• bu oranın belirlenmesi de çok zor. aşıyı yaptıran oh be aşılandım bana bir şey olmaz demiyor ki. her ihtimale karşı maskeye, sosyal mesafeye uymaya devam ediyor. yüzde elli bile iyimser bir oran.
  • bu ne sikimsonik açıklama. yüzde 90 değil ama % 80 de değil, yok %60 da değil, yüzde 50 hiç değil. kaç peki ? %91 değil:) brezilya'nın kafası karışık anlaşılan.
  • brezilya'daki herhangi bir vasat siyasetçi ile kendi ülkemizdeki yozlaşmışlık arasında kalmamız durumu. olan yine bize oldu.

brezilya'dan herhangi bir tutarlı açıklama beklemek zaten imkansız. rüşvetçiye allah gibi tapıldığı tipik bir güney amerika ülkesi. bizi kendi siyasetçilerimize de inanmayacak hale getirenler utansın. demek ki brezilya kadar bile bir ağırlığın kalmadı, düşün işte neyle mücadele ediyor halk.
  • araştırmanın ciddiyetine kuşku düşüren açıklama.
    brezilya sahillerindeki şemsiye bolluğuna bakınca araştırma grubunu takip edebildikleri de kuşkulu. öte yandan dsö %50 başarı oranını yeterli buluyor.
  • daha yeteri kadar viral rna örneği toplayıp aşıyı daha kapsayıcı hale getirilmek uzun zaman isteyen bir süreç. covid savaşı bir anda bitmeyecek.
  • rus ruleti oynamak daha az risk taşıyor.
  • kaynağa ilk başta güvenmedim ama bloomberg, cnn, fox news da birebir aynı açıklamaları haber yapmış.

http://www.bloomberg.com/…ite-brazil-turkey-results
  • yalnız sürekli aptal yerine konulan bir halkın ferdi olmak çok koyuyor bana. içimde fırtınalar kopuyor. kendi adıma, bu kadarını hak etmemiştim. birazını hak ettim, yalan yok. ama bu kadarını değil.
  • tabii ki brezilya'lılar yalan söylüyor.. siz şimdi elin gavuruna inanıyorsunuz da, hayatında yalan söylememiş, halkına hep doğru bilgileri vermiş, şeffaflığın portresini çizmiş, nasıl hem islamcı olup aynı zamanda siyaset de yapılacağını bize göstermiş muhterem bakanımıza inanmıyorsunuz!!
  • brezilya sanki kendi başarısızlığını itiraf etmiş gibi.

bir araştırma yapıyorsanız, özellikle belli sayıda demek kullanılan bir araştırmada, % 5-10-50... neyse sonuç açıklarsınız.

%90 değil ama %70 de değil ne demektir biliyor musunuz? biz araştırma yaptık ama araştırmayı yaparken metodolojide bir hata yaptık, sonucu tespit dahi edemiyoruz demektir. (bkz: sıçtık kelimesinin mesleklerdeki terminolojisi) zira araştırma sonuçlandırılabilse elimizde bir oran olurdu.
hesabın var mı? giriş yap