şükela:  tümü | bugün
  • bozkırın kızgın gunesli gunlerine kadar omurleri olan, ince narin ama kırac topraga ve gecenin soguguna dayanabilecek kadar guclu ciceklerdir bunlar. ne bol su isterler ne de humuslu bir toprak. hayatta ornek alınası canlılar...
  • 1987 tarihli bir selçuk baran romanı.

"hayır... sana yazarken tenha bir köşe arıyorum. o zaman yalnızlığımı duyuyorum. salt yalnızlığımı değil, başka şeyleri de... yalnız kalınca düşünmeye başlıyorum; ucu bucağı olmayan şeyler... sana yakın olmak isterken bir de bakıyorum mutsuzluğumla, umutsuzluğumla baş başa kalıvermişim."
  • malesef az insan tarafından bilinen çok güzel bir selçuk baran romanı. roman, yolları ankara'da kesişmiş, hayatı ve kendilerini tanımaya çalışan üç karakteri anlatıyor. hayata, insana ve ankara'ya dair altı çizilesi bir çok cümleye sahip.
    --- spoiler ---

karakterler yeteri kadar gerçekçi ve derinlik sahibi. kendileriyle ilgili analizleri ve hayatlarını sorgulamaları okuyana daha önce hiç düşünmediği fikirler ve duygular veriyor. veya okurken "evet ben de böyle düşünüyorum" diyebileceğiniz tahliller var. özellikle mufit'in kendi hikayesini monolog şeklinde okurken çok etkilendim ve keyif aldım. gençlik, merak, aşk veya yalnızlık gibi insana ait ve hepimizi bir yerden yakalayan olgular işlenmiş kitapta. ayrıca kitap, abartıya kaçmasa da eski ankara'ya ait parklar, bahçeler, evler de barındırmakta. eski ankara'yı seven biri olarak kitabın bu özelliği çok hoşuma gitti.
    --- spoiler ---

defalarca sıkmadan okunabileceğini düşünüyorum.
  • çok garip bir şekilde, bir anda aklıma düşmüş kitap. hakkında beni çok üzdüğü bilgisi dışında hiçbir şey hatırlamıyorum ki 13 yaşındayken okulun kütüphanesinden alıp okumuştum.

sanırım, seyfi'nin -karakter adını bile internet hatırlattı, sağolsun- ailesi ve kendiyle ilgili düşüncelerine üzülüyordum okurken. 20 sene sonra bu kitabı yeniden okuyacağım, ilk boş vaktimde. belki kendime doğru bir yolculuk yaşarım; üzüldüklerimi hatırlarım. garip bir deneyim olacak.

daha sonra düzenlenecek bir entry olarak burada kalsın bu.