• geçtiğimiz hafta türkiye lansmanı yapılan c3'ün suv'umsu içi geniş, konfor odaklı yeni otomobili.
  • galerisine gittim canlı canlı gördüm. gerçekten çok güzel bir otomobil. fakat bu otomobile, bu ülkede tevazü göstermeyecekler. satılmayacak ve en fazla 2019 modelleri de getirilip piyasadan silinecek.

hem dış görünüş, hem de uzay mekiği gibi içi bence oldukça güzel ve tam genç işi bir otomobil. yerden yüksek, spoiler tavan, tavan barları derken harika görünümlü bir araç ortaya çıkmış. dizel+otomatiğini de getirseler daha iyi olabilirdi.
  • dizel otomatik (feel paket) sıfır modeli 147 bin liraya (25.600 dolar) alınabilen araçtır.
  • bu araçtan kullanan varsa bilgi verirse sevinirim.
  • gerçekten güzel araba. gayet yenilikçi ve hoş bir tasarımı var. uzun zamandır inceliyorum bu arabayı. ancak citroen hakkındaki olumsuz rivayetler gidip satın almama engel oluyor. araç hakkında ekşide bile bu kadar az yazı olması insanı işkillendiriyor.
  • benim de görüşleri merak ettiğim araba.
  • yeni nesil compact suv araba modeli.

ilk gördüğümde gözüme hoş görünmemesine rağmen zaman geçtikte güzel gelmeye başladı. almayı düşünüyorum ama kafamda "ileride değiştirmek istediğimde ikinci elde bana sorun çıkarır mı?", "yedek parçası kolay bulunur mu?", "iki hafta sonra ötv indirimi gelir mi?" gibi sorular mevcut. internette de hakkında çok az yorum var. bilemiyorum altan.

edit: alıp almadığımı soranlar oluyor özelden. citroen marka araçların kronik sorunları ve citroen bayilerinde çalışanların* kendini beğenmiş tavırları sebebiyle aracı almaktan vazgeçtim. yerine toyota c-hr hybrid aldım.
  • 3 aydır almak için kovalıyorum, 1.2 130hp benzin otomatik cam tavan shine paketini arıyorum. bayilerde araç olmadığı için ikinci el fiyatları sıfırından pahalı, 2.elde de çok ilan yok. parayı ayarladım araç yok amk böyle işin.

edit: 2020 nisan sonu gibi araç 180bin tl idi, ağustos başında 202 bin tl oldu ve hala araç yok.
  • uzun süre internetten araştırdıktan, bolca videosunu izledikten, en son da yetkili bayiye gidip içine oturduktan sonra satın almaya karar verdiğimiz araç. henüz kullanamadım, 2 haftalık daha gemiyle gelme süresi bulunuyor. neredeyse yok satıyor (az da geliyor tabii onun da etkisi var), genelde gemiden hatta gemiye bile binmeden ilk açılan kotalardan satılıyormuş. o yüzden gideyim deneyeyim derseniz istanbul'da zor gibi.

kullandıktan sonra detaylı yorum yaparım; ancak internetten videolarını izleyip henüz aracın içine oturmadıysanız çok net söylüyorum ki videodan hiçbir şey belli olmuyormuş. daha doğrusu arabanın konforu vs ne fotoğrafa ne de videoya geçiyormuş onu anladık eşimle birlikte.

3 hafta geliş süresiydi, bedelli askerlik gibi geçmiyor zaman.

1.2 benzin otomatik cam tavan shine paket aldık, lansman rengi; kum beji ve turuncu detaylar olan model.

edit: o kadar talep var ki, pek renk seçme şansınız olmuyor maalesef. hem istediğim donanım hem istediğim renk kombinasyonu olsun diyorsanız beklemek isteseniz de mümkün olmayabiliyormuş zira özel sipariş geçmiyorlar.

edit 2: araç kum bejinden önce platin griye (burada sistem hatası var dendi), daha sonra çelik griye döndü. aslında biz de çelik gri istiyorduk güzel denk geldi ama istemediğimiz bir renkte durum kötü olurdu tabii.

edit (13 temmuz): 10 temmuz gümrüklenme demişlerdi, halen araç gelmedi bir haber de yok. üretim tesisinde gözüküyor ama her an gelebilir diyorlar. beklemedeyiz.

edit (21 temmuz): aracın motor ve şase numarası geldi. araç yoldaymış daha yeni gemiye binip gelecek. gelişi bayram bitişine denk gelecek gibi duruyor. neyse artık geç olsun, güç olmasın :) bu sıkıntı bayi ile ilgili değil tabii ki, zira yurdun dört köşesinden hem bana mesajlar geliyor aracın daha gelmediğine dair, hem de citroen'in instagram sayfasındaki paylaşımlarda arada millet yazıyor araç aldık daha getiremediniz diye. citroen'in genel bir sorunu var tedarik ile iligli.

edit (27 temmuz): citroen müşteri hizmetlerine dosya kaydı oluşturmuştuk. bugün arayıp aracın gümrükte olduğunu söylediler. bayram gireceği için epey gün kaybedeceğiz ancak bakalım araç ne zaman gelecek.

edit (11 ağustos): siparişimizden tam 50 gün sonra; bize ilk vaat edilen tarihten 30 gün sonra aracı teslim aldık. üstteki editleri silip araç ile ilgili bilgiler paylaşacaktım sadece ama bu süreç birçok kişinin başına geliyor, dolayısıyla tek sizin başınıza gelmiyor diyebilmek adına yazıyı bırakıyorum. ben de internette çok arattığımda pandemi sonrası böyle aracı zor alanları görmemiştim. bu süreçte citroen'den ya da bayisinden memnun olmayan arkadaşlar dar var, bize karşı citroen genel merkezi epey ilgiliydi, bayi de işi yokuşa sürmeden baştan fiyat sabitlemesi yaptı, artışlardan etkilenmeden satışı yaptı. bundan sonra kullanıma bağlı detayları entry'nin tepesine yazacağım. sürüşle ya da alış süreciyle ilgili merak edenler sorusu olanlar yeşillendirebilir.
  • guzel araba. ama 190.000 tl'ye alinabilecek cok daha guzel seyler var bu hayatta.
hesabın var mı? giriş yap