• uzun haliyle şöyle açıklayayım,

kişinin yazdığı yazıda virgül koyması gereken bir yere geldiğinde önce iki kelime arasına boşluk koyup virgülü ikinci kelimenin dibine eklemesi durumu. o kadar göz kanatan bir durum ki -de, -ki gibi eklerin yazımı yanlış yazılsa bu kadar kanatmaz gözleri.

örnek; ben dağları ,ağaçları ,ovaları , dereleri çok severim.

aman tanrım daha fazla devam edemeyeceğim.

tez kalemi vurulası insandır.

(bkz: öğrenciye 16 yılda dil bilgisi öğretemeyen sistem)
  • of evet bunu bilmeyenlere tilt oluyorum
  • burada fazlaca bulunan tiptir. arkadaşlar virgül kullanımı ilkokulda öğretilen temel bir konudur. öğrenmenin yaşı yok. ilkokulda olmamış, şimdi öğrenmek için çaba gösterin. virgülden önce boşluk bırakılmaz. virgülden sonra boşluk bırakılır. noktalı virgül, nokta, iki nokta, üç nokta, ünlem ve soru işareti kullanımı da bu şekildedir. cümlelerin arasında uçuşan virgüller, noktalar olmaz.
  • (bkz: chatgpt)
  • onu bilmem ama türk edebiyatında ihsan oktay anar kadar virgül kullananı görmedim ben. arkadaş, neyin peşindesin sen? tamam, anladık, bilgilisin, bunu bize göstermeye çalışıyorsun. 50 sene sonra birisi seni okursa, "ha bunun şu anlamı da varmış." diyebilsin diye dıdısının dıdısını anlatıyorsun ama yoruyorsun be hoca. nerede kaldı sadelik?
  • "öğretmen" yazamayan adamların yönettiği bir ülkede yaşıyoruz. o yüzden çok da şey etme =)
  • söyleyecek bir şeyi olmayan insandır.
  • boşluk virgülden önce değil virgülden sonra konur. örnek: ali, ayşe ve mehmet de gelmek istedi.
hesabın var mı? giriş yap