şükela:  tümü | bugün soru sor
 • herhangi bir fakültenin asistanları da bu sıfatı taşır. zira akademik dünya bir kişinin bir alanda uzmanlaşması için minimum bir sene hocaların çantalarını odadan sınıfa-sınıftan odaya taşımasını öngörür.
 • resmi adı kargo olan mücevherat alım satım işi.
 • uyusturucu alim-satimi sirasinda yakalanamayacak kadar muhim (ve cukkasi saglam) kisilere torbaci'dan alim yapmakla sorumlu araci, mutemet. cogunlukla beles mal, ya da, yasadisi eylem catisi altinda yakinlasip guven tazelemek neviinden networking maksadiyla bu isi yaparlar. hesabina calistiklari kisi ve gruplara yonelik tedhis politikasinin uzantisi olarak 'bayram degil seyran degil' tipi, meskun mahal ici emniyet takip ve baskinlarinda got altina giderler.

  eger bu isi yaparken yakalanan kisi 'unlu'yse emniyet/adalet gergefi kendisinden ekranlara cikip, mumkunse aglayarak, tovbe istigfar etmesini 'iyi hal'e yazdirmak guvencesi vererek rica ederler. bazisina cizgi roman cizdirirler, bazisini babasi hatrina 'uyusturucu karsiti film'de oynattirirlar, bazisina kutsal kitaba sarilir halde objektiflere resim verdirirler.

  tek basina kullanamayacagi ya da satin alamaycagi kadar yuklu miktar yasadisi madde ile yakalanan bir cok orta sinif kalibresinde is-guc, mevki-statu sahibi kisi de aslinda ustlerine/amirlerine cantacilik yaparken yakalanip 'rezil' olan 'taseron'lardir. kendileri gibi araci olan bir cok bordrolu, beyaz yakaliyla beraber bir sure mapusluk cekerler.

  bu sayede toplum barisi ve adalet boylelikle yerini bulmus olur. gencleri zehirleyen bu suc sebekeleri boylelikle cokertilir. tabi turkiye'de olmaz bu. baska ulkelerde, baska diyarlarda olur.
 • iş dünyası argosunda üçkağıtçı, dolandırıcı anlamında kullanılır. ancak bu kişileri adi dolandırıcılardan ayıran özellikleri büyük oynamaları ve bazen peşinde olduğu işi de gerçeğe dönüştürebilmeleridir. çantacı olarak adlandırılan kişiler aslında iyi giyinen, iyi konuşan, çevresi geniş, son derece kurnaz kişilerdir. peşine düştükleri herhangi bir iş veya projeye ya kendileri ya da ortada hiçbir zaman olmayan büyük holdingler adına teklif verip bu iş, mal veya projeleri satıcının elinden çok ucuz fiyata kapmaya çalışırlar. bu esnada ya da ardından yine girmedik delik bırakmayarak alıcı bulur ve ölmüş eşek fiyatına kapattıkları mal, proje veya işleri bu akılsız yatırımcılara büyük paralara kakalarlar. eğer satışı yapıp, komisyonu alıp aradan sıyrılamazlarsa da bu sefer alıcı ile satıcı arasındaki sözleşmeye komisyoncu - aracı - danışman vb. gibi sıfatlar ile katılıp yüzde 5 ile yüzde 10 arasında oranlar üzerinden hisse alırlar.

  piyasada önceki yıllarda en fazla çantacının dolaştığı iki sektör enerji ve uluslararası kredilendirme sektörleri idi. gerek türkiye'de peynir ekmek gibi dağıtılan enerji lisansları, gerekse de büyük ve orta ölçekli şirketlerin son derece düşük maliyetle uluslararası firmalardan kredi arayışları bu sahtekarların sayısını inanılmaz ölçüde artırdı; piyasayı üçkağıtçı cennetine çevirdi; neyse ki son bir iki yıldır ekonomik kriz ile birlikte bu gibi adamların sayısında da azalma var. ibre maden sektörüne doğru kayıyor, aman dikkat.

  bakalım daha neler göreceğiz.
 • kapalıçarşı civarındaki toptan kuyumcuların, anadolu'nun çeşitli yerlerindeki kuyumculara giderek çantalarında taşıdıkları ürünleri satan çeşidine de çantacı denir. bildiğimiz yolcu çantası içinde altın satmak başta çok fantastik bir fikirmiş gibi gelse de böyle bir esnaf grubu var. adam sermayesini çantasında gezdiriyor. cefakar çantacı esnafına kucak dolusu selamlar buradan.
 • kuyumculuk sektöründe toptan pazarlama yapan işletmelerin satış personeline sektör içinde verilen isim.
 • genellikle kaçak emlakçılara ve korsan emlakçılara verilen isim
 • diş hekimliğinde çok yaygın olan bir tabir. genellikle cerrahlar, nadir de olsa bazen de protezciler yapar bu işi. muayenaheninizde çalışırken gelen cerrahlık işleri( komplike 20 yaş çekimleri, implant, sinus lift ) tarzı işleri dışarıdan freelance çalışan bir cerraha yaptırmaktır. söz konusu cerrahla haftada bir gün üzerinde anlaşırsınız. o gün gelir, işleri yapar, ücretin bir kısmını alır, gider. çantacı olmak zordur çünkü standart of care oturtmak zordur, her yere kendi aletlerini götürmek zorundasın, geniş bir çevren olmalı.kısaca zordur çantacı olmak.
  protezci olup çantacı olmak daha da zordur. kimse çağırmaz kolay kolay sizi. anca full mouth, belki 5-7 üyeli köprüler falan olursa biri çağırır sizi.