şükela:  tümü | bugün
 • iohk tarafından geliştirilen başında charles hoskinson'un (bir ara ethereum ceo'suydu) olduğu blockchain platformu.

  neymiş, layer'li yapısı şeklinde her gün bir başkasını yaşadığımız hardfork'lara gerek kalmadan platformu güncelleyebilecekmiş bilmemne.

  resmen anlaşılmasın diye uğraşmış adamlar, bu ne komplekslik: yok coin, yok platform, yok vakıf bilmemne.

  edit: http://oi67.tinypic.com/2lay4ar.jpg
 • japon işi yeni nesil ethereum. içindeki yakıtın kısaltması ada'dır. bu ada'ların tanesi an itibariyle 2-3 cent civarında. komplike bi teknoloji. whitepaper'ı zorladı açıkçası. daha en az bir iki yılı var gelişip serpilmesine diye düşünüyorum. arkası sağlam gibi geldi.

  ayrıca çıktığı ilk günden beri en üst 20 coin arasında ki oldukça büyük başarı.

  düzeltme: japon işi deyince hafife alır gibi tınlamış. uluslararası akademik bir collaboration var arkada anladığım kadarıyla.

  edit: araştırdıkça ne kadar büyük bir proje olduğunu daha iyi anladım. crypto 2017'ye de kabul edilen "ouroboros: a provably secure proof of stake protocol" son yıllarda okuduğum en orijinal ve yetkin whitepaper'lardan. buyrun muhakkak göz atmadan cardano hakkında nihai karara varmayın. paper'ı yazanlardan yunan komşumuz kriptolog prof aggelos kiayias gerçekten müthiş bir zeka. youtube videoları izlenmeli.
  cardano hakkındaki bildiğim linkleri de şuraya derleyeyim bari:

  https://cardanohub.org/
  https://cardanofoundation.org/
  https://cardanoroadmap.com/
  https://whycardano.com/
  https://cardanoexplorer.com/
  https://daedaluswallet.io/
  https://adafans.io/
 • genelde günlük 3-5 milyon dolar hacme sahipken dün fitilin ucu ateşlendi ve 80 milyon dolarlık hacimle 24 saatte %55 arttı (btc olarak %45).

  fork silsilesi ve bunlara bağlı pump&dump'lar bitince güvenli liman olarak yanaşılacak az platformdan biri bence. dikkat edin coin veya token değil platform.
 • en değerli kripto paralar listesine bir hafta içinde yüzde 320 gibi artış ile girebilmiştir. bu kadar hızlı çıkışı sadece bitcoin cash ve bitcoin gold'da fakat bunu isimlerinde bulunan bitcoin ifadesinin sağladığı bir güven olarak da yorumlayabiliriz. şu an çok ateşli. takipteyiz. ilerleyen günler ne getirecek hep beraber izleyeceğiz.
 • ön edit: nasıl alınır diyen arkadaşlar olmuş. iota ile aynı yolu izleyebilirsiniz. ancak cardano sadece binance ve bittrex'de işlem görüyor. (bkz: #70449447)
  iota falan derken 29.11.2017 itibari ile asıl kazandıran altcoin olmuştur.
  1 hafta 0.025 dolardan 0.15 dolara yükseldi.
  geliştiricileri ve advisor'ları güven verse de gerçekten anlayamadığım bir whitepaper'a sahip. daha geniş bir vaktimde okuyup anladıklarımı edit'leyeceğim.
  edit: fiyatı şu şekilde değişiyor:
  29.11.2017 tarihi itibari ile 0.15 usd
  17.12.2017 tarihi itibari ile 0.5 usd.
  14.01.2018 tarihi itibari ile 0.85 usd.
  10.02.2018 tarihi itibari ile 0.44 usd (btc 18000 seviyelerinden 8000 seviyelerine indi).
 • bir ay boyunca ortalama olarak gunde %15 artan paracik. bastira bastira paracik diyorum cunku yatirim yapacak param kalmadi. umarim maasimi gommeye kadar yerinde sayar.
 • resmen nazar ettik. yukarıdaki entryi girdikten bir iki saat sonra ağ problemi yaşadı: https://twitter.com/…thk/status/935845924848504833. şu an değeri 0.9'lara düştü.
  şunu unutmamak lazım ki bu coin daha iki ay önce çıktı. bu da etherium gibi ripple gibi sağlam tabanı olmaması demek. hızlı inişler ve çıkışlar olabilir.
  not: kesinlikle finansçı değilim. söylediklerim yatırım tavsiyesi olmadığı gibi finansal anlamda bir değeri de yoktur :).
 • 3.nesil blockchain ve cryptocurrency platformu. geleceğin platformu.. vereceğim linkteki videoyu izledikten sonra ufkunuz açılacak.
  (bkz: charles hoskinson) (bkz: iohk)
  https://www.youtube.com/watch?v=ja9d0kpksxw
 • çok katmanlı yapısı olan üçüncü nesil blokzinciri. hükümetler ve onların regülatif yaklaşımlarıyla uyumlu, faturalandırılabilir ve muhasebelendirilebilir kompleks bir mimarisi var. platformun para birimi ada ismini ilk bilgisayar programcısı ada lovelace'ten almaktadır. ada'nın birim fiyatı geçtiğimiz günlerde çılgın bir pompa yiyip 2-3 cent civarından 15 cent civarlarını zorlamıştır. an itibariyle 9-10 cent civarında devam ediyor. gelecek vadeden kripto teknolojilerinden bir diğeri olduğunu düşünüyorum.
 • devasa bir takim var sanirim bu olusumun arkasinda. fully functional dillerden esinlenerek 3. nesil blockchain plattformu yaratma derdindeler. su an icin market capi cok yuksek cunku onlerinde henuz almalari gereken uzun bir yol var. bu kadar temelden ince eleyip sık dokuyarak fark yaratan bir proje pesine dustuyseniz bu da normal tabi. ben biraz gec kaldim cardano icin ama duzeltme beklentisi icindeyken gozlerim uzerlerinde .