlik kendini gösterir.

1- karım çalışıyor olsa da, ondan yine de %100 oranında ev hanımlığı beklemeliyim, değişim nedir, hakkaniyet nedir bilmiyorum kafasındaki pezevenkler.

2- ben zaten kocama değil evliliğin kendisine aşıktım. elalem evde kaldı demesin diye evlendim, şimdi de "nedensiz yere" nefret ettiğim bu adamın hayatını karartmaktan çekinmiyorum kafasındaki orospular.

her ikisini de yazayım da hem kadınlar hem erkekler tarafından eksileneyim dedim.
  • bir insanla tek vücut olamamak , senin paran, senin araban, seninkiler gibi kopukluklar olduğu sürece insanlar boşanır,
    evlilik tek vucut olmaktır gerçekten. insanlar internet, tv gibi nedenlerle sürekli hayali ilişkilere özeniyor ilk başlarda güzel giden ilişki, zamanla kişiler gerçek yüzlerini gösterdikçe dağılıyor.

saçma sapan evlilik adetleri yüzünden gerek kendi özentisi, gerek ailesinin ısrarı yüzünden kızlar hep bir prens bekliyor. pahalı ev eşyaları, pahalı takılar bir kere evleniyorum saçmalığı vs borç harç ile evleniliyor. gelinler ya da damatlar eve gelen dangalak misafirlere saçma sapan eşyalarını gösterip bununla hava atmak istiyor. sosyal paylaşımda kendilerini prens ve prenses gibi gösterip çevresine bunu paylaşmak tek amaçları oluyor.

sonradan hayatın, evliliğin başlaması ile aylar önce gelinliğiyle ya da damatlığıyla olan çiftin karşısında atletle, pijama ile oturduğunu gece horladığını gören çiftler o hayal aleminden çıkıyorlar. evet evliliği düğünden, yılışık sevgi gösterilerinden sanan çiftler en kolayından birbirlerinden vazgeçip boşanıyorlar. sonuç o artık tanıdığım kişi değildi oluyor.
  • bu durumun başlıca sebeplerinden biri de evlilikteki asimetrik karar mekanizmasıdır. eşlerin birbirleri üstünde olan tahakküm seviyeleri eşit veya çok yakın olmalıdır. yani kararlar ortak alınmalı, eşler birbirlerinin kişisel alanlarına aynı oranlarda müdahale etmelidirler. biz mesela 10 yıllık eşimle alınacak kararların bölünmesi konusunda harikayızdır. o benim arkadaşlarımla görüşmemi pek istemiyor. ailemin bizi ziyaret etmesinden de pek hoşlanmıyor. maçlara gitmemden de son zamanlarda rahatsız olmaya başladığı için maça da gitmiyorum artık. evde bilgisayarda oyun oynamamı da uygun görmüyor. şimdi ilk bakışta eşimin beni domine ettiği düşünülebilir. ancak madalyonun bir de öbür yüzü var. örneğin pikniğe giderken kola mı fanta mı alınır, ben karar veriyorum. onun istediği diziyi izlerken cips mi yesek mısır mı patlatsak, yine ben karar veriyorum. hatta inanır mısınız geçen gün sofraya fazladan bir çay kaşığı koyalım diye tartışmamızda benim dediğim oldu. ancak birkaç gündür içim rahat değil sanırım fazla üstüne gittim.. siz de bizim gibi dengeli bir çift olabilir ve boşanmanın b'si geçmeden mutlu bir hayat sürebilirsiniz.
  • esinizin her gun, her haftasonu kendi ailesiyle, kiz kardesleriyle gorusmek istemesi ve sizi pesinizde suruklemeye calismasi, onlar bize gelsin biz onlara gidelim, sen gelmiyorsan da ben tek giderim. evlenmeden once boyle degildi imzayi atti ben aileme bagliyim bana ayak uyduracaksin dedi. 2. ayda dava actim 1 yil sonra anca bosanabildim. anasinin dibinden ayrilmak istemeyen insanlardan kadın- erkek farketmez uzak durun.
    her gün aldigim kararla ilgili kendimle gurur duyuyorum.
    edit: cok sayida mesaj aldim yalniz degilmisim. arkadaslar bu profildeki kisiler düzelmiyor yormayin kendinizi. yenisini bulursunuz hayat guzel veya bulmasaniz da olur. keyfinize bakin.

