• üretici ülke: amerika birleşik devletleri

tip: dört kişilik hafif uçak

kodu: skyhawk (2)

"cessna 172 nedir" diye sorsalar, "'küçük uçak' denince akla gelen şeydir" derim. cessna 172, gerek kullanım kolaylığı, gerek düşük bakım masrafları, gerekse fiyat/performans oranı sayesinde yarım yüzyıllık bir efsane haline gelmiştir. sözlük'te başlığının olmamasına hep şaşırmıştım, ama bu uçağa yaraşır bir entry düzmenin de kolay olmadığını düşündüğüm için pek fazla bulaşmamıştım. ama sonunda, siz sevgili sözlük yazar ve okurları için üşenmedim, araştırdım. yer yer konu hakkında en yetkili gördüğüm internet sitelerinden, yer yer ise bir havacılık tutkunu olmanın verdiği merakla küçüklüğümden itibaren bizzat yaptığım incelemelerden faydalanarak, bu efsane uçağa lâyık olmasa da, ilk etapta yeterli derecede açıklayıcı olan bir entry hazırlamayı başardım. kısa bir süre için bile olsa uçurma fırsatı yakaladığım bu uçakla ilgili topladığım (ve türkçe'ye çevirdiğim) veriler aşağıdaki gibidir.

50 yıllık cessna 172 tarihi, iki dönem halinde incelenmektedir. ilk dönemden ince bir giriş yapalım.

ilk dönem
    -------------------------------------------

cessna 172 (c172), şüphesiz, tarihin seri üretilen en başarılı hafif uçağıdır. 1955'ten 1967'ye kadar üretilen 172'ler, altı silindirli continental o-300 motoruyla donatılmıştı. daha sonra bu motor, dört silindirli lycoming o-320'yle değiştirildi. c172, hayatına, kuyruk dikmeli c170'in nispeten basit bir üç dikmeli versiyonu olarak başladı. ancak oldukça sınırlı bir standart ekipman yelpazesine sahipti. 172, ilk uçuşunu kasım 1955'te yaptı. uçak, büyük bir satış başarısı yakalayarak daha ilk yılında (1956) 1400 adet üretildi. 172a'da geriye eğimli bir kuyruk ve rudder (dümen) kullanıldı. 60'ların ikinci yarısında üretilen 172b'lerde ise, daha kısa iniş takımları, daha gelişmiş uçuş aletleri ve ilk olarak deluxe seçeneği için skyhawk ismi gibi değişiklikler getirildi.

1963'te üretilen 172d'de, kesik arka gövde ve yeni bir arka cam tasarımı kullanılmıştır. 172f ise, elektrikli flaplara sahip ilk cessna 172'lerdir. bu versiyon, f172 adı altında 1972'ye kadar fransız reims cessna tarafından üretilmiştir. amerikan hava kuvvetleri'nin t-41a mescalero (türk hava kuvvetlerinde de kullanılmıştır) eğitim uçağının temelini oluşturmuştur. 1966'da üretimine başlanan 172g'de ise, manevra daha isabetli hale getirilmiştir. 172h, continental motoru ile üretilen son cessna 172'dir.
    (resim için: http://members.lycos.nl/…mages/g-awux-13086-big.jpg)

motor:
    ----------

172
    ---
    düz sıralı altı silindirli; iki palli, değişmez hatveli mccauley marka bir pervaneye sahip bir adet 145hp'lik continental

0-300a.

