• opera'nın vaktiyle en bombası olduğu tarayıcılar. google chrome, mozilla firefox ve hatta internet explorer pek çok şeyi opera'dan kopya etmiştir. yanlış hatırlamıyor ve yanlış bilmiyor isem, sekmeli sayfa gezmeleri, ana sayfada hızlı erişim için sayfaların kaydedilebildiği kutucuklar ve tarayıcı kapatıldığında sayfaların unutulmayıp, tarayıcı açıldığında onu kapattığınızdaki haliyle karşınızda bulmanız ilk opera'nın yapmış olduğu şeylerdi. safari, netscape ve adını bilmediğim/hatırlayamadığım diğer tarayıcılar hakkında pek bilgim olmadığından önceki cümlelerimde yapmış olduğum kıyaslama, orada bahsi geçen tarayıcılar arasındaydı.
  • annemin, komşunun kızına dört ayrı türünü kurdurup ( chrome, firefox, opera, internet explorer- yada başka bi skimsonik browser) aynı okey sitesini açıp her browser da masanın farklı köşelerine oturmak suretiyle "kendi kendine" okey oynamasını sağlayan internet şeysi. ara sıra memlekete ziyaretlerine giderim. bunu gördüğümde , anne napıyosun, manyak mısın sen? " diye sordum. meğer kendi kendine okey attırıp okey sitesi içinde puan topluyormuş. biraz daha puan kasarsa admin olacakmış, uyuz olduğu bir kaç kadını banlayacakmış siteden. ulan bu kadın iki sene önce sms atamıyordu, whatsapp'ı 3 yılda öğretemedik... işte bunlar hep internet.
  • (bkz: opera)
  • çoğunun icon'u yuvarlaktır.
    (opera, firefox, google chrome, safari, camino, internet explorer)
  • http://friendfeed-media.com/…85adb57939e1785d4d8b37
    adresinden "hatun olsalardı nasıl olurdu" sorusunun cevabını görebilirsiniz... opera taş gibi...
  • yıl olmuş 2012, hala hiç biri bir kullanıcı tam memnun edebilecek şekilde değil.

en çok memnun oldugum firefox, onun da bir ton sorunu var. en başta ilk açılıştaki beklemesi (makinadan falan değil, makine i7 ve 8 gb ram var) ve kullandıkça harcadığı ram miktarı insanı çileden çıkarıyor.

chrome maşallah tıklar tıklamaz açılıyor. ama tab sayısı artınca bir duraksamalar, bir acaba diye teklemesi deli ediyor. firefox o kadar ram yemesine ragmen 15-20 allah ne verdiyse tab acıyorum mırın kırın etmiyor, sana ne oluyor..

internet explorer da maalesef kredisini çok yedi. artık agzıyla kus tutsa biraz zor. ama her seyden öte extension zenginliği konusunda çok zayıf.

opera aslında en iyi niyetli, en mütavazi browser. kullanmasam da bilgisayarımda hep kuruludur. ama güzelliklerinin yanında firefox veya chrome göre çok eksiği var. yeni nesil kodlamalarda maalesef bazen yetersiz kalıyor.

diğerlerini kullandım diyemeyecegim, o yüzden ne söylesem yalan.
  • yıllara göre pazar payları http://www.axiis.org/…mples/browsermarketshare.html adresinde görülebilir.
  • nedense hemen hepsinin logosu dairesel şekildedir. bir zamanlar netscape vardı o da zamanla yuvarlak şekile dönmüş. sadece opera biraz daha elipsel bir yapıda. sanırım interneti, dünyaya benzetildiği için böyle yapıyorlar bilemedim şimdi.
  • bana, sayfa görüntülemek için en çok yer açanının firefox olduğu, internet sayfalarını gezmeye yarayan programların genel adı. aslında "web browser" desek daha doğru olacak. bahsettiğim "yer" konusunda şu örnekleri vereyim:

chrome
    internet explorer
    firefox
  • işletim sistemi gibidir, eklenti yükledikçe açılma süresi uzar ve hantallaşır.
hesabın var mı? giriş yap