• $oyle bir diyalog rivayet edilir...
    dogacak bebek dogumundan bir gün once allah ile
    goru$ur
    -allahim dunyaya gidecegim orada ne yapacagim
    bilmiyorum
    -ben senin için bir melek yarattim ve o seninle
    ilgilenecek
    -allahim onlarin dilini bilmiyorum onlarla nasil
    ileti$im kuracagim
    -senin icin yarattigim melek sana onlarin dilini
    ogretecektir
    -allahim duydugum kadariyla dunyada cok kutulukler
    varmi$ onlarla nasil ba$a çikacagimi bilemiyorum
    -senin için yarattigim melek seni cani pahasina
    kotuluklerden koruyacaktir, merak etme
    -allahim sana tekrar nasil dönecegim
    -senin için yarattigim melek bana nasil dönecegini
    sana anlatacaktir

derken melekler gelir ve dunyaya gitme zamaninin
    geldigini soylerler ve bebegi allahin huzurundan
    gotururlerken bebek tekrar sorar;
    -allahim benim için yarattigin melegin adi ne?
    -adinin onemi yok ama sen ona anne diyeceksin!
  • "alırım ayağımın altına şimdi" lafına takılmış annelerin hayallerinden biri.
  • "çünkü onlar cehennemi yaşar" diye devam ettiğini okumuştum bi yerde.
  • aslinda annelerimize gereken saygiyi gostermemiz icin soylenmis olan bu hadis, zamanla anneligin kutsalligindan dem vurmak icin kullanilmaya baslanmis, islam toplumlarinda kadina bicilen rolde belirleyici bir unsur etken olmustur.

hadisin sahihligi ayri bir tartisma konusu olsa da, islam dunyasinin gelisimini ve toplumsal yapisini bicimlendiren en guclu sozlerden biridir.
  • eğer anaların ayakları, onların çok önce kaybettikleri çift cinsiyetliliğinin* simgesi ise, bu hadis cennetin kaybedilmiş olduğunu, ona hiçbir zaman ulaşılamayacağını müjdeler niteliktedir.

annenin çift cinsiyetliliği, babasız bir dünya ve sadece çocuğa özel bir anneye olan özlemin temsili olsa gerek. isa var bir de, meryem'in oğlu.
  • annelerin tamamına cennet vizesi anlamına gelmeyen ama, cenneti kazanabilmenin en kritik şartlarından birinin, annelerin rızasını ve hoşnutluğunu kazanmak olduğunu ifade eden söz.

pekala, cennetin adresi olarak annelerin ayaklarının altının gösterilişini nasıl anlayabiliriz? annelerin ayaklarının altı, bizzat onların bastıkları, bulundukları yerdir. buradan hareketle, kişinin cennetle arasındaki mesafenin, annesi ile arasındaki mesafe olduğu sonucu çıkar. bu da annenin, çocuğunun cennetinin sebebi pozisyonunda olacağı anlamına gelir.

hülasa anne, cennet güzergahına girebilmek için, mutlaka incitilmeden ve zedelenmeden katedilmesi gereken bir istasyon hüviyetindedir. yıpratılmayacak ve hoşnutluğu kazanılacak bir manadır anne yani. zaten akideye göre de, önce allah hakkı, sonra anne hakkı, sonra da baba hakkı gelir.
  • ruhi su'nun dizeleri ile anlatmak gerekir ise:

oysa en güzel emek insanın kendisi
    kolay mı kan uykularda kalkıp
    ninniler söylemesi.
  • insan yetiştiriyor olmanın bilincine vararak çocuğu için hiç bir özveriden kaçınmayan, anne sıfatını hakkıyla kazanmış annelere karşı ; saygıda ve hürmette kusur edilmemesi gerektiğini vurgulamak amaçlı söylenmiş hadistir.
hesabın var mı? giriş yap