172f
    ---
    145hp'lik bir adet continental o-300c.

performans:
    -----------

172
    ---
    azami sürat: 217km/h (117kts)
    seyir sürati: 200km/h (108kts)
    anlık tırmanma hızı: 660ft/dk (yaklaşık 220m/dk)
    servis tavanı: 15100ft (yaklaşık 5000m)
    yüksüz menzili: 1000km (539nm)

azami sürat: 236km/h (120kts)
    azami seyir sürati: 211km/h (114kts)
    uzun menzil seyir sürati: 164km/h (88kts)
    anlık tırmanma hızı: 645ft/dk (yaklaşık 315m/dk)
    servis tavanı: 13100ft (yaklaşık 4300m)
    yüksüz menzili: 1158km (625nm)

ağırlık:
    -----------

172
    ---
    boş ağırlık: 572kg
    azami kalkış ağırlığı: 998kg

172f
    ---
    boş ağırlık: 599kg
    azami kalkış ağırlığı: 1043kg

boyutlar:
    ------------

172
    ---
    kanat açıklığı: 10.92m
    uzunluk: 8.20m
    yükseklik: 2.59m
    kanat alanı: 16.2m2

172f
    ---
    kanat açıklığı: 11.02m
    uzunluk: 8.07m
    yükseklik: 2.72m
    kanat alanı: 16.2m2

kapasite:
    -------------
    tüm modelleri dört kişilik.

üretim:
    -------------

toplam cessna 172 üretimi, 42500'ün üzerindedir. continental motorlu sivil modeller, bu sayının 15800'ünü teşkil etmektedir.

ilk dönem cessna 172'lerin üretimi 1955'ten 1967'ye dek sürmüştür.

yeni nesil
    --------------------------------------------

1960'ların sonuna doğru, cessna, zaten çok başarılı olan 172 modelinin motorunu, dört silidirli lycoming o-320 motoruyla değiştirdi. o-320 motorunu taşıyan bu versiyonlar, 172 model numarasını taşıyan en başarılı uçaklardı. o-320e'nin silindir sayısı (4), o-300'ünkinden (6) 2 adet azdı. bu, daha düşük bakım masrafını da beraberinde getirmekteydi. yeni motorun tbo'su, eskisine nazaran 200 saat daha uzundu. ayrıca yeni motor eskisinden daha yüksek yakıt verimi ve güç sağlıyordu. buna rağmen cessna, o dönemlerde üretime soktuğu 177 cardinal modeli yüzünden, 172'nin kısa bir ömrünün kaldığı kanısındaydı. 177, 172'yle benzer bir motor donanımına sahipti, ancak ondan daha moderndi. bu iç rekabette galip gelen 177 cardinal yerine, lycoming motorlu 172 oldu. 172, bir kez daha büyük bir satış başarısı elde etti.

ilk 0-320 skyhawk, 1968'de üretilen 172i idi. 1969'da piyasaya sürülen 172k, yeniden tasarlanmış bir kuyruk, yeniden şekillendirilmiş arka camlar ve isteğe bağlı arttırılan yakıt kapasitesiyle üretilmeye başladı. 1970'lerin 172k'ları, konik kavisli kanat uçlarıyla ve daha uzun iniş takımı aralığıyla üretiliyordu. 1971-1972 yılları arasında üretilen 172l, genişletilmiş sırt kanatçık çubuğuyla üretilen ilk modeldi.
    (resim için: http://www.airliners.net/…s/photos/1/1/3/917311.jpg)

1973-1976 yılları arasında üretilen 172m, düşük hızlarda daha iyi hakimiyet için sarkık kanat uçlarıyla piyasaya sürüldü. 172m, aynı zamanda isteğe bağlı olarak daha yüksek standartlara sahip teçhizatla satılan ilk modeldi. cessna, 1976'da uçağı 172 adıyla pazarlamayı kesti.
    (resim için: http://www.airliners.net/…s/photos/8/6/3/290368.jpg)

172n, 160hp'lik bir o-320h motoruyla güçlendirilmişti.
    (resim için: http://members.lycos.nl/…mages/ph-slr-12840-big.jpg)
    bu motor 100 oktanlık benzinle çalışacaktı. ne var ki, motorun sorunlu olduğu ortaya çıktı ve bu motorun yerini üretimine 1981'de başlanan 172p'lerde benzer bir performans sağlayan o-320d aldı. 172p, üretilen son temel 172 modeliydi ve 1985'e dek üretimde kaldı.
    (resim için: http://members.lycos.nl/…mages/ph-ill-12586-big.jpg
    ve http://www.airliners.net/…s/photos/0/1/9/291910.jpg)

