• 4 vakit namaz kıldığım ortaokul yıllarımda içinde bulunduğum nesil. özellikle gider caminin kolonlarının dibinde otururdum. tesbih rezervinin %12,5' una hakimdim.

ortada, elleri boş dayıları süzer, kolon dibindeki tesbihleri avuçladığım gibi fırlatırdım.

çok keyifliydi lan.
  • bu görevi çocuklardan başkası pek yapmazdı. ben en güzel tesbihi kendime ayırdıktan sonra diğerlerini dedelerin önlerine isabet oranı yüksek bir şekilde paslardım.
  • çocukken gittiğim teravilerde dahil olduğum nesil. e sonra biz büyüdük ve kirlendi dünya.
  • neler kaçırmışım dediğim eğlence, komiklik. şimdi kazasını atsam kabul olur mu?
  • namaz bittikten sonra tesbihat kısmına kalmayanlar bilemezler. bazı camilerde bu görevi yaşlılar üstlenir. vakit namazlarında cemaatin üçte ikisi camiden ayrılınca cemaat belirli aralıklarla boş yerlere homojenik bir şekilde dağılır. ve o an yaşlı amcayla göz göze gelinir. bakışlarındaki ciddiyet ve merhamet karışımı duyguyu ifade edecek başka bir olay yoktur. daha sonra gözlerini kapatıp başını hızlıca aşağı eğip bakışlarıyla atıyom tut der. ve bu olay saniyeler içinde gerçekleşir.
  • itiraf ediyorum, dahilim. o kolonların dibine ben de bilerek otururdum. tesbihler geri atıldığında dayıların yüzünde beliren sevecen, minnettar ve babacan ifadeler cami hayatımdan kalan güzel sahnelerdendir.

bu tespiti yapanı badi olarak bi takibe alalım bakalım. sevdim bu tespiti.
  • teravi namazında balkon kısımdan, milletin kafasına tespih firlatan nesilden genç nesildir.
    hayatım boyunca gulmedigimiz kadar gulerdik. bunu yapan şeytansa allah razi olsun ondan :)
  • yeminlen yıkılıcam olduğum yere. lan bu tesbikleri atan siz miydiniz? en gevşemiş anımda şak şuk sesleriyle gelirdi tesbikler.
  • saksıya fesleğen gibi oturturum manasına bürünecek şekilde fırlatmıştım bir gün. o gün oldu camiye gitmem, zirvede bıraktım bi' nevi.
  • içinde bulunduğum nesildir. herkes bilmez bunun keyfini.
    imamın selam vermesiyle birlikte caminin içinde tesbih trafiği başlar. kolonlarda asılı duran tesbihler müezzinin "ala rasulina salavat" sesiyle birlikte cemaate dağıtılmış olur. biraz geç kılan dayılar da selam verdikleri an yanlarında tesbihi bulurlar. bazı dayılar ise her zaman ceplerinde bulunan tesbihi göstererek bende var işareti yaparlar.
    artık herkes hazırdır. müezzinin "sübhanallah" sesiyle tesbih çekme işlemi başlar.
    bittiğinde ise dört bir yandan tesbih yağmaya başlar. hepsi tek tek yerden alınıp kolonda sabit duran askıya asılır.
    şimdilerde ise bu görevi yaşlılar üstlenmiş. nerde eski gençlik.
hesabın var mı? giriş yap