şükela:  tümü | bugün
 • büyük devlet adamlarını ziyarete giderken götürülen hediye.
 • (bkz: reklam panosu)
  (bkz: israf)
 • çelang (fars) : demirden (yapılan) türkçe'ye "çelenk" ve yunanca'ya stellengis şeklinde geçmiştir. türkçe'ye de doğrudan farsça'dan geçmiş olması tarihsel olarak daha büyük olasılıktır zira yalnız yunanlılarla temas etmiş olanlarda değil, hiç teması olmamış türkik ve diğer asya uygarlıklarında da çelenk görülür.

  not: çeleng="büyük çiçek demeti" değildir. savaşta ölenin başına gömmeye fırsat bulamadan önce konulan/ toprağa saplanan kılıçtır. zaman içinde kılıç bulmak zorlaşmış, çiçek ise internet üstünden dünyanın her yerine gönderilebilir olmuştur. her gelenek evrilir.
 • çiçekçi jargonunda resmi bayramlarda süslenen metal aksamlı, resmi kurumun logosunu, amblemini içeren nesnedir çelenk. bazen cenazeler için hazırlanan çiçeklere de çelenk dendiği görülür.

  ancak düğünlere ya da açılışlara gönderilen çiçeklere asla ve asla çelenk denmez. onlar sepet'tir, duvak'tır.
 • (bkz: #21376807)
 • ilkel bir adet bunun yerine bağışta bulunulursa daha hayırlı olacaktır

  https://pbs.twimg.com/media/bk-lnb0ccaadtrn.jpg
 • kadın ismi olarak da kullanılmakta. yaygın olarak kullanılmamasından dolayı ilk bakışta garipsenebilir gelse de alışmak zaman almıyor.

  şayet bu isimden karakter tahlili yapılacaksa ön şartlanmaların tamamı vefa, özgürlük ve bilgelik kavramları arasından seçilmeli.

  eldeki veriler ışığında bu isme sahip hatun kişisinin yüksek şahsiyete sahip olacağını söylemek abartı olmaz.
 • ırak'ta musul yakınlarında bulunan yüz bin yıllık yerleşim yeri şanidar mağarasındaki bir mezar, ölü gömme adetini başlatan neandertallerin ölüye çiçek sunma adetini de başlattığını düşündürtür. mezarda, yakın çevrede yetişmeyen çiçeklerin tohumları bulunmuştur. dolayısıyla mezarın uzaktan getirilmiş çiçeklerle kaplanmış olduğu düşünülmektedir. eski yunanlar ölülerini ve mezarlarını çiçekle süslerlerdi. ortodoks dünyada cenazenin çiçekle süslenmesi adeti hala devam ediyor.

  çelenk farsça bir kelimedir ve değerli nesnelerle süslenip başa takılan sorguç anlamındadır. osmanlıca'da son dönemde bugünkü çelengin karşılığı olarak kullanılmış olan arapça "iklil" sözcüğünün de gerçek anlamı taç'tır. çelenk kelimesinin yunanca "stellengis"ten geldiği iddiası vardır. başarı gösteren kumandanlarına dağıtılan armağanların da aynı kapsam içinde bulunması, fransızca çelenk kelimesi "couronne"un da taç anlamına (latince corona) gelmesi doğu ve batı'da aynı kullanıma işaret eder.

  abdülhak hamid'in cenazesinde (1937) iki yüze yakın çelenk gönderilmiş, çiçek tepesi haline gelen mezarın fotoğrafı cumhuriyet gazetesinde makber altyazısı ile yayımlanmıştı. bayramlarda ve özel günlerde antlara, heykellere çelenk koyma adetinin sivil tarafı düğün, açılış ve cenazeye çelenk göndermektir. 1967'de kurulan türk eğitim vakfı cenaze çelenkleriyle bağış toplamaktadır.