• biri her seçimden önce ağlar.
  • chp seçmeni akp karşıtıdır ve oy verebileceği iki partiden birine oy veriyordur. akp seçmeni ise yoktur. akp'ye oy veren birini duymadım hiç.
  • birinin emine ülker tarhan'ı vardır öbüründe ise melih gökçek vardır.
  • chp seçmeni, oy verir ama beğenmez, sürekli chp'ye çakar. başındaki alelade herkese söz hakkı tanıyan bir adamdır. sevilmez. hiç bir şeyi yeterli görmez.

akp seçmeni oy verir sorgulamaz. dünyanın en muhteşem oluşumu akp'dir. ramazanda kurulan iftar çadırları için bile sonsuz duacıdr. başındaki adam yukarıdan kutsanmış ilahi bir varlıktır. hata yapmaz.

bir eğitim seviyesi karşılaştırması.
  • chp seçmeni bir grup tarafından klavye delikanlısı olarak tanımlanmasına karşılık, akp seçmeni için sanal da olsa bir delikanlılık tanımı yapılamıyor. yaşananlara bakıldığında gerçek klavye delikanlıları hemen kendini gösteriyor.

chp seçmenleri belirli yerlerde demokratik tepkilerini gösterirken, demokratik tepkilerinden sonra otokratik bir toplumda yaşanabilecek perde arkası dayağını yerken, akp seçmeni bilgisayar karşısında göbeğini kaşıyarak sadece padişahım çok yaşa diyebiliyor.
  • kedi ile köpek arasında ki fark gibidir. biri özgürlüğüne düşkün kendi kafasına göre takılmak ister diğeri ise emir kuludur. yemeğini verip bide karnını sevdiğiniz zaman tamamdır.
  • bu sitedeki chp seçmeni ve akp seçmeni basliklarina bakarak degerlendirebilecegim.

chp secmeni basligina baktiginizda,
    chp secmenine elestiri getiren/hakaret eden bir entry gorursunuz.
    takip eden, 3 ila 10 entry, chp savunucusu entry'dir.

akp secmeni basligina baktiginizda,
    neredeyse entry'lerin cogunlugu akp'lilerin geneline yonelik, koyun, salak, satilmis, cahil, egitimsiz, hirsiz, aptal gibi hakaretler icerir. mesela en son kirk 40 entry'e bakinca hepsi elestiri/hakaret icerir.

sonuc:

chp secmeni yillarin getirdigi, serbest secimlerdeki basarisizliklarini halka yikar.
    chp secmeni kendini ustun gorur. halbuki bircogu chp'li olunca sınıf atladığını sanan ezik genç gibi tiplerdir. (okuyun oradaki tespitleri)
    chp secmeni son yillarda hicbir secimde kazanamayacagini bildikce, hele ve hele de askeri darbelerle ve askerin baskisi ile kendi ideolojisinin yonetimde oldugu gunlerin geride kaldigini bildikce hircinlasir.

o yuzden chp secmeni akp secmenine hakaret eder. sucu baskasina atan kurban psikolojisine girer.
    akp secmeni ise bunlarin hezeyanlarina bakip, birak bu kadar dusuk insanlarla muhatap olmaya degmez der. o yuzden akp secmeni basliginda savunma entry'si gormezken, chp secmeni basligi alti onlarca savunma entry'si doludur.
  • akp'lilerin geneli fakirdir, chp'liler zengindir.

akp'liler sağcı, chp'liler solcu olur.

akp'liler gerizekalıdır, chp'liler süper zekidir.

akp'liler iktidar olur, chp'liler muhalefet.

chp'liler süper zekidir demiş miydim. heh tamam. ne diyodum?

akp'liler gerizekalıdır, chp'liler süper zeki.
  • göt büyüklüklerine göre yapılması gereken kıyas. çok yiyen beri gitsin.
  • cumhuriyet halk partisi "biz dededen chp'liyiz başkasına oy vermem" diyebilecek sağlam bir tabanı olan bir seçmen yapısına sahiptir . özellikle anadolu'da chp ye oy verenlerin önemli bir kısmı dededen, babadan chp'lidir. fakat liderleri bu tabanın gücünü arkasına alarak gerekli oyu almayı bir türlü başaramamıştır. partinin seçimlerde başarısız görünmesinin nedenlerinden biride bu sağlam tabanıdır.

akp ise mecliste en küçük tabana sahip partidir, 2013 itibari ile geldiği konum "recep tayyip erdoğan partisi" şeklinde özetlenebilir. son yirmi gündür rte nin bu kadar öne çıkması ve hiç bir taviz vermemeye çalışmasının nedeni budur. seçmenlerinin gözünde lider erdoğan imajının zedelenmemesi seçim kampanyalarının başarısı için çok önemlidir.

sadece chp ve akp seçmenleri değil, chp, mhp ve bdp seçmenlerinin büyük çoğunluğu oylarını partiye verirken akp seçmeni oyunu recep tayyip erdoğan'a verir. akp nin başkanlık sistemi üzerinde durmasının nedeni de budur.

fakat bütün seçmenlerin ortak bir paydada birleştiği acı bir gerçek var, ister partiye ister lidere oy versin çoğumuzun atladığı bir durum, biz aslında kendimizin yerine "vekil" seçiyoruz. aslında seçmen olarak yapmamız gereken, yaşadığımız bölgede bizim vekaletimize talip olanlar arasından birini seçip meclise göndermek, ve biz bu detayı atlıyoruz. malesef şu anki sistemde başkada şansımız yok. meclise gönderdiğimiz vekillerimizi tanımıyoruz , vekil aday adayları üzerinde bile bir sözümüz yok. belki bu noktada chp ön seçim yaparak diğerlerinden sıyrılıyor gibi görünse de, onların yaptığı bence göz boyamaktan ibaret, bunun en güzel örneği de ilhan cihaner in adaylık sürecidir.

tüm bunların ışığında yapılması gereken ise seçim barajının kalkmasını olacaktır. şu andaki sistem en çok akp ve chp ye yaramaktadır. takım tutar gibi parti tutuyoruz, oy vermek için kendimizce kötünün iyisini seçmek zorunda kalıyoruz, seçmenler de oyum boşa gider korkusu var. ben böyle bir seçim sistemi istemiyorum ve bunlar düzelmeden "chp seçmeni vs akp seçmeni" gibi bir karşılaştırma yapılabileceğine de inanmıyorum.
hesabın var mı? giriş yap