195hp'lik continental io-360 motoruna sahip r172 hawk xp ve 180hp'lik lycoming o-360 motoruyla içeri alınabilir iniş takımlarına sahip 172rg (rg, burada "retractable gear" anlamına geliyor) cutlass, modelin yüksek performanslı türevlerini oluşturmaktadır. yukarıda da belirtildiği üzere 172, fransa'da f172 ve fr172 adı altında reims tarafından da üretilmiştir.

motor:
    ----------

172n
    ----
    iki palli değişmez hatveli bir pervaneyi döndüren 160hp'lik düz sıralı dört silindirli bir lycoming o-320-h2ad.

r172 hawk xp
    ----
    iki palli sabit hızlı bir pervaneyi döndüren 195hp'lik yakıt enjeksiyonlu düz sıralı altı silindirli continental io-360-kb.

performans
    ----------

172n
    ----
    azami sürat: 232km/h (125kts)
    azami seyir sürati: 226km/h (122kts)
    anlık tırmanma hızı: 770ft/dk (yaklaşık 260m/dk)
    servis tavanı: 14200ft (yaklaşık 5000m)
    standart yakıt ve 45 dakikalık ek yakıtla azami menzil: 1065km (575nm) - isteğe bağlı yakıtla 1390km (750nm).

r172
    ----
    azami sürat: 246km/h (133kts)
    azami seyir sürati: 241km/h (130kts)
    uzun menzil seyir sürati: 177km/h (95kts)
    anlık tırmanma hızı: 870ft/dk (yaklaşık 300m/dk)
    servis tavanı: 17000ft (yaklaşık 5600m)
    standart yakıt ve 45 dakikalık ek yakıtla azami menzil: 1065km (575nm) - isteğe bağlı yakıtla 1510km (815nm).

ağırlıklar:
    -----------

172n
    ----
    boş ağırlık: 649kg
    azami kalkış ağırlığı: 1043kg

r172
    ----
    boş ağırlık: 710kg
    azami kalkış ağırlığı: 1157kg

boyutlar:
    ---------

172n
    ----
    uzunluk: 8.21m
    yükseklik: 2.68m
    kanat alanı: 16.3m2

r172
    ----
    uzunluk: 8.28m
    yükseklik: 2.68m
    kanat alanı: 16.3m2

kaynaklar:
    --------------------------------------------------------
    http://www.airliners.net/
    http://www.cessna.com/
    http://members.lycos.nl/aviator/
    cessna 172 maintenance handbook

(bkz: cessna)
    (bkz: t 41)
    (bkz: cessna 175) (an itibariyle doldurulmayı bekleyen bir diğer başlıktır.)
    (bkz: cessna 182)

(bkz: copy paste değil alın teri)
  • yani açıkçası burdan atışmak değil niyetim ancak, düz uçuş 90 knot lık bir süratte o kapıyı açmak istesen de açamazsın. (uçağın sürati artı pervane dönüsünden gelen hava akımı işi çok zorlaştırır.)kalkıştan sonra kapı açılmaz, ancak kapıyı kapatmadıysan ve kilitlemediysen ki bu durumda ilk yalnızında check list yapmamışsın bir ihtimal kapı açık kalır. benim bugüne kadar tanıdığım hiç bir uçuş öğretmeni seni yalnız uçuşa teklif etmez, etti diyelim kontrolü geçemezsin, geçtin diyelim, ilk yalnız uçuşun tek bir meydan turudur. öyle sola yatırdım çektim falan yemezler. saçma sapan yalanlar. ayrıca c-172 uçağında tek uçan bir kişi diğer kapıya rahatça uzanabilir.
  • glass kokpitte ağız sulandıran bi durum yok, c172s ten bildiriyorum.

ayrıca ilk solo uçuşunu sabihadan bursaya yapan kolu diğer kapıya uzanmayan, keskin manevralarla kapıyı kapatan arkadaş,

bak şurdan..
  • kendisi ile 60 saat uçuşum vardır. ilk solo uçuşum için sabiha gökçen 24 pist başı yaptım.
    -gökçen kule dbe piste giriş ve kalkış müsadesi..
    gökçen kuleden gelen yanıt
    -dbe 24 için pise giriş kalkış serbest rüzgar falanca yerden bla bla bla
    -anlaşıldı gökçen kule piste giriş kalkış serbest.
    verdim gazı ufak ufak pisti ortaladım. daha sonra gazı tam açtım burnu kaldırmama 5 knot 3 knot 2 knot çektim lövyeyi kaldırdım burnu akabininde arka tekerleri kestim yerden ve havadayım...
    sen havalanalı 2 dk. olmadı sağ taraf kapısı çat diye açıl.
    la benim ilk yalnız uçuşum sağ tarafta kimse yok ne yapacağım? uzansam uzanmam imkansız, tekrar sabiha'ya insem olmaz...
    derken bir plan geldi aklıma kapımın açıldığı tarafın tam ters istikametine keskin bir manevra yaparsam herhalde kapanır dedim...
    hooop sola keskin bir yatış kapanır gibi oldu yok 3 deneme kapanmıyor. bursa yenişehire gideceğim rotadan saptımmı sapmadımmı nereye gidiyorum hiç bir fikrim yok tek derdim o kapının kapanması... kuleden izliyorlarsa ne dediklerini hala merak ederim...
    neyse uçakla boğuşmaya devam ediyorum cessna amca ile... dedimki ya ne olacaksa olsun sert bir manevr daha yapayım sola doğru ve yaptım işte o sihirli an geldi çat diye kapandı kapı.
    o an aldığım derin nefesi hala veririm...
    ilk solo uçuşumda böyle bir tecrübe edindim cessna ile...
    birde ülkemizde cessna okunuşu çesnadır aslında yanlıştır aslı onun sesna diye okunur orijinali budur.
  • dünyanın en uzun uçuşunun cessna 172 ile yapıldığını duymak şaşırtıcı olurdu değil mi? ama 64 gün 22 saat ve 19 dakika süren bu uçuş hala rekoru elinde tutuyor.

1900’lerin başından beri en uzun uçuş rekoru için birçok kez deneme yapılır ve rekor defalarca kırılır aslında. yalnız henüz rekoru kırılmayan uçuş 4 aralık 1958 günü başlar ve 2 şubat 1959 günü sona erer.

las vegas’ta hacienda isimli kumarhane ve otelde mekanik bakımcı olarak çalışan ikinci dünya savaşı pilotu robert timm’in aklına şehrin kumarbaz ve gangsterlerden dolayı sahip olduğu kötü şöhretine rağmen otelin ismini duyurmak için en uzun uçuş rekoru kırma fikri gelir. otel sahibine teklifi üzerine, bu uçuşu gerçekleştirmesi için kendisine 100.000 dolarlık bütçe sağlanır.

timm, bu bütçe ile 1956 model bir cessna 172 alır ve motorunu continental 145 model altı silindirli yepyeni bir motor ile değiştirir, gövde kısmına ekstra yakıt tankı eklenir. bu ekstra tank elektrikli pompa ile yakıtı kanatlara iletir. sağ tarafa katlanabilen bir basamak yapılır. bu basamak sayesinde motorun yağ ve filtre değişimi mümkün kılınır. uçağa bir lavabo ve pilot koltuğunun yanına uyumak için bir minder eklenir. modifiyelerden sonra karşımıza şu uçak çıkar;
    görsel

timm’e bu macerayı paylaşmak için uçak bakımcısı ve pilot john cook eşlik eder. peki menzili oldukça kısıtlı olan cessna ile bu uçuş nasıl yapılır? yakıt alımı 20 feet (yaklaşık 6 metre) yükseklikte uçan uçak ile aynı hızda ilerleyen bir arabadan hortum yardımı ile yapılır. şuradan yakıtın nasıl alındığını görebilirsiniz;
    görsel
    görsel

yemekler doğranarak termos ile yine arabadan yukarı iletilir. tuvalet ihtiyacı için ise katlanabilir bir kamp tuvaleti kullanılır ve atıklar plastik bir poşet içinde boş arazilere atılır. uçağın gizlice iniş yapmadığının kanıtlanması için ise tekerleklere beyaz boya sürülür. zaman geçtikçe teknik aksaklıklar görülür ve 150.000 mil yol yaparak ömrünü tamamlamak üzere olan motorun veriminin azalması üzerine ekip iniş yapar.

böyle anlatırken gayet kolay fakat bu pilotların yaptığı gerçekten ağzımı açık bıraktı. şimdiki uçak sistemlerinin oldukça gerisinde olan teknolojilerle böyle bir uçuş yapmak çılgınlık ötesi bir şey. en azından oto pilotları varmış ama yaşadıkları elektrik arızasından sonra onu da kaybetmişler. bu arıza sonucu yakıtı el pompasıyla kanatlara beslemişler, ayrıca rotation per minute (rpm) göstergesi bozulmuş. başka arızalarla da karşılaşmışlar ve tüm bu şartlar altında uçuşa yine de devam etmişler. bu uçuş gerçekten gerekli miydi diye sormadan edemiyorum, diğer yandan tarihe geçecek inanılmaz bir başarı elde etmişler.

eğer görmek isterseniz bu meşhur cessna 172 las vegas’taki eski adıyla mccaren yeni adıyla harry reid havalimanı’nda sergileniyor. umarım bir gün yolum düşer.
    görsel
  • kendisiyle ancak microsoft flight simulatorde buluşabildiğim ufacık tefecik içi dolu pırpırcık.
  • cessna 152'den sonra limuzin gibi gelir adama..
  • çoğu uçuş eğitim okullarında temel eğitim sırasında kullanılan uçak modelidir. stabil ve sağlam yapısı sayesinde bu kadar tercih edilmektedir.
  • son derece stabil ve rahat bir uçaktır. eğitim için idealdir ki bu yüzden dünyanın birçok yerinde kullanılır. stabil yapan tasarımı hızından taviz vermiştir biraz yavaştır bu yüzden. c-152den buna ilk geçtiğimde otomobilden otobüse geçmiş gibi hissetmiştim nedense. ayrıca full glass panel modelleri son derece ağız sulandırıcı durmakta
  • 172s modelinin kullanımı zevkli ve rahat.çok dayanıklı bir uçak ve eğitim için biçilmiş kaftan. pilot adaylarının bütün kazmalıklarına rağmen bana mısın demez.

satış rakamları ve yaygınlığı göz önünde bulundurulduğunda tarihteki en iyi seri üretim uçak . dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok uçuş okulunun tercihi. bu sebeple birçok pilotun ilk göz ağrısı. tercih edilmesinin en büyük sebebi ise dayanıklılığı, bakım kolaylığı ve işletme maliyetinin düşük olmasıdır.

1955 yılından itibaren birçok versiyonu üretilmiştir. ancak günümüze sadece 172s (skyhawk) modeli üretimdedir ve (bkz: garmin g1000) standart donanımdır.

bu kanaldan 1976 model bir skyhawkla amerikada uçan gencin videolarını takip edebilirsiniz.çekim kalitesi ve içeriği oldukça yeterli
hesabın var mı? giriş yap