• belki farklı fikirler öğrenirim diye girip, herkesin taşak yaptığını gördüğüm başlık.

sözlüğü artık o kadar çok kurcalıyoruz ki haliyle sözlük aptallaşıyor!..
  • abraham harold maslowun ihtiyaçlar hiyerarşisi teorisinde belirtilen gereksinimlere sahip olma kronolojisiyle paraleldir.

1. fizyolojik gereksinimler (nefes, besin, su, cinsellik, uyku, denge, boşaltım) - nokia 3310
    2. güvenlik gereksinimi (vücut, iş, kaynak, etik, aile, sağlık, mülkiyet güvenliği) - nokia 6300
    3. ait olma, sevgi, sevecenlik gereksinimi (arkadaşlık, aile, cinsel yakınlık) - general mobile discovery
    4. saygınlık gereksinimi (kendine saygı, güven, başarı, diğerlerinin saygısı, başkalarına saygı) - iphone 5
    5. kendini gerçekleştirme gereksinimi (erdem, yaratıcılık, doğallık, problem çözme, önyargısız olma, gerçeklerin kabulü) - nokia 3310
  • küresel pazarlama teorisi derki, eğer dünya pazarına yönelik bir ürün üretiyorsanız (cep telefonu gibi) iki tür müşteri profili ile karşı karşıyasınız;

1. grup, ki azınlıktır; ellerinde olan ürünü ekonomik ömrü dolduğu zaman yenisiyle değiştirenler. sanırım ben bu gruba dahil oluyorum, bir tüketim malı alacağım zaman mümkün olan en iyisini alır, uzun yıllar kullanırım. önceki telefonum blackberry i 4,5 yıl kullanmıştım.

2. grup, ki çoğunluktur; ellerinde olan ürünü yenisi/üst modeli çıktığında değiştirirler, böylece sürekli en yeniye sahip olmanın verdiği tatmini yaşarlar, ama bedel ödeyerek sahip oldukları metaların çoğundan istifade edemezler. üreticiler de bu grubun çoğunluğuna varmışlardır ki, 10 ayda bir yeni model cep telefonu, 3 yılda bir makyajlanan otomobiller, aynı özelliklerle yılda iki kez facelift görmüş dayanıklı tüketim malları piyasada alıcı bulmaktadır.
  • şahsım için eskisi parçalanmadan yenisini almama esasına dayanan sıklıktır. bu devirde atabildiğim ''kahrolsun kapitalizm'' tribi ancak bu kadar. napalım , herkes elinden geldiği kadar.
  • 11 yaşındayım, adım irem. babam iphone 5 alacak bana ve en az 10 sene kullanacağım çünkü çok güzel.
  • 2000- konserve kutusu ve ip.
    2003- (bkz: nokia 3310)
    2008- (bkz: iphone 2g)
    2013- (bkz: iphone 5)
  • meğer herkes 5-6 yılda bir değiştiriyormuş da o zaman bu kadar telefonu kim alıyor dedirten olay.
  • cep telefonu ureticilerine göre 1 yil olan siklik. zira 1 yil sonra ilk aldiginda cheetah gibi cosan telefon tembel hayvana bagliyor. benim bildigim guncellestirme iyilestirmedir a.q. bunlar bildigin telefonu nasil sikeriz onun derdindeler.
  • (bkz: cep telefonu yenileme sıklığı)
    (bkz: aramaya inanmak)

edit: inanmayın lan, valla boşverin...

edit2: başlık taşınmış. ilk hali ideal telefon kullanma süresi idi, şizofren değilim yani, valla değilim la...
hesabın var mı? giriş yap