edit2: arkadaslar cok mesaj aldim ve cogunluk erkeklerin ana kuzusu ana kontrolunden cikamayan kisiler oldugunu gordum.
    evlenince artik birinci onceliginizin esiniz oldugunu ozumseyin adami hasta etmeyin.
  • her şeyin ama her şeyin elimizin altında / avcumuzun içinde olması.

akıllı telefonlar ve sosyal medya insanlar arası ilişkilerin tepesine bir balta gibi dalıp paramparça etti. evlilikleri de.
    her şeyi ama her şeyi sosyal medyaya ve oranın akışına göre yaşayan bir şeye evrildi insanlar. herhangi bir etkinliğe sadece story atmak için gidenler çıktı meydana mesela, ya da post atmak için mabadından etkinlik uyduranlar, çocuğunu meze edenler, her adımını paylaşanlar, like için savaşanlar, götünü yırtanlar... adeta bir mücadele dönüyor, savaş alanı misali herkes birbirini yiyor, feci bir tüketim çılgınlığı var.

akıllı telefonlar ve sosyal medya, beyni hızlı ve kolay ulaşılabilir hazza bağımlı kıldı. 31 mi çekeceksin, aç ordan bi ünlümsü profili. canın mı sıkılıyor, reels izle. kafanı mı dağıtacaksın, kaydır, kaydır, kaydır, kaydır, kaydır... dakikalar, saatler geçsin böyle ve sen bundan asla rahatsızlık duyma.

her şey, ama her şey o göt kadar ekranın içinde, göt kadar ekran için yaşanıyor.
    ve o göt kadar ekranda her şeye birkaç dokunuşla ulaşabiliyorsun. beyin de bunu istiyor işte, hemen o hazzı yaşamak. bunun esiri olan insanlar da, sahip olduklarının kıymetini bilmiyor. kaybettiğinde anlıyor, o zaman da bir çok şey için çok geç kalınmış oluyor.
  • 1. ekonomik sebepler ve şartların ağırlaşması
    2. sosyal medya kullanımının artması nedeniyle aldatmaların çoğalması
    3.eşlerin artık tahammül etmeye gerek görmemeleri
    4.insanların çok kolay alternatif bulmaları
    5.sevgi ve saygı kavramının içinin boşaltılmış olması

şimdilik aklıma gelenler bunlar.
  • bireyselleşme.
    önce o telefonu bir indir.
  • gözlemlediğime göre; günümüzde en belirgin sebep ne maddi sıkıntılar ne de anlaşamamak. çoğunluk için bence yaygın sebep alternatifler. orda burda bol seçenek olması. g.tün başın ayrı oynaması. başka hayatlar görüp onlara özenmek. herkes çok mutlu da bir biz mutsuzuz sanmak.

kötü gidecek de hoop iyi gelecek he. çok beklersiniz. sizin kötünüz başkasının iyisi. sizin eskiniz, başkasının yenisi olacak. sizin kıymet vermediğiniz kişi belki çok değerli ama gözünüz dışarda. ev içini göremiyorsunuz ki.
  • ekonomik özgürlük kazanan kadınların mutsuz evliliklere mecburiyetten kurtulmaları.

toplumun değişen değerleri. ne olursa olsun evliliğini bozmayan çilekeş analarımız mutsuz olduğunda gidebilen kız çocukları yetiştirdi günümüze öc alırcasına.
hesabın var mı? giriş yap