şükela:  tümü | bugün
 • 63. cannes film festivalinde en iyi kısa metrajlı film ödülünün verildiği yapım. yönetmeni, sanırım bize pek de yabancı olmayan serge avedikian. filmin orjinal sinopsisi ;
  constantinople 1910.
  the streets are overrun with stray dogs.
  the newly-established government, influenced by a model of western society, uses european experts to choose a method of eradication before deciding, suddenly and alone, to massively deport the dogs to a deserted island away from the city.
 • anadolu kültür ve sacrebleu productions ortak yapımı olan animasyon filmi chienne d'histoire*, 1910 yılında istanbul sokak köpeklerinin hayırsızada'ya sürülerek ölüme terk edilmelerini konu alıyor.
 • 2010 cannes film festivali'nde kısa film dalında altın palmiye* kazanmıştır.
 • yaklaşık 15 dk süren ama etkisi uzun süre geçmeyen kısa film.

  değindiği konuyla ilgili bazı alıntılar ve fotoğraflar için; http://www.durustavci.com/…n-bir-kesit-t3868.0.html
 • 63. cannes film festivali’nde yılın en iyi kısa animasyon filmi seçilerek altın palmiye ödülünü alan yapım. yönetmeni ise kökü bu topraklara dayanan serge avedikian.

  osmanlı döneminde 3 defa yaşanan köpek sürgünlerinin en sonuncusunu olan 1910 sürgününü konu alan film, herhangi bir siyasi mesaj barındırmıyor.

  olayla ilintili ama filmden bağımsız bir alıntı:

  "köpekler, istanbul'a fatih sultan mehmet'in ordularıyla geldi. kendilerine ihanet etmeyen istanbullulara tam bir güven duydular. ne yazık ki terakkiyi ve hükümet işlerine levantenlerin girişini unuttular. dört beş asırlık sadakatten sonra ve kimseyi hiçbir zaman ısırmamış olmalarına rağmen katliamların en iğrencine mahkûm edildiklerini gördüler.

  önceleri hiçbir türk, "hilale uğursuzluk getireceği" söylenen bu onur kırıcı görevi üstlenmek istemedi. bu yüzden serseriler, haydutlar görevlendirildi. ben de bu köyün insanları gibiyim. tüm bunların osmanlı imparatorluğuna uğursuzluk getireceğinden korkuyorum."

  - pierre loti
 • (bkz: isle of dogs)
 • bu ayıp da bize bin yıl yeter.
hesabın var mı? giriş yap