şükela:  tümü | bugün soru sor
 • akp-mhp ittifakı karşısında 2019 cb seçimi için önerilen ittifaktır.

  seçim hilesi olmazsa kazanacaktır bence.
 • ittifak partilerin koalisyon kurması, aynı ideolojide ya da görüş birliğinde olması demek değildir. ittifak sadece %10 baraj kuralı sebebiyle, parti oylarının pusulada oluşturulan küme içerisinde matematiksel olarak toplanarak %10 seçim barajının kolay bir şekilde aşılabilmesi, barajın bir nevi %0'a indirilmesidir. bu sayede %10 barajının altında kalma ihtimali olan her görüş ittifak içerisinde kolaylıkla meclise girebilecektir.

  ittifak konusu, açık oturumlarda ve meydanlarda seçmene çok iyi bir şekilde anlatılmalıdır. seçmende oluşabilecek "sağın / solun / hdp'nin / saadetin / chp'nin / iyi parti'nin olduğu ittifaka oy vermem" vb. düşüncelerin önüne geçilmelidir. muhalif kanallardaki halk arenası gibi programlara bakıyorum, sadece akp eleştirisi yapılıyor. arkadaş akp eleştirisinin yanı sıra, şu anda sizin ana gündeminizin bu ittifak konusu olması gerekmiyor mu?

  eğer ittifak kurulursa, daha önceden "zaten barajı aşamaz" düşüncesi ile chp'ye kayan oylar bu sefer kendi partilerine gidebilir ve bu da chp'nin oyunu düşürebilir. oyu düşse de düşmese de chp her türlü barajı aşacaktır. bu sebeple chp "oyum düşecek, seçim çalışmalarını ben yapacağım diğerleri yanımdan kaynak yapacak" gibi düşüncelere girmeden bu ittifakı güçlü bir şekilde gündeme getirmelidir, ittifak konusunda diğer partiler ile de tez vakitte anlaşmalıdır.

  ittifak sadece %10 seçim barajının aşılması için izlenmesi gereken bir stratejidir. meclise girdikten sonra her parti ne düşünüyorsa kendi yolunda devam edecektir / etmelidir.

  chp - hdp - iyi parti - saadet 4'lü ittifakı mutlaka yapılmalıdır.. bu ittifak o kadar önemli ki, kurulduğu takdirde baraj altında kalan oylar dağıtılmayacak ve şimdiki iktidar belki de azınlıkta kalacaktır.

  iktidar, hdp'nin yer aldığı ittifakı ne olarak adlandırırsa adlandırsın. akp şu anda iktidarda ve varsa suçu olan milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırarak ilgili vekillere yargı yolunu açabilir. bunun yanında iktidarın ekmeğine yağ süren muhalif ya da bizzat iktidar kesiminden isteyen istediği kadar bu ittifakı 2. ekmeleddin vakası olarak nitelendirsin, sonuç olarak bu ittifakın kurulmaması ve de çatlak sesler sadece ve sadece akp'ye yarayacaktır..
 • siyasetin s'sinden anlamayan insanların olabileceğine ihtimal verdikleri ittifak.

  chp'yi bilmem ama iyi parti ve saadet partisi hdp ile asla yan yana gelmeyecektir.

  edit: ya akp hdp ile çözüm sürecinde sorun yaşamadı diye seçime birlikte girdi sananlar var. ayrıca akp isterse seçimlere israil işçi partisi, sovyet sosyalist kozmonot partisi, ateist iktidar partisi gibi partilerle girsin yine en yüksek oy alan parti olacak şunu bi anlayın. ülkedeki seçmen profilini dikkate almadan yorum yapıyorsunuz. akp seçmenine gerekli izahati yapıp ikna etme kabiliyetine sahip, burada ise öyle bir durum yok.
 • iyi parti hdp ile girmez o topa. hdp'yi çıkarınca olabilecek bir ittifak.
 • hdp olmaz diyenler, akp'nin hdp ile birleşmesine ses çıkmadığını unutuyorlar. akp yapınca iyi, diğerleri yapınca kötü mü oluyor şimdi.
  hdp çıkıntılık yapmayan cümleler kurarak, göze batmayan bir siyaset izlerse bu ittifak rahat rahat akp'yi bastırır.
  devlet bahçeli ve recep tayyip erdoğan'ı al aşağı ettikten sonra gerisini düşünürsünüz, uğraşmanız gereken bir tek recep tayyip erdoğan kalacak geriye.
 • hdp'de içinde olacak şekilde gerçekleşse de itiraf etmekten utanan faşistlerin yıllardır bitmeyen kafa karışıklığı son bulsa, ait oldukları yere; erdoğan-bahçeli-perinçek safına geçip huzura erseler.
  erdoğan ümmetçi, perinçek kemalist atatürkçü, bahçeli cumhuriyetçiydi. üçü de bu değerlerinden feragat edip faşizmde buluştular.

  ittifakın cumhurbaşkanı adayı da abdullah gül olursa, seçim muhafazakar-laik seçiminden faşist-demokrat seçimine döner, dinsinizin hakkından da imansız gelir.