• (bkz: çay içiyoz)
  • sizi bilmem de ben civilization'da science victory almak için dış mihrakların oyunlarını çökertiyorum. hatta birazdan great engineer spawn edip oxford university için production boost yapacağım.

en azından üretime bi katkım var sanırım. yiyorum ama çalışıyorum.
  • elektrik elektronik mühendisi olup fabrikada asgari ücretle düz işçi olarak çalışan arkadaşım var. mağazada tezgahtar olanı var. onların hayallerine yazık, madem istihdam edecek altyapın yok ne diye bu kadar çok adamı dolduruyorsun üniversiteye
  • üzülerek söyleyebilirim ki meslek liseli açığını dolduruyor büyük bir çoğunluğu. heryere üniversite açmak gerçek ihtiyacını değiştirmiyor.
  • ulkemizde uretim pek olmadigi icin 1 kisi fabrikada uretimde calisirken o 1 kisi sayesinde uretilen maddeyi en az 10 kisi satmaya calisiyordur ve bu da muhendistir.

(bkz: satis muhendisi)

ne bileyim amk satis muhendisligi diye bir bolum kurulmali bence artik.
  • ziyadesiyle yerinde olan sorudur.
    yurt dışında işler farklı olabilir, fakat bizim ülkemizden bahsedeceğim.
    lisans + yüksek lisans karmasını tamamlamış, ülkenin en iyilerinden denilebilecek bir şirkette çalışıyorum mühendis olarak.
    ve fakat vizyonsuz yöneticilerim sağolsun uzunca bir zamandır "neden bana para veriyor bu adamlar?" diyorum kendi kendime. çünkü bizde maalesef çalışanları doğru yönlendirerek, uygun pozisyonlar / projeler vermek diye bir kavram yok.
    tecrübelilere bile arada öyle işler veriyorlar ki, benim yerime aynı işi bir yeni mezuna da yaptırabilirler yarı maaşa.

kusura bakmayın arkadaşlar ama ben acayip işler yapıyorum, günümün 8 saati aşırı verimliyim demesin kimse bana.

yeni bir şeyin, ama gerçekten yenilikçi bir şeyin bir parçası olabilen kaç mühendis var bu ülkede çalışan?
    yaptığım işin beni tatmin ettiği, gerçekten bir şeylere yaradığını düşündüğüm tek işim , iş hayatımın ilk yıllarındaki savunma sanayii tecrübemdi. ha onda da yeni bir şey üretmiyoruz tabii, milletin yıllar önce ürettiğini yapıyoruz anca ama işte geç de olsa memlekete faydalı bir şey yaptığını bilmek insana güzel bir tatmin duygusu sağlıyordu.

şimdi 4,5g'ye geçtik diye kansere çare bulmuşuz gibi davranıyoruz. sadece biz yapmışız gibi milyonlarca dolarlık reklam yapıyoruz falan. saçmalık. sanki biz bulduk.

hiç boşuna kızmayın, başka mesleklerle de kıyaslamayın. "sanki siz napıyosunuz?" demek çözüm değil. herkes kendi mesleğini eleştirebilmeyi öğrensin. sonra ileride içimizden yöneticiler, kendi işini kuranlar çıkarsa da bunları unutmasın.
  • (bkz: seks)

böyle başlıklar görünce sinirleniyorum istemsizce.

olum sizin türkçe dersinize kantinci mi girdi lan?
  • (bkz: zihni sinir) icatlariyla ugrasiyorum. gecen gun bir detektor icat ettim, 20 metredeki kapiyi acinca yada yakinda bir yerde elektronik cihaz, ozellikle mikrodalga, kettle gibi aletleri kullandiginda acaip sinyal veriyor. elektrostatik hassas bir cihaz olmus. aslinda amac boyle bir dedektor uretmek degildi tabii.
hesabın var mı? giriş yap