• hiç kimsenin üstüne laf etmemesi gereken güzel bir cranberries albümüdür. buradan çıkan parçalar gençliğimin naif zamanlarının yansıması gibidir, tıpkı grubun kendisinin sadece müzik yapma isteğinde olması gibi.
  • cranberries’in bu albume kadar olan albumleri içinde en iyisi. bundan sonraki albumlerinden haberim olmadıgı icin boyle bir degerlendirme yaptım. yıllar sonra da dinlendiginde muzik zevkleriniz ne kadar degişmis olursa olsun yinede içinizi kıpırdatacak sarkılar toplulugu. ilk cıktıgı gun almıstım. her albumun playlistini belki unuturum ama bu albumun sırasını, giriş parcasını unutabilecegimi zannetmiyorum.eve gelir gelmez kaseti dinlemeye basladıgımda ilk parca olan animal instinct’in girişi içime sonsuuz bir dinginlik doldurmuştu, diger sarkılar da bunu devam ettirici bir etkiye sahipti.o ana kadar dinledigim en guzel album olduguna karar vermiştim, gerci sonraları bu kararım bayagı bir degiştiyse de o ana kadar oyleydi ve ilk aşk zamanı dinlendiginde albumun yaptıgı etki benim için galiba,en fazla o duzeyde olabilirdi. dolores o’riordan’ın sesinin etkileyeciligi, akustik gitarların yogunlugu bundaki en onemli pay. sonraları bu kasetim kayboldu, bulamadım, arada sırada albumun içindeki promises’i , just my imagination’ı radyodan bi yerlerden dinledim ama sarkılar art arda olmadıgından mı yoksa sarkıları hep bir arada dinlemek istedigimden mi bilemiyorum aynı etkiyi yapmadı . dune kadar. en sevgili kasetlerimden biri olan bu kasetimi buldum ve karar verdim ki (sahsım adına soyluyorum) ne zaman dinlenirse dinlenilsin, ne hissedilirse hissedilsin eger onceden asinalıgınız varsa bu album oyle kolay kolay unutlabilecek, hatırlanmayacak bir album degil. sarkıların sırasını tahmin etmek, tum sarkıların sozlerini unutmadan (arada bir tekleyerek) soylemeye calısmak oldukca eglendiriyor, somutlastırmak gerekirse dun yıllar once izini kaybettigim bir dostumu bulmus gibi oldum.su ana kadar bu albumu dinlemeyenler için yazık boyle guzel bir muzikten haberleri yok diyorum, eger burdaki entry’leri okuyup da nasıl birşey acaba guzel mi ki diyenler için ise hiç vakit kaybetmeyin, gidin bir kutu mutluluk alın diyorum.
  • birçok insan gibi benim de en acılı, en sancılı dönemlerimden biri olan 99'un en hatırlanası, en huzurlu şeyidir bury the hatchet. öyle bir albüm kapağı vardır ki, çocuk yaştaki ben deliler gibi o kapağa bakıp, kaseti aşındıra aşındıra dinlemiştim. tabii o zamanlar yabancı kaset alabilmek mümkün bir şey idi.

bir de tuhaf bir şekilde o albüm kartoneti acayip güzel kokardı, ağır bir koku ve ben deli gibi onu her elime alışımda içime çekip, korkunç bir huzurla başlardım tüm şarkılara. shattered, promises, dying in the sun, animal instinct...
  • cranberries'in, tüm şarkıları rüzgar, güneş ve hız ve hızla değişen manzara imgeleri taşıyan albümü. tam bir "yol" albümü. uzun süre sıkılmadan dinlemişimdir, gayet iyidir. shattered ve fee fi fo çok güzeldir.
  • no need to argue ile birlikte sadece en sevdigim cranberries albumu degil sadece, tum zamanlarin en sevdigim albumlerinden. her sarkisini ezbere bildigim, yanilmiyorsam ingilizce ogrenmemde ciddi emegi olan albumdur.

her sarkisi guzel olan nadir albumlerden...
  • cranberries'in to the faithful departed albumlerinin basarisizligi uzerine- ki bence gayet guzel bir albumdur- elestrilere cevaben cikardigi, sound'u no need to argue' yu animsatan albumu. en guzel sarki hic kuskusuz sorry son dir.
  • baltaları gömelim, savaşı bırakalım, barış rüzgarları essin temalı bir söz. kızılderili'lerin bir adeti idi sanırım barış çubuğu tüttürülmeden önce baltaları gömmek.
  • cranberries'in türkiye'de "piyasa" olmasına sebep olduğu için ilk zamanlarında beğenmediğimiz, ama şimdi geriye dönüp bakınca ne kadar iyi olduğu fark edilen albüm.
  • efsane albüm.
    albümdeki şarkıların sözleri için internet cafeye gider, nette biraz aramadan sonra diskete kaydeder eve giderdim.
    tam nostalji...
hesabın var mı? giriş yap