• gençken nefret ederdim. zamanla bunun doğanın bir parçası olduğunu anladım. 2000 yıl önce yazılan kitaplarda bile aynı tipler ve şikayetler var.

herkes kendini kurtarmalı. sabır ve sempatiyle durumlarına üzülüp, konuyu değiştirin ya da uzak durun.

tarihe geçmiş ne ünlü insanlar, filozoflar, liderler, fikir önderleri bile buna çözüm bulamamış. onun anlayacağı seviyede anlattığınızı kabul etmiyorsa, haklısın diyip geçin.

en zor koşullarda bile okumuş aydınlanmış sayısız insan var. kimse kimseyi kurtaramaz. cehaletten kurtulmak kişinin elindedir.

sabredin ve yolunuza devam edin. en sağlıklısı bu yöntem.
  • nefret. sonsuz ve sürekli katlanarak artan bir nefret. ama ne cahile ne sohbet konusuna. sadece konuşmayı bir an önce bitirmediğim için kendime...
  • "beni dinlerken de böyle düşünen insanlar var mı acaba?"
  • karakterinizin aynasıdır.

* eğitimli, yetenekli, öğrenmeye açık, bilgili, görgülü ve aynı zamanda olgun ve sağlam karakterli biri; kendisi kadar donanımlı olmayan biriyle konuşurken
    - kafasında bir taç veya boynunda fular belirdiğini hayal etmez,
    - kibir, gizli kibir (ego tatmini veya gösteriş amaçlı yardımseverlik, öğütçülük, aşağılama amaçlı acıma duygusu), şımarıklık, yok sayma, eleştirme, kulp takma, ayar verme veya azarlama arzusu duymaz,
    - mesleği gereği yaşadığı olay ve diyaloglardan "bir prens/prenses olarak ne kadar da cahil ve sefil halkla muhatap olmak zorundayım ya höfff ahahah (gülerken gözünden yaşlar fışkıran emoji)" mealli, komikli şakalı, bol tespitli tweet'ler, paylaşımlar kasmaz.

* eğitimli, yetenekli, öğrenmeye açık, bilgili, görgülü ve aynı zamanda olgun ve sağlam karakterli insan; kendisinden daha donanımlı biriyle konuşurken eziklik, stres, gereksiz heyecan hissetmez, sidik yarıştırma veya bükemediği bileği öpme gereği duymaz.

öte yandan:
    * eğitimli, yetenekli, öğrenmeye açık, bilgili, görgülü ve fakat ne yazık ki çiğ karakterli biri; kendisi kadar donanımlı olmayan biriyle konuşurken............ (bkz: fill in the blanks)
  • boşa harcanan vaktin üzüntüsü.
  • bence bazı zamanlarda vakit geçirmek için güzel oluyor. köşeye sıkıştıklarında ya hakaret ediyorlar yada hakaret etmeyle tehdit ediyorlar fakat beyinlerinin yandığı her kelimesinden belli oluyor. gerektiği için sövmüyor gerçekten beyni yanıyor diyecek bir şey bulamıyor. yoksa can yücel’e katılıyorum, bu ülkenin jeopolitik durumu küfürsüz yaşamaya elverişli değil!
  • cahil bilmediğini bilmeyendir,ben bilmediğini anlatmaya çalışıyorum baktım ışık var üzerine uğraşmaya değer diyerek sohbetime devam ederim, değer değilse konuşma isteğim kesiliyor.
  • insanlar ya kanıtların peşinden giderek gerçeğe ulaşmaya çabalıyor ya da agnotoloji (cehalet bilimi)'ye yem oluyor.
    insan her şeyi bilemez ama pekala gerçeğin peşine düşerek kanıtlar nereye götürüyorsa sonuna kadar gidebilir.
    bilmediğini bilen bir cahille tartışabilirsiniz.
    ama bilmediğini bilmeyen, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan, agnotoloji'ye yem olmuş birisi ile tartışırsanız havanda su döversiniz. bu tip kişileri aydınlatmaya çalışırsanız, tartışma argümanını bırakır direkt sizin kişiliğinize saldırır. yanındaysanız fiziksel güç bile uygular.
    tartışmalarda kişiye değil, argümana saldırılır. ama agnotolojiye yem olmuş birisi, kendi dini inancına veya siyasi düşüncesine aykırı sözler sarfettiğinizde ekşi sözlükte çok sık rastlandığı gibi ana avrat küfreder. bu kişiler işte % bir milyon cahil kişilerdir. hem cahildirler hem de insani gelişmişlik endeksi yerlerde sürünmektedir. böyle kişilerle muhatap olunca insan sinirleniyor tabii... senin de ona küfür etmen sadece onun seviyesine inmen demektir. ama karşındakinin insan kılığında bir mahlukat olduğunu bildiğinden engelleyip geçiyorsun sözlükte...
  • acaba ben de başka bir insanın karşısında aynı duruma düşüyor muyumdur hissi. engel olamıyorum buna. ben de bir başkasının cahili olabilir miyim acaba.
  • bu tür insanlar genelde her şeyin en iyisini bildiklerini düşündükleri için cümlelerine karşılık bile vermiyorum. kafamı eğip telefonla oynamaya başlıyorum ve duymazdan anlamazdan geliyorum. yoksa sinir harbi yaşıyorum.
hesabın var mı? giriş yap