• bir memur olarak benim gözümde en iyi, en anlayışlı, en eğlenceli, en halden anlayan mükellefler.
  • ''buraya gelen o çok bilmiş avrupalılar en iyi hizmeti görmeyi hak ettiklerini, bizi diledikleri gibi soru yağmuruna tutabileceklerini, bizim de bütün o soruları yanıtlamak zorunda olduğumuzu sanarlar. ama bir yandan da bize ''gezginler'' ya da ''romanlar'' gibi pohpohlayıcı adlar vererek geçmişte bize karşı yaptıkları yanlışları düzeltmeye kalkmaktan geri kalmazlar.

düpedüz çingene deseler de bizi bütün dünyanın gözünde lanetli kılan o hikayelere bir son verseler, olmaz mı? ortaçağ'da bize karşı cadı avına kalkışmadılar mı? alman mahkemelerinde yüzyıllarca tanıklığımız kabul görmedi. ben daha naziler tüm avrupa'yı ezip geçmeden önce doğdum; babamı ceketine diktikleri o aşağılayıcı kara üçgenle, polonya'daki bir toplama kampına götürdüklerini gördüm. kamplarda zorla çalıştırılan beş yüz bin çingeneden sadece beş bini hayatta kaldı.

bütün bunları hiç kimse, hiç kimse duymak istemiyor.''

(bkz: portobello cadısı)
    (bkz: paulo coelho)
  • insanı sinir edebilirler/kızdırabilirler/pişman edebilirler.

istanbul'da yaşayanlar bilir, bunlar yol kenarlarında çiçek satarlar. geçenlerde çiçek almak için bağdat caddesi üzerinde bulunan birine uğradım. kadın da benden ayakkabı ve kıyafet istedi. ben de tamam dedim ve bu sabah yanından geçerken kocaman kocaman poşetlerle palto/çizme/kıyafet bıraktım. tüm bunlara rağmen hala bana çiçek satmak için yapıştı. arabaya kadar "çiçek al, çiçek al" diye vır vır konuştu. yüzsüzlüğün böylesine yuh demekten başka bir şey gelmiyor içimden.
  • bana "çingene"nin hatırlattığı; 1 yönetmen, 2 film, 2 şarkı.

tony gatlif

vengo ve gadjo dilo

naci en alamo ve tutti frutti te kelas
  • karagümrük doğumlu bir birey olarak gençlik dönemimde etrafımda bir çok ferdi bulunan ırktır. yukarılarda da değinilmiş, gerçekten bazıları ileri derecede güvenilir insanlardır; siz kendinizi yarı yolda bırakırsınız ama o sizi bırakmaz.
  • hemen hemen hepsi kırıcı olabilen kişi veya kişilerdir. insanlara damga vurmak istemem, böyle çingene adı altında yazmak da istemezdim ama bu içime çok büyük dert oldu. sokakta,hastanede,bankada her yerdeler ve çok düşüncesizler. kilolu birinin suratına şişko diyip kahkaha atıp, engelli biriyle yüksek sesle alay geçip, tuhaflık yakaladıkları her kişiyi yerden yere vuran tiplerdir. yetişkin ya da çocuk hepsi aynı düşüncesizlikte. ne zaman bir çingene görsem yolumu değiştiririm.
  • küçükken çingene bir arkadaşım vardı hep oyunlar oynardık. en kötüsü kan kardeş olmamızdı çünkü beni görünce tanınamazlıktan geliyor artık. ben daha mahallede top oynuyorken o kocaya kaçmıştı üstelik benden üç yaş küçüktü.
  • terlik olmazsa olmazları.
  • özel isimdir.
    büyük harfle başlar, çekim eki aldığında kesme ile ayrılır.

nerden icap etti, kısaca: bir sosyoloji bitirme tezine göz attım. eyvah eyvah!
hesabın var mı? giriş yap