• yakalandığında idam edilmesinde sakınca görmediğimiz teröristlerdir. bırakınca zaten öldürüyor kendini.
  • öyle büyük nefret duymak ki kendi canından vazgeçmek...

"canlı bomba" olmaya razı olunan o an...

işte o bitik ruh hali beni dehşete düşürüyor...

söz konusu eylemci, cennete gideceğine inandırılıyor.

mensubu olduğu örgütte "kahraman" olarak anılacağını biliyor.

eyleme, büyük önem atfediliyor.

yine de çözemiyorum o ruh halini. bedenine sarılmış kilolarca patlayıcıyla, parçalara ayrılacağını bile bile yürüyorsun. düşünsene. aman tanrım! istese son anda vazgeçebilir. gidip teslim olabilir. kararlı bir biçimde hedefine gidiyor ve pimi çekiyor...

araştırıyorum ama pek de bir şey bulduğum söylenemez. psikayatrların bu ruh haline dair söylemleri neler?

2- 2.5 yıl evvel, taksim'de polis otosunun yanında kendini havaya uçuran adamın, o gün sarı dolmuşlara binip, ahaliyle beraber taksim'e gelmesi, nostaljik tramvay hangarından meydana doğru elinde ve üzerinde çantalarla yürümesi, o kararlılığı, şüphe uyandırmamak adına sağla solla ilgilenmeyişi, hiçbir günahı olmayan insanların yanından geçerkenki o soğukkanlılığı... evet youtube'tan izledim de... düşünsene, hedefinde polis otosu var ve sen de tam o sırada oradasın... tek suçun, o gün o saatte orada olmak...
  • ilginç bir şekilde dünyada en yaygın kullanımı sünni islam olarak kendini adlandıran cihad yanlısı kesimdedir.

hristiyan ya da budistleri zaten katmıyorum ama islam'ın diğer yorumlarında bile böyle açıkça çarşı pazar bomba patlatan başka bir grup yok. tüm dünyada radikal gözüyle bakılan iran ve hizbullahı uzun zamandır intihar eylemlerini sivillere karşı yapmıyor.

nasıl bir dini ya da inancı yayma endişesi olan insanlar böyle alçakça yollardan medet umarlar ve sonrasında ne kazanacaklarını hesaplıyorlar acaba?

dünya tarihinde hiç bir zaman "saf şiddet" karşı tarafı yolundan vaz geçirmemiştir. en fazla yumruklar daha da sıkılmıştır.

cuma namazında camide, pazarda, okulda bomba patlatan cihatçı ne tür bir cennete gideceğini sanar?

aynı kitaptan bambaşka şeyler anlayan milyarlar.
  • gecen sene ankara'da gerceklesen ve 100'u askin kisinin oldugu eylem sonrasi ortaya cikan ve taksiden inerken 2 tl'nin pesine dusen canli bombayi dusununce ister istemez insanin aklina su geliyor..

belki de bu ve benzeri eylemi yapanlar aslinda ne icin gittiklerinden habersizler.. bomba duzenegini hazirlayanlar uzaktan kumandayla patlatiyor olabilirler. .

al bu cantayi git meydanda en kalabalik yere birak,

alin bu bomba yuklu araci generkurmayin girisine park edin kacin

otobus duragina yaklasinca durun orda diger eylemci araca binecek

kardes sen al bu duzenegi taksim meydana dogru yuru ve birak..

patlayan bombalarin kisi uzerine sarili halde oldugu kesin bilgi midir bilmiyorum ama beyin yikama, uyusturunun da bu denli tek ve geri donusu olmayan dusunce yapisinda kullanilacagini sanmiyorum.
  • geleceği olmayan meslek. günümüzde profesyonelce icra eden kimse yoktur, ara ara parlayanlar olsada bir balon gibi sönüp gitmişlerdir.
  • ilk canlı bomba eylemi israil’in lübnan’ işgaliyle 15 yaşındaki abu kasim tarafından israil askerlerinin barındığı karargahlardan birine 11 kasm 1982’de yapılmıştır.
  • bir türkçe garabeti daha. adamların bi' tane işi var: yabancı dildeki kavramlara türkçe karşılık bulmak; onu da beceremiyorlar. doğrusu intihar bombacısı olmalı.
  • ankara'da hesapta bir tane yakalanmışmışmış.
    tam da akape koşulları mecliste fezlekeleri okumama yönünde kanırtırken...
  • siyasi ve sosyal yönden beyni kolayca yıkanabilecek cehalet ve boşluktaki kurbanlık kişi. akıl ve/ veya gönül çelme esnasında da ya inançları doğrultusunda ya da içinde bulunduğu boşluktan faydalanılarak sözüm ona bir payelendirilme vâdedilen gençlerin içler acısı durumu ve ölümle noktalanan sonları. aldanış.

potansiyel kitle, doğal olarak en kolay etki altına alınabilecek yaş grubu olan gençler. bu nedenle tv'nin yanısıra, özellikle hem camilerdeki, hem de bu tür diğer beslenme noktalarındaki görevlilerin ''inanç uğruna adam öldürmenin'' dinle değil, ''sapkınlıkla'' direkt bağlantılı olduğu yönünde telkin edici konuşmalarda bulunmaları, diyanet işleri başkanlığı ve belli kitleler üzerinde tesiri olan kanaat önderlerinin de (ramazan programlarının zenginleri diyelim...) daha fazla sohbet programlarında yer alarak bir sosyal sorumluluk projesi yerine getirir gibi titizlikle hareket ederek davranmaları, konuşmaları ve en önemlisi de ''canlı bomba'' potansiyeline sahip gençlerin saptanarak ''rehabilite'' edilmeleri; hem tehlikenin kökünün kazınmasında ve hem de gençlerin yeniden topluma kazandırılmasında etken unsurlar. tabii doğru bir strateji ile. kararlılık.
hesabın var mı? giriş yap