• facebook zaten alenen söyledi fakat o dönem yapılan baskı sadece facebook’a yapıldı. fakat bunu youtube, twitter, instagram da yapıyor. başka da uygulama kalmadı zaten afedersiniz. twitter ve instagramda reklamlar, youtubeda da önerilen videolar direkt konuştuğum şeyler üzerine gelmesine alıştım resmen. sadece sesimizin dinlenmesiyle sınırlı değil, whatsapp mesajlarımız da okunuyor haliyle. geçen gün bir arkadaşımla spesifik denebilecek bir şey üzerinde konuşurken o konuyla ilgili hiç aratma yapmamış olmama rağmen youtube’da önerilenlere düştü. ve hala dinlendiğimize inanmayan insanların oluşu hayret verici.

edit:imla

edit 2: bunu size uygun reklam göstermek için yapmışlar isterseniz kapatırsınız diyenler var. black mirror bölümü vardı, arıların soyu tükeniyor doğal denge bozuluyor, yapay arı icat ediyolardı. devletin kontrolünde olan bu sistem çok minnoş gözüküyordu. fakat yapay arıların hacklenip insanları öldürmeye başlamasıyla, devletin işin altından kalkamayıp arıların aslında insanları sürekli izleyip, denetlemek için kullanıldığını itiraf ediliyordu. demem o ki, böyle bir şeye erişimleri varken sadece reklam için kullanılması fazla masumane. bu kadar polyana olmayın.
  • bana daha ilginci oluyor. tam dur şunu ekşiye yazayım diyorum, bir bakıyorum aynını başkası yazmış. hem de tam aynı kelimelerle.
  • beni dinleyip de ne yapacaklarını anlamadığım uygulamalar. olum üç senedir boş gezenin boş kalfasıyım, benden biskim kazanamazsınız.
  • az öndeki yaşadığım olayla arşa çıkmıştır:

yatak odasında kıyafetleri dolaba yerleştirirken, açık olan camdan dolayı, şiddetli rüzgar bir anda içeri doluşup her yeri havalandırdı. hemen o anda decathlon’ dan şöyle bir mesaj geldi: “sporsever, havalar serinlemeye başladı.” ulaaaaağğğğnnnn :)

sonrasında dolabın üst rafanı temiz havluları dizerken bir mesaj daha: “sporsever, öyle katlanır mı o havlular amk?”

ne yapacağımı bilmiyorum, yediğim yemeğe içtiğim suya kadar karışıyor. az önce yoruldum koltuğa uzanayım dedim, “akşam yatmak bilmezsin, sabah kalkmak bilmezsin. işin gücün yatmak, az dışarı çık, hem bugün benim misafirlerim gelecek” diye mesaj atmış.

koşarak dışarı çıktım, bir mesaj daha: “küfür etme, duyuyorum. yaş maya bitmiş, onu gidip alıver.”

geçen hafta bir kız arkadaşım eve gelecekti, “bir şey lazım mı?” diye aradı. lazım olmadığını söyledim. ardından hemen bir mesaj: “kenka arkadaşı varsa ayarlasana”

yok artık teknoloji ya...hebbb bizi dinliyor bu uygulamalar. ilerde bize çip takacaklar, benden söylemesi. bu fikri ilk benden duyduğunuzu biliyorum, şaşırmanız çok doğal; ama takacaklar...
  • bende reklamını önüme düşüreceği bi konuşma olmadığı için anca öyle andaval gibi dinliyolar hatta artık beni abi boşa mesai bunu dinlemeyek ya çok boş yapıyo diyerek kara listeye bile almış olabilirler. valla premium üyelik almış gibi hissediyom kendimi
  • aman dikkat edin dedirtmiştir. hafazanallah, cüzdanınızda on lira olduğunu duyarlarsa çalarlar. evinizde darbe yapıp, kayınbabanızı iktidara getirebilirler. her şey olur, dünya hali.
  • bir ürün size bedava sunuluyorsa burda ürün sizsinizdir.
  • nerede o saklayacak bi şeyim yokçular? dedirtir
hesabın var mı? giriş yap