• (bkz: nihat hatipoğlu)

önemli bir servet önerip kendisini chp için ikna ederseniz ciddi şansı vardır. chpliler zaten chp'ye oy vermek zorunda. arkasına ciddi bir kalabalığı toplamış olan bu adam akp'nin yaptıklarının dinen doğru olmadığını ağlayarak falan anlatarak sağdan hatrı sayılır bir oy koparabilir. hdp'liler de aman erdoğan güçsüzleşsin de ne olursa olsun diyip yöneleceğinden chp'yi yüzde 35-40'a taşır. kilit nokta akp seçmenini etkilemek. hayırlı olsun.
  • ee benim amk. kaç yıldır yazarız burada. ben de gürcüyüm, uzun ve agresifim. anneden rizeliyim. beni geçirin lan chp'nin başına.
  • adam gibi bir atatürkçü olsun yeter.
  • chpnin lidere değil, seçmene ihtiyacı var. mal gibi bir ülke, çomaristan işte. süpermen gelse ne farkeder?
  • ne 1970'lerin ecevit'li chp'si, ne 80'lerin shp'si gibi bir karakteristiği yok chp'nin artık. sağı da solu da kucaklayarak muhafazakar seçmenleri de kazanalım diyerek kendi sosyal demokrat ve "sosyalist" seçmenlerini de çoktan kaybetti. böyle bir partinin iktidar olma, iktidarı zorlama şansı yok.

ben daha çok 90'ların henüz başındaki anap'a benzetiyorum chp'yi. özgüvensiz, silik, karakteristiği olmayan bir parti, halen kendi cenahındaki iş adamlarıyla içiçe, halen bazı önemli belediye başkanları ve milletvekilleri şaibeli, sağdan devşirme. 1977 aralığı'nda tüsiad ecevit iktidarını eleştirdiğinde ecevit geri adım atmamış tüsiad'a posta koymuştu, bunun iktidarını kaybetmesine yol açacağını bile bile. chp bunu şu an yapabilir mi, hayır. kültür mühendisliği inşa etmeye çalışıyor sadece. insanlara atatürk, kültür, iyilik, ahlak gibi doneleri enjekte etmeye çalışmak bir partinin asli görevi olmamalı. görevidir ama asli görevi değildir. asli görevi iktidarı devirerek eline alıp sonra taşları dizmek olmalıdır.

muadil popülist bir sosyal demokrat hareket çıkarsa chp'yi silip kenara atabilir. bunun tehlikesini 7 haziran'da yaşayarak çoğu oyunu hdp'ye kaybetti. rahşan ecevit gibi bile 99'da koalisyon görüşmelerinde mhp'ye götürülecek ortaklık için "eli kanlı faşistlerle koalisyon kurulmasını istemiyorum" diyecek güç bile yok kendilerinde. ama halen türkiye'de 2 gündür devam eden sürek avı'na bile sesini gür bir şekilde çıkarmayan, faşistlerin kendi milletvekilleri, belediye başkanlarına saldırmasına tepki gösteremeyen bir partiden iktidar olmasını beklemek cuma akşamı zincirlikuyu'da boş metrobüs beklemek gibi bir şey.

böyle bir çıkmazdaki partinin başına daum'u bile getirseniz şansı yok. no offense.
  • bu saatten sonra artık chp'nin lidere değil güvenilir bir tasfiye memuruna ihtiyacı var.
  • bence bizzat rte.
    ıddia ediyorum rte chp'nin basina gelse, akp'yi ve mhp'yi kotulemeye baslasa. hatta daha da ileri gidip kendi kendinin icraatlarini yerden yere vursa, baskanlik sistemine falan lanetler okusa, 2017'nin sonuna varmadan akp iktidarini bitirip chp'yi tek basina iktidara tasir. zira, kendisinin ne dedigine bakmaksizin pesinden giden 20 milyonluk bir guruh var.
  • kim olsa beğenilmeyecek olan liderdir.

chp karşıtlarının ya da sözde atatürkçüler'in bir takım saçma sapan algı operasyonlarına yenik düşecektir. bugün dürüst adam ama liderlik vasfı yok derler, yarın liderlik vasfı iyi ama dürüst değil derler, obür gün her özelliği tamam bunda bir numara var derler... bu devran böyle gider. takacakları bir takım uydurma eksikliği sürekli her yerde dillendirip sonunda chp seçmeninide buna inandırırak emellerine ulaşır devam ederler.

iktidar partisi leblebi gibi genel başkan değiştirir, her geleni seçmeni ve medya tapılası özellikleri olan kişiler olarak gösterir, o parti içerisinde ya da seçmeninde hiç bir zaman bu tip tartışmalar çıkmaz, çıkamaz. demokrasinin olmadığı ortamlarda biat vardır ve böyle fikirler ortaya atılamaz, demokrasinin olduğu yerde bu tip şeyler dillendirilebilir.

önce tüm partilere demokrasiyi ve özgürlüğü getirelim, sonra bu tartışmaları gerek kalırsa yaparız.
  • "ihtiyacı olan lider"diye bir şey yok. bana sorsan kemal kılıçdaroğlu temiz adam, yalanı dolanı olmayan, menfaati için ülkeyi satmayacak adam, benim ihtiyacım olan adam bu. demek istediğiniz şey iktidara gidecek yol ise gereken kişi ağzından allahı düşürmeden her türlü boka bulasabilecek biridir, işte bu kadarını da chp içinde bulamazsıniz.

küçüktüm daha, yerel seçimlerde babam aday olmuş, olmuş diyorum çünkü anlayacak yaşta değilim, neyse işte bulunduğumuz yer itibariyle chp'nin çok şansı yok ama seviyorlar işte adamı partiye bakmadan oy verecek insanlar var. baktığın zaman küçük yer ama bi miting yapılıyo çocuk aklım kalabalığa şaşırıyor. neyse işte son mitingin kalabalığını görüp, oylar gidiyo diye endişelenen o zamanın dindarları seçim yasağının girdiği gece et,makarna, bulgur falan dağıtıyorlar(o zamanlar bi tık daha şerefli olduğumuz için bu işler gizliden yapılıyor tabii, bize gece haber geliyo :) sonra kaybediyor babam seçimi. neyse ben okula gidiyorum ertesi gün, arkadaşlarım ailelerinden duyduğu şeyi söylüyorlar bana "ama baban mitingde ezan okunurken konuşmasını kesmemis"..
    bunu niye anlattım; şu an allah allah diye ben bile yürürüm iktidara ama ben bunu yapacak insan değilim işte, benim partimin tabanı kabul etmez bunu.
    o yüzden çok kasmamak lazım, böyle böyle gidecek bu ülke, herkesin iyice bi ağzına siçilacak ondan sonra bir şeyler değişecek, sonra yıllar içinde başka allah diyen gelecek falan falan...
    döngü bu, bu toprakların kaderi bu..
hesabın var mı? giriş yap