• bitmeyen bir konuşmanın baskı uygulanarak bitirilmiş ve bundan haberi olmamışçasına -miş'li geçmiş zaman kullanılarak farz edilmesinin kitabıdır.

aslında konuşma hiç bitmiyor, sadece iç seslerle devam ediyor. elbette ki biz duymadığımıza göre bitmiş olabileceğini var sayıyoruz; lakin orada işte... devam ediyor.

m.tahir beyle gövde gösterisi yaptığımız zaman çevremizden ağır tepkiler almıştık. görenler ve gözleme girişiminde bulunanlar gövdelerimizin göz zevklerini bozduğunu ve hafızalarından çıkarabilmek için yüklü miktarda çek önerebileceklerini dile getirmişlerdi. m.tahir bey kaşlarını musculus corrugator supercilii kasları yardımıyla çattı, ciğerlerini tipik elazığ tozlu havası ile doldurdu, sağ ayağını bedeninin yarım metre önünde konumlandırdı ve sağ elinin işaret ve orta parmağı arasına sıkıştırmış olduğu izmariti tehditkar bir şekilde ön plana taşıyarak salladı. kısa süren sessizlikten sonra hiç bir şey demedi.

...ta ki karın guruldamamla sessizliğin içine pisleyene kadar.

m.tahir beyle göz göze geldik ve iyi bir lahmacunun yaşadığımız tüm gerilimi üzerimizden atmamıza yardımcı olabileceğini kaş göz ve ağız işaretleriyle birbirimize ilettik ve bu iletiyi onayladık.

lahmacun samimiydi... lahmacun babacandı... lahmacun sıcacıktı... hikayesi gibi...
  • "lahmacun ve hiçbir şey üzerine diyaloglar" alt başlığıyla dante kitap tarafından yayınlanan melik tahir şaştım kitabı.

satın almak için: kitapyurdu - babil - idefix - eganba - d&r - bkm

alt başlıktan da anlaşılabileceği gibi kitabın tamamı sinemacı, yazar, fırıncı melik tahir şaştım'ın başından geçen diyaloglardan oluşuyor. kapağı şu şekilde olan kitap hakkında bakalım neler denmiş:

"melik tahir şaştım'la yıllar yılı yaptığımız muhabbetlerin bir sonuca bağlanacağını biliyordum. bu yüzden elimden geldiğince ona malzeme vermemeye çalıştım. cümlelerimi ölçüp biçtim. tartıp yokladım. bazı bazı susmak zorunda kaldım (ki bu susmaların üç noktaya evrileceğini de biliyordum). çabalarım nihayet verdi. kitaba şöyle bir göz atınca benimle diyaloğu olmadığını fark ettim. sonra, bu yılların çabası bir pişmanlık olarak çıktı karşıma. neden benimle yaptığı sohbetler yoktu bu kitapta? yalnızca bir muhabbette ismim geçiyordu. hepsi bu. editörü olarak şöyle bir çakallık yaptım: ismimi bir diyaloğun başlığına koydum. her yerde de, bu kitabın editörü benim/ben olmasam bu kitap da olmazdı, dedim. evet böyleyken böyle oldu. pişman değilim. bu konuşma bitmiştir."

baran güzel

"bu kitaptaki diyalogların gerçek olaylardan esinlenerek yazılıp yazılmadığından şüpheye düşebilirsiniz. yazarla karşılaşırsanız ve konuşmaya başlarsanız, içinde bulunduğunuz anın kurgusal bir sahne mi yoksa, gerçek hayat mı olduğundan kuşkulanabilirsiniz. yani kitabı okurken gerçeklik algınız bozulabilir, kendinizi diyaloglara cevap verirken ya da cevap veremeyecek bir duruma gelmiş halde bulabilirsiniz. pipolar bozukluk tecrübe edebilirsiniz. paralel evrenlere inanabilirsiniz. saç, sakal, tüy uzama hızınız yükselebilir. ve şu önemli dersi öğrenebilirsiniz: aslında roman karakterleri aramızda yaşıyormuş, sadece onlarla sık karşılaşmıyormuşuz."

emirhan burak aydın

ekim ayında raflarda olması beklenen kitabın sosyal medya hesapları ise şöyle:

facebook: https://www.facebook.com/bukonusmabitmistir/
    twitter: https://twitter.com/bukonusmabitmis

edit: bilmiyorum buraya bakan var mı ama varsa fark etmiştir ki kitap ekimde raflarda olmadı. ancak son gelen haberlere göre kitabın matbaadan çıktığını söyleyen görgü tanıkları varmış. yani büyük ihtimalle bu ay içinde satışa çıkacak.

edit 2: çıkmıştır. internet üzerinden satın almak için entry'nin başına bakabilirsiniz.
  • (bkz: dismiss)
  • çok arıza bir adamın, kendisi gibi arıza kitabı. diyalogların gerçek olduğuna inanamıyorsunuz, zaten gerçek değiller ama kurgu da olamaz ya diyorsunuz, korkmayın kurgu da değiller zaten.
  • gülümseten ve kesinlikle bağımlılık yapan diyalogların müellifi melik tahir şaştım'ın ilk eseridir. büyük bir kısmı yaşanan ve yaşanmakta olan güzide muhabbetleri, kitap sayfalarına taşıyarak kaybolmaktan kurtarmıştır. mizahı gündelik ve rutin mevzuların ayrıntılarında yatmaktadır.
hesabın var mı? giriş yap