şükela:  tümü | bugün
  • parlak kırmızı renk veren bir pigmenttir, cochnieal veya türkçe adıyla kırmızböceği'nden* elde edilir. coca cola efsaneleri temalı forward maillerin temel konusudur* ancak sadece colada değil; meyveli yoğurt, ruj, yapma çiçek ve kullandığımız bilimum kırmızı maddenin içeriğinde vardır.
  • (bkz: e120)
  • alchemyde koşnil + buhar bileşiminin sonucu.
  • içeriğinde bu maddenin bulunduğu ürünlerden seçmeler şurda görülebilir:

http://fotogaleri.rotahaber.com/…nset/2705/1/manset
  • şaka gibi şekillerde gündeme gelen madde.

hayır bir de gazete haberleri de gördüm üzerine sanırsın adamlar kahvede geçen muhabbeti alıp dizgiye göndermişler. ben adı geçen firmalardan birinin yetkilisi olsam teker teker tüm bu haberleri yapanlara dava açardım.

şöyle ifadeler var söz konusu haberlerde:

"böcek kullandıklarını itiraf ettiler" (sanki şimdiye kadar gizliydi, bu maddenin ne kadar süredir gıda renklendirici olarak kullanıldığı ortada. buna itiraf değil, çok doğal ve bilinen bir şey olduğu için "sorunca söylemek" denir.)

"alerji yapıyor!" (bunu spot başlık yapıyorlar, gerçek; bilinen tek yan etkisinin alerji yapabilecek olması. bu da bir zararı olmadığını ifade etme yolu. çünkü tabii ki dünya üzerindeki her şey herhangi bir insana "alerji yapabilir." )

"işte zehir saçan o ürünler" (bu ne ya? hele bu ne? hangi zehir? ne zehri? siyanür? arsenik? hayır bu başlığı atarken dayandığınız nokta ne? kaynağınız ne? var mı böyle bir itham?)

haberlerin genelinin "böcek yediriyorlarmış bize, ıyyy" tarzı bir muhabbetten öteye gitmeyecek cehalet körükleyici nitelikte olduğu görülebilir. zarar vermesine dayanaksızca değinilmesinden, dünyanın en derin komplo teorisi doğrulanmışçasına sergilenen tavırdan bahsetmiyorum bile. burda derdim söz konusu maddenin kullanımını savunmak değil. delirten nokta, zaten duyduğu her şeye sualsiz inanma eğilimindeki toplumda yapılan gazeteciliğin niteliğine dair örnek teşkil etmesi; gazetecilik denebilirse buna tabii. ya magazin haberi yapıyorsan yaparsın hadi desteksiz haberlerini... ama bilimsel olarak araştırılabilecek bir konuda komşu ayşe teyzeden duyduklarını yazar gibi haber (!) yapmak nedir yahu? nasıl bir taraflılıktır, nasıl bir cadı avıdır, nasıl bir gazlama ve karalamadır bu. misal bir tane haberde bu boyanın alternatifi olabilecek şeylerden bahsedilmiyor. ulan böcek lan bu! hani kimya bilme, biyoloji bilme tamam ama üç gram beynin varsa bunun en azından "doğal" olduğu çıkarımını yapabilirsin. ayrıca pembe veya kırmızı bir şey yerken insanlar bunun içinde renklendirici olduğunu düşünmeyecek noktadalarsa zaten farketmez onlara böcekten elde edilen boyayı kullanmışsın ya da böceği doğrudan içine atmışsın. ama çok duyarlıysan da bi zahmet bakıverirsin neymiş bunda kullanılan renklendirici diye. kaldı ki insanlar kimyasal boyalar olduğu düşüncesiyle daha mı rahatlardı da bu adı duyunca bu kadar karalar bağladılar, onu da anlamıyorum.

özetle gazeteciliğinize sıçayım! bi gıda boyası hakkında haber yapmayı halkın damarına basmak, çığırtkanlık yapmak san, basit bir araştırma ve bilgilendirme yükümlülüğü dahi duymaktan aciz ol; sonra biz de sana inanalım, saygı duyalım kolaysa.
  • bu aralar facebook modası. ülker kekstra, şıpsevdi, mentos, vivident, ülker 9 kat, danone çilekli yoğurt, jelibonlar zararlı ilan edilmiş, herkes bunu paylaşıyor.

yalnız paylaşan kadınların bazılarının profil fotoğrafları kırmızı rujlu. cahillik böyle bir şey olsa gerek...

bu arada kırmızı ilaçlar da genellikle carmine ile renklendirilir.
  • kan rengi
  • bir böcekten elde edilen (bkz: kırmız böceği) renklendirici maddedir. bunu içeren kozmetik ürünlerin içeriğinde muhakkak carmine bulunduğu bilgisinin yer alması gerekiyormuş ayrıca. essence dudak kaleminin üstünde "contains carmine" yazısını görmemle bu iyi bir şey olmamalı diye şüphelendim ve araştırdım, keşke bu bilgiyi edinmez olaydım.