• ortaokul arkadaşımın ismi. yaz tatilinde trafik kazasında hayatını kaybettiğini öğrendiğimde geçirdiğim şoku hiç unutmuyorum. sonraki sene sırasına kimse oturmamıştı ve uzun süre yasını tutmuştuk. doktor olma hayalleri vardı, çok genç yaşta terk etti bu dünyayı. huzurla uyuyorsundur dilerim çiğdem.
  • izmir ili ve kısmen de olsa çevre illerde ay çekirdeği yerine kullanılan yöresel bir isim.
  • canımın içinin içi bir kimsenin ismi.
    dünyanın en tatlısı, en iyi insanı hatta. iyiki var.
  • kökü yenilebilen çiçek ile ilgili hırsının az olmasına şaşırdığım isim. bu rengarenk çiçekleri tek hamlede söküp mideye indireceklere ufak bir uyarıda bulunmak gerekir. bazı türleri zehirlidir. ha öldürmez ama bolca tuvalet kullandırır. dikkat etmek gerekir.
  • şöyle birşey vardi.
    https://youtu.be/ce3mvyk73tc
  • sadece bir kadın ismi olarak biliyordum ta ki izmir'e yerleşinceye kadar. (bkz: çekirdek)
  • bana da vermişler bu ismi. bildiğim kadarıyla ahmet kaya'nın kızının ismi de çiğdem.

şöyle bi şeye rastladım. görsel "örgüt, en güzel kız ve orospu" kelimelerinde kendimi bulamayınca benden bahsetmiyor zaar, dedim.

açık konuş, ahmet. lafın ucu acayip yerlere gidebilir.
  • dünya genelinde 220-230 türü bulunmaktaymış. buna benzeyen taklitçi bir bitki varmış; acı çiğdem, çakal çiğdem, zehirli çiğdem, şeklinde anılan.

iranlı komşumdan biliyorum; bunun bir türüne, "safran" adıyla anılan türüne bayılıyorlar.

2020 nisan ayında, osmaniye - maraş sınırında yeni bir türü keşfedilmiş. keşfedildiği bölgeden dolayı, karacaoğlan çiğdemi diye adlandırılmış. ingilizce ismi ise tamamen farklı, diğer türlerinden ayıran özelliğini vurgular şekilde seçilmiş: crocus asymmetricus.

rengi mor.
  • 1993 yılında kayseri'de keşfedilip kayıt altına alınan ve kayıp tür olarak nitelendirilen gökkız ve kuyruklu olan çeşitlerinin 28 yıl sonra tekrardan gözlendiği çiçektir.
  • artık nefret ettiğimden iyice emin olduğum bir çankaya mahallesi. ne insanı insan, ne hayvanı hayvan, ne evi ev, ne bakkalı bakkal, ne imamı imam. hepsinde bir saçmalık mevcut.

gelene geçene saldıran, insanların kendini korumak için taş-sopa göstererek yanından geçtiği köpekleri vardır. işin ilginci, mahallenin bazı sakinleri için bu köpekler insanlarından daha değerlidir. köpek sürüsü durup dururken saldırmıştır, tam da nikah hazırlıklarıyla uğraştığınız sıralarda yok yere kuduz ve tetanos aşısı olmuşsunuz, antibiyotik kullanıyorsunuzdur, gelir size `aaa niye böyle oldu anlamadım, aslında çok dost canlısı köpeklerdir`derler. fark etmemekte direnirler ki o köpekler onlar dışında herkese saldırmakta, hatta onlar yakınlardaysa daha saldırgan olmaktadır. sokaklarında insan da yürümez ki hayvanlar alışsın! sokaklar köpeklerindir, gece ise çetelerinin savaş alanıdır.

camii imamı/müezzini bağırarak ve ajite ederek ezan okumayı güzel zanneder. hoparlörleri sonuna kadar açar; ezanı uzatır da uzatır. uykunuzdan sıçrayarak uyanırsınız çünkü sabah ezanı vakti gelmiştir ama geri de dalamazsınız çünkü uzatır da uzatır; bir hece 10 saniye alır, o ezan bir türlü bitmez. ezan sonunda bittiğinde siz sinirden titrerken o muzaffer bir edayla mikrofonu kapatır. o tık sesini duyduğunuz anda pijamalı oluşunuza bakmadan evden fırlayıp mikrofonu kafasına geçirmek istersiniz. onun yerine küfreder, günaha girer öyle kalırsınız. ben sadece geceyi anlattım tabii, ama bu camii gündüz yaptığınız tüm toplantı ve görüşmelerin de içine eder. yerin dibine geçer, mikrofonu kapatsam düşüncesini toplantı boyunca aklınızdan geçirip durursunuz.

çiğdem'in evleri dev gibidir. 5 milyon balkonlu, koca odalı bu evlerin neredeyse hepsi de eskidir. eve bakmak zordur. bir yerleri aksar, bir yerleri akıtır. balkonuna sürekli güvercin gelir, hem sesiyle hem pisliğiyle huzurunuzu kaçırır. güvercin fileli balkon çiğdem'de çoktur.

bonusu ise bakkal. bakkalı (en azından bizimki) bir bakkalın en verimli çalışacağı akşam ve pazarları kapalıdır. gazete alacakken alamazsınız. evde ekmek biter mesai saatlerinin dışında alamazsınız.

velhasılıkelam, saçma bir mahalledir. eskiden sevdiğim, tatlı bulduğum bir sürü şeyden nefret etmeye başlama sebebimdir. neyse ki yakında kurtuluyorum çiğdem'den. herkese nasip olsun inş.
hesabın var mı? giriş yap