• who wants to be a millionaire* adlı yarı$ma programında seyirciler arasında oturan bir arkada$ıyla öksürük yoluyla yardımla$tığı kanıtlanarak suçlu bulunan ve kazandığı büyük ikramiye kendisine verilmeyen ingiltereli binba$ı. 1 milyon sterlinlik soruyu doğru yanıtlamı$tır kendisi. (bkz: ben google ın yalancısıyım)
  • kim milyoner olmak ister yarışmasında yaptıkları hile'ye ilişkin 1 saatlik belgesele şurdan ulaşabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=her4js_io7y

özellikle karısının öksürdüğü yerde bence direk anlaşılması gerekiyor olayın fakat işin içinde 3. kişi olması daha enteresan kılmış. adamın hali ve tavrından belli, insan cevap değiştirirken daha mantıklı konuşur, atıyorum karısının öksürerek yardım verdiği soruda, bu albüm hangi sanatçıya aittir sorusu var.

bir tanesini biliyorum diyor diğerini hiç duymadım. fakat bildiği sanatçı üzerinden cevap verecekken karısı iki kez öksürüyor yani 2. seçenek doğru. bu noktada 2. seçeneğe dönüyor. "genelde tahminlerimin %80'inin tersi çıkar" gibi saçma bir savla yapıyor bunu. orda dese ki ben "ilk şıktakini biliyorum ama böyle bir albümleri olduğunu hiç duymadım, onların olsa eminim duyardım o yüzden diğer seçenek olmalı"
    .
  • bu olayın sonrasında yarışmacı adayları koltuğundan ingram'a öksürükle kopya veren tecwen whittock da yarışmaya katılmış ve 8000 poundluk 8. soruyu bilemeyerek 1000 poundla ayrılmış.

hem telefon hem yarı yarıya hakkını kullandığı soru ise bize bir hayli yakın.

yunan mutfağındaki "keftedes" nedir?

yarı yarıya sonrası meatballs (köfte) ve sweet pastries (pasta) kalmış, pasta demiş ve elenmiş.

https://www.youtube.com/watch?v=yts5omqdsqy
  • quiz isimli mini-dizi ile -hikayesi- televizyona dönecek.
  • (bkz: hileci)
  • suçlu olduğu ve bir işler çevirdiği neredeyse tipinden bile belli olan bir adam. bu adam bu işi yaptığında orduda binbaşıymış bu arada. kendisini bu olaydan sonra ordudan attılar mı diye baktım. 2003'te başka bir sigorta dolandırıcılığına karışmasının ardından atmışlar hakkaten ordudan. zaten tipinde de meymenet yok adamın.
  • kim milyoner olmak ister yarışmasında hile hurda yoluyla 1 milyon pound ödüle ulaşan ama sonunda üçün birini alan zehir akıllı yarışmacı.

bu ilginç hikayede binbaşı olarak görev yapan charles ingram tüm cevapları doğru bilerek büyük ödüle ulaşır. ancak hem program ekibi hem de kenarda bekleyen diğer yarışmacılar olayı tam olarak anlayamasa da bir gariplik olduğunu hissederler. bir şeyler döndüğü ortadayken de yarışmacı charles ingram ve karısı büyük ödülü kazanmalarına rağmen kuliste gergin ve sönük davranışlar sergileyince bu durum program çalışanlarını daha fazla araştırmaya iter. böylece hummalı bir araştırma başlar. charles ingram ve eşi hemen kostüm odasına alınarak üstleri başları aranır ancak şüpheli bir şey bulunamaz. bunun üzerine program kaydını tekrar tekrar izleyen ekip, yarışma sırasında bir gariplik olduğunu fark eder. bu gariplik, charles ingram’ın bazı sorularda üzerinde düşünüp durduğu şıkkın 180 derece tersini seçmesi ve bunu da benim ‘benim düşündüklerimin hep tersi çıkar’ şeklinde açıklamasıdır. ancak farkedilen tek gariplik bu değildir. charles ingram şıkların üzerinde düşünürken kayıtta arkadan garip sesler gelmektedir.

hatırlarsanız eskiden türkiye’deki versiyonunda da uygulanan yaklaşık 10 tane yarışmacının ön eleme oynadığı ve en hızlı cevap veren kişinin o anda seçilip yarışmacı koltuğuna oturduğu bir sistem vardı. şimdi bu sistem sanırım kullanılmayıp direkt sipariş usülü zeki kapalı kadın, aptal okumuş sarışın prototipi oluşturulmaya çalışıyor hani. neyse konuyu dağıtmayalım, bu charles ingram denen binbaşı rütbeli asker arkadaşımız da eleme grubunda tanışıp can ciğer olduğu dostu ve karısıyla bir plan hazırlayıp bunu da uygulamışlar.

bu planla birlikte yarışmacı koltuğundaki charles ingram, bilemediği sorularda şıkların üzerinde sesli bir şekilde tek tek düşünerek hem o an stüdyoda bulunan yarışmacı arkadaşından hem de karısından aldığı öksürük sinyalleri aracılığıyla yanlış şıkları teker teker eleyip doğru cevaba ulaşarak herkesin gözü önünde 1 milyon pound’luk ödüle ulaşıyor.

ardından bu durumu farkettiklerini kendisine anlatmak ve polise başvurduklarını bildirmek için kendisini telefonla arayan program ekibine sakin bir şekilde; ‘öyle mi, tamam o zaman’ minvalinde cevaplar vererek suçunu resmen kabul eden charles ingram de için bu telefon görüşmesi sonun başlangıcı oluyor. önce askeriyeden çıkartılıyor, ardından da hem karısı hem de yarışmacı arkadaşıyla birlikte hapis cezasına çarptırılıyorlar.

gecenin bir vakti bir saati aşkın sürede youtube’dan izlediğim bu enteresan olay, orta karar bir yerde yarışmadan çekilse hiçbir şey farkettirmeyecekken açgözlülüğün nasıl bir bela olduğunu ve hayatının ağzına sıçan bir ibret öyküsüyle bu adam benim hayatıma oldukça dokundu.

izlemek isteyenler tık tık
  • çok saçma, bence yarışmanın sahipleri bu adamlarla anlaşarak böyle bir işe kalkışmış. mahkeme nereye adamı suçlu buluyor? programda seyirci öksüremez diye bir kuralmı var? adam banane ben birşey duymadımki derse kimse birşey diyemez, öksürük kanıt olamaz. seyircisiz çeksinler o zaman mallar. adam ilk telefon konuşmasında hemen kabul ediyor, bir yürüyün gidin ya, sahtekarlık var doğru ama görünenden çok daha büyük.
  • yalnız adam harbiden tam bir süzme mal. biraz daha dikkatli konuşsa ve dozunda yarışmadan çekilse milletin ruhu bile duymadan binlerce pound'u cukkalayacakken kör göze parmak sokuyor ve tabi ki birileri olayı çakıyor. özellikle son soruda yaşananlar ebesinin amı ali sami tepkisi verilesi. önce açık açık, doğru cevap olan "googol" kelimesini hiç duymadığını söylüyor ve "nanomole" şıkkı üzerinde duruyor sonrasında ise 180 derece dönüp, yanlış cevap verirse 468 bin pound kaybedeceği bir kumar oynamaya karar vererek hayatında hiç duymadığını söylediği "googol" cevabını veriyor. onu da geçtim, öksürük olayını da bu son soruda o kadar abartıyorlar ki stüdyoda birilerinin dikkatini çekmemesine imkan yok yani. anladığım kadarıyla olay şu: adam tek tek cevapları seslendiriyor ve doğru şıkka gelince karısı veya diğer adam öksürüyor. dediğim gibi son soruda cılkını çıkarıyorlar işin. adam tam emin olabilmek için üç dört defa dönüp dolaşıp "googol" cevabına geliyor ve her okuduğunda istisnasız öksürüyorlar arkadan. adam baktı ki sistem işliyor gözünü karartıp milyona kadar gitmiş ama bu açgözlülüğü pahalıya patlamış kendisine.
hesabın var mı? giriş yap