• pepee ve keloğlan masalları gibi trt çocukta yayımlanan türk yapımı çizgi filmlerinden. filmi izlerken kesinlikle türk yapımı olduğunu anlamanız mümkün değildir.
    yaratılan şehirlerin, kişilerin ve toplumun türkiye ile hiçbir alakası yoktur.

içinde bulundukları toplumdan hiç etkilenmeden yepyeni bir tasarım yaptıkları için yaratıcılarını içtenlikle tebrik etmek gerekmektedir.
  • gayet başarılı bulduğum türk yapımı bir çizgi film.

yaratıklar;

lahik; yetişen,ulaşan, eklenen. köken ar.
    behmud; dünyayı boynuzunda taşıdığına inanılan öküzün adı, gav ı zemin
    harkas; saban izi. köken tr.
    alşimist; simyacı alşimi köken fr.
    buzor; bunun anlamını ben de bulamadım.
    akper; per kuş kanadı demek, yaratık da bir kartal belki beyaz kanat anlamı olabilir bu benim yorumum ama.
    nirumend: güçlü, kuvvetli köken osmanlıca
    dessas: düzenci, hilekar. köken ar.
    sureta: suret kelimesinden geldiğini tahmin ediyorum. rakibinin cillesinin aynını yapıyor çünkü.
    aydakar: kırgızca duyulmamış, görülmemiş, efsanevi bir hayvan
    senmurv: pers mitolojisindeki zümrüdüanka
    peleng: panter köken farsça
    umay: türk mitolojisinde doğum ve bereket sembolü olan tanrıça
    semender: ateşte yanmadığı hatta ateşi söndürdüğüne inanılan efsanevi havyan.
    mazmaza: suyu ağızda çalkalamak. arapça
    anut: inatçı. köken arapça
    sebenta: çeri, öncü, ayı. köken osmanlıca
    cariha: yaralayan, kol ayak gibi her bir vücut azası köken osmanlıca
    kabkaba: haykırma, kükreme. (deve ve arslan hakkında kullanılan bir tâbirdir.) köken osmanlıca.
  • süper olmasa da, yerli cizgi film'ler arasında bunun başka bir örneği yoktur..

eğer 20-30 sene önce yayınlansaydı, gerci o zamanın tekniğiyle türkiye'de bu mümkün değil ama bütün çocuklar sokaklarda aydakaar behmuuut diye gezerlerdi. voltran falan hak getire..
  • çizgi filmde fırlatılan bilyelere bursa'da cilli denir. sanki ismi oradan esinlenilmiş gibi ..
  • evet gercekten cok guzel, hani arada bakınca insanın hoşuna gidiyor ama sanki fii tarihinden kalma geforce 4 mx 440 ekran kartı kullanılıyor. surekli takılıyor görüntü. bu işe de bi çözüm bulurlar inşallah.
  • anlamadığım elimizde böyle kaliteli bir yapım var, neden kimse bunun bölümlerini torrent olarak hazırlamıyor? şimdi internetten arıyorum, bölümlerini izleyebileceğim adam gibi bir site yok. trt çocuk'un sitesinde ise buna dair adam gibi bir bilgi bile yok. karakter tanıtımı, bölüm içeriklerini falan geçtim üç tane resim koymuşlar başka da bir şey yok yani. bu kadar emek veriliyor madem aptal saptal pepee'ymiş bilmemneymiş reklamı yapılana kadar bu yapım tanıtılsa ya. yurtdışında çocuk kanallarının sitelerinin içeriği dopdolu. yayınlanan bir programa tıklıyorsun, karakter bilgileri, bölüm isimlerine kadar her şeyi önüne seriyor. bölümleri rahatlıkla izleyebiliyorsun, oyunlar oynuyorsun. oysa bizimkiler öyle mi? iyi kötü çizgi film yaptırıyorsun, türk malı, lan bununla gurur duy, tanıt bunu. buna ayrı site aç, wikia aç hatta. o siteyi oraya ne demeye koydunuz? cille'nin adını duyan "bakalım neymiş?" diye sizin siteyi açacak, karşısında üç tane resim başka da bir şey yok. laf olsun diye bir site yapmışsınız, bu siteden sorumlu kişi zorla mı iş yapıyor orada, bir iki tane yazı yazmaktan da mı aciz? lan bari seslendiren sanatçıların adlarını koyun, bari o kadar vefanız olsun.
  • bu çizgi dizi, yerli pokemon değil bildiğin yerli bakugan'dır. ayrıca türk yapımı olduğunu buradan öğrendim zira dizideki isimler hiç de türk ismine benzemiyor anasını satıyım.
  • oluşturduğu evren içinde geçen yeni film, roman veya oyun yapılmaması coğrafyanın kaderiyle ilgilidir.
  • şu sıralar maceralarıyla beş yaşındaki kızıma, esprileriyle de otuz küsür yaşındakı bana tvde güzel bir şey izleme keyfi yaşatan yerli malı, türkün malı çizgi film.
  • yüzyılların cillisini "cille" yapmışlar diye hayıflandığım çizgi film. tabi, bu merete bir tek bizim buralarda* cilli dendiğini öğrenmeme de vesile oldu şuan.
    yemin ediyorum, çok büyük bir aydınlanma yaşadığımı, bir çok eksik parçanın yerli yerine oturduğunu hissediyorum. *

edit:

(bkz: cilli gibi)
hesabın var mı? giriş yap