şükela:  tümü | bugün
  • english usage adlı kitabı oldukça başarılı.
  • anadili ispanyolca olan ispanyolca hocam, collins'in spanish-english sözlüğünün oldukça başarılı olduğunu söyledi.
  • bir sözlük markası. web sitelerinde bir kelime aratırken, en altta "not valid for scrabble" gibi bir ifadeye rastladım. sonra "oha!" deyip hemen "book" kelimesini arattım. en altta scrabble harfleriyle kelime gözüktü. "valid for use in scrabble" dedi ve üstüne kaç puan kazanılacağını yazdı... reklamın böylesi...

http://www.collins.co.uk/wordexchange/
  • miami south beach in en popüler iki caddesinden biri..
  • otopilot sistemleri üreten bir firma.
  • oxford'dan sonra en iyi sözlük bence. gerçi büyük sözlüklerini almadım, büyük sözlükleri oxford'dan bile iyi olabilir. ayrıca oldukça fazla dil için sözlüğü var. dil sözlükleri dışında bilim alanlarıyla ilgili sözlükleri de var; sosyoloji, biyoloji sözlükleri falan. cep sözlüklerinin tasarımları süper. övdükçe övesim geldi.
  • biraz reklam gibi olacak ama idare edin: ilgilizce-ingilizce, italyanca, ispanyolca ve almanca sozluklerini kullandim, kullaniyorum. collins haricinde baska sozlukler de mevcut rafta ama benim elim artik sadece collins'e gidiyor. hazirlik bebesi iken de, filoloji okurken de, kurs gorerek dil ogrenirken de epey sozluk kurcalamis biri olarak soyluyorum:

kelime karsiligini gerektigi gibi veriyor, kelime turetimi varsa turemeye baslayan yerden itibaren isaretliyor. artikel kaydi ve kelime cesidi bildirimi kismina hic girmiyorum. onlar zaten olmak zorunda bir sozlukte ama gelin gorun ki pek cogunda es gecilir. sanki biz artikel yokmus gibi davranirsak artikeller de tedavulden kalkacakmis gibi..

hem bi kere cep sozlukleri kulce agirliginda degil. belli ki hafif ve surekli yanimizda tasimamiz icin tasarlanmis.

sonra sayfalarinda carsaf kadar bosluk birakmadan dizgisi yapilmis. umdugunuzdan fazla kelime barindirir bu yuzden.

fiyatlari da pek cok sozluge gore daha uygun. ortalama %30daha ucuz hatta

bir de cok sirinler yau! hele cep boylari.

not: buyuk boylari icin ayni duyguyu beslemiyorum. cunku buyuk sozluk ingilizce ise tercihim redhouse(1895), almanca ise langenscheidt's. diger diller icin henuz be-gayet emin olarak isim verebilecegim bir marka henuz mevcut degil.

boyleyken boyle..
  • sevgili oxford'un ispanyolca ve diğer dillerdeki sözlüklerini kapatmasından sonra imdadıma yetişmiş fevkalade sözlük.

hatta oxford'dan bile başarılı olduğunu söyleyebilirim.

seviyoruz kendisini